Poznaj aplikację
Udostępnij stronę:
Skopiuj link

Misja przeprowadzka! Jak przygotować dziecko?

Przychodzi ten moment, w którym musicie się przeprowadzić. Powody mogą być różne - nowa praca jednego z partnerów, większe mieszkanie, powiększona rodzina, zmiana otoczenia lub standardów. Jak na ten pomysł zareaguje Twoje dziecko? To zależy również od Ciebie. 

Jak może zareagować dziecko?

Istnieje kilka różnych możliwości dotyczących tego, jak Twoje dziecko zareaguje na czynności związane z przeprowadzką oraz adaptację w nowym miejscu. Bardzo dużo zależy od tego, jaki obraz przeprowadzki wykreowali sami rodzice. 

Możliwe, że proces przenosin odbędzie się całkiem bezboleśnie. Lub wręcz przeciwnie - wzbudzi lęk, smutek lub złość. A jak już jesteśmy przy złości…

Jak opanować złość 

Dom, który dotychczas tworzyliście, oznacza dla dziecka stabilizację i bezpieczeństwo (szczególnie, jeśli przebywa w nim od urodzenia i po raz pierwszy będzie zmuszone zmienić otoczenie). Dlatego informacja o nowym mieszkaniu lub okolicy, lub bodźce związane z ich zmianą, mogą doprowadzić do napadów złości. Nic dziwnego - to swego rodzaju wyprowadzenie malca ze strefy komfortu, w której przebywał do tej pory. Emocje, które będzie odczuwać, mogą mu się wydawać niezrozumiałe, więc okaże je w najprostszy sposób - złoszcząc się. Co możesz zrobić w takim wypadku?

Zrozumienie i akceptacja 

Przede wszystkim, postaraj się zrozumieć, co czuje teraz Twoje dziecko i podkreślaj to w rozmowie z nim. Dziel się własnymi odczuciami na temat przeprowadzki - zaznacz, że to Wasze wspólne przedsięwzięcie. Też będziesz tęsknić za starym miejscem pobytu, ale przecież czeka Was tyle ciekawych chwil w nowym domu! Pamiętaj, że Twoje dziecko bacznie Cię obserwuje - jesteś dla niego najważniejszym wzorcem do naśladowania. Jeśli Ciebie stresuje przeprowadzka i spodziewasz się powiązanych z nią kłopotów - Twój nastrój może udzielić się dziecku. Dlatego staraj się pokazywać mu, jakie pozytywy wiążą się z Waszymi przenosinami, co dobrego czeka na nie w nowym miejscu i dlaczego warto się tym ekscytować, zamiast smucić. 

Jeszcze przed wyprowadzką 

Zanim nadejdzie wielki dzień, w którym na stałe zmienicie lokum, możesz podjąć kilka kroków, które pomogą Twojemu dziecku się przygotować do nadchodzących zmian. 

  • Mów często o przeprowadzce. Jeśli będziesz unikać tego tematu, to nie dasz dziecku czasu i możliwości na oswojenie się z myślą o nim. Codzienne, najprostsze wzmianki (“już niedługo będziesz miała mnóstwo dodatkowego miejsca na Twoje zabawki”) sprawią, że kwestia przeprowadzki przejdzie na porządek dzienny. 
  • Innym dobrym sposobem na oswojenie się z sytuacją, będzie pokazanie dziecku miejsca, do którego się wprowadzacie. Jeśli macie taką możliwość, obejrzyjcie je razem dokładnie. Pozwól dziecku pofantazjować, jak urządziłoby Wasz nowy dom. Gdzie według niego jest dobre miejsce na skrzynię z zabawkami? Gdzie powinno stać łóżko? 
  • Wypróbuj odpowiednią bajkę terapeutyczną. Możesz znaleźć - lub wymyślić własną - w której bohater lub bohaterka również będą się przeprowadzać. Pamiętaj, by tak poprowadzić akcję bajki, aby rozwiązanie ich problemów i negatywnych emocji było racjonalne. Więcej o bajce terapeutycznej piszemy tutaj.
  • Szukaj podobieństw, a także nowości. Jeśli Twoje dziecko czymś się interesuje, być może w pobliżu nowego miejsca będzie mogło kontynuować swoje hobby. Poszukajcie też całkiem nowych, ciekawych miejsc!
  • Daj dziecku czas na pożegnanie. Być może uda się odbyć mały rodzinny rytuał? Ustalcie z dzieckiem, jak chciałoby, aby wyglądał. Być może każdy z Was mógłby przyłożyć rękę w konkretne miejsce i wypowiedzieć pożegnalną formułę? Dla Twojego dziecka takie wspólne pożegnanie może stać się istotnym elementem procesu akceptacji zmian.

Adaptacja do nowego miejsca

Zadbaj o to, aby ulubione rzeczy Twojego dziecka były przy nim blisko, gdy pierwszy raz będziecie spędzać noc w nowym miejscu. Nie pakuj ich głęboko. Dopytaj wcześniej dziecka, na czym najbardziej mu zależy i pozostaw te rzeczy na wierzchu. Będą bardzo potrzebne, gdy na nieznanym lądzie dziecko będzie szukać znajomych mu przedmiotów. 

Pozwól dziecku wziąć udział w urządzaniu i aranżacji nowego miejsca. Niech samo zdecyduje o położeniu kilku rzeczy. Postaraj się w to nie ingerować. 

Pomóż też dziecku nawiązać nowe przyjaźnie - poświęć czas na zabawę na placu zabaw czy w okolicznym parku. Poczucie, że nie jest osamotnione, pozwoli dziecku szybciej oswoić się z nowym otoczeniem.

Zielony kształ