Poznaj aplikację
Udostępnij stronę:
Skopiuj link

Prace plastyczne oraz scenariusz na Wielkanoc w przedszkolu

Wielkimi krokami zbliżają się święta kojarzące się z wiosną, czymś nowym, radosnym - i zdecydowanie wartym ciekawych aktywności, które przy okazji będą również edukować. Poniżej znajdziesz kilka inspiracji na prace plastyczne oraz scenariusz na Wielkanoc w przedszkolu, który możecie wykorzystać w oczekiwaniu na te wyjątkowe dni w ciągu roku! 

W tym artykule: 

Prace plastyczne

Zajączek wielkanocny 

Do wykonania przecudownych zajączków wielkanocnych świetnie sprawdzą się (jak w wielu przypadkach) rolki po papierze toaletowym i kolorowe kartki - w wielu sklepach można kupić (lub wydrukować) kartki w różne ciekawe wzory - kropki, paski itp. Rolkę możemy obkleić takim papierem lub pomalować. Na wysokości noska doczepiamy mały pomponik, na dole przyklejamy wycięte stópki, a do góry doklejamy uszka z kartonu. Możemy również dorobić wąsy - lub po prostu je dorysować.

Baranek z waty

Czy z jajka może się wykluć baranek? W pewien sposób - tak! Przeurocze baranki stworzycie z wydmuszek. Do przygotowanej wcześniej wydmuszki wystarczy przykleić białe pomponiki (może być również wata, jeśli nie macie pomponików) i zostawicie z przodu kawałek jajka na buzię, na której dorysujecie oczka i nosek. Uszy baranka wytnijcie z kartonu i doklejcie, a nóżki najlepiej wykonać z drucika kreatywnego. Jeśli chcecie dodatkowo ozdobić baranki, możecie dorobić im piękne kokardy, lub doczepić maleńkie dzwoneczki. 

Jajeczne szaleństwo 

Skoro już przy jajkach jesteśmy - nie może ich zabraknąć przed Wielkanocą w przedszkolu! A najprostszy pomysł będzie jednocześnie najbardziej kreatywnym - przygotuj wcześniej szablony jajek wycięte z kartonu (najlepiej dość spore). Następnie wspólnie z dziećmi przygotujcie stanowiska z przeróżnymi materiałami plastycznymi - cekinami, brokatem, farbami, plasteliną, wycinankami z gazet itp. I dajcie się ponieść wyobraźni, dekorując jajka! Potem wszystkie możecie doczepić do wstążki i powiesić np. przy oknie. 

Wielkanocne zabawy

Tor przeszkód z jajek 

Pora na odrobinę wielkanocnego ruchu! Stwórzcie tor przeszkód z jajek. Nie potrzeba do tego celu prawdziwych jajek, jeśli nie chcecie ich marnować, wystarczą te wykonane ze styropianu czy plastikowe. Sami ustalcie, jak długi ma być Wasz tor i jak będą wyglądać przeszkody. Ostatecznie cel jest ten sam – przejść po torze, nie dotykając jajek.

Przeliczanie przedmiotów

A może pora na odrobinę matematyki? Połóż przed dzieckiem pisanki, kurczaki lub inne świąteczne akcesoria. Poproś, żeby policzyło, ile ich jest. Włóż je następnie do woreczka. Zapytaj, ile jeszcze musicie dołożyć rzeczy, by w woreczku znalazła się ich określona ilość, np. 7. Odejmuj, dodawaj przedmioty, pytając dziecko o to, ile ich jest.

Zajączek tańczy

Wybierzcie spośród siebie pierwszego „zajączka”. Gdy już to zrobicie – wszyscy uczestnicy zabawy muszą złapać się za ręce i stanąć w kole. „Zajączek” zostaje w środku koła i tańczy. Jego zadaniem jest jak najszybciej wydostać się z koła. Ten, kto wypuści „Zajączka” z koła, zajmuje jego miejsce.

Zabawa z chustą animacyjną

Potrzebne będzie na wodę lub malutkie plastikowe jajka. Zadaniem dzieci jest sprawić, żeby jajko jak najszybciej spadło na ziemię przez dziurę na środku chusty (lub odwrotnie - aby z niej nie spadło!). Jeżeli nie macie do dyspozycji plastikowych jajek, możecie użyć małej piłki. Do zabawy można dołączyć muzykę.

Krótki scenariusz na Wielkanoc w przedszkolu

Cele ogólne: zapoznanie ze zwyczajami wielkanocnymi, kształtowanie umiejętności wypowiadania się, rozwijanie sprawności manualnych.

  1. Powitanie - wiosenny wierszyk Marii Konopnickiej

Leci pliszka spod kamyczka:
- Ja się macie dzieci!
Już przybyła wiosna miła, już słoneczko świeci!
Poszły rzeki w świat daleki, płyną het - do morza;
A ja śpiewam, a ja lecę, gdzie ta ranna zorza!

  1. Rozmowa o zwyczajach świąt wielkanocnych - jakie symbole kojarzą się dzieciom ze świętami? Jak wygląda Wielkanoc w ich rodzinach? 
  1. Wybrana zabawa wielkanocna z opisanych wyżej propozycji. 
  1. Wybrana praca plastyczna - baranek wielkanocny, zajączek z rolki po papierze, lub jajeczne szaleństwo. 
  1. Ozdobienie sali 
  1. Podsumowanie 
Zielony kształ