Babcia i dziadek z wnukami na kolanach
Poznaj aplikację
Udostępnij stronę:
Skopiuj link

Dzień Babci i Dziadka w przedszkolu

Dziadkowie to wyjątkowi członkowie rodziny, którym w styczniu wszystkie dzieci pragną powiedzieć “dziękuję” za zabawy, słodycze i dobre rady, a rodzice za wsparcie i pomoc. Dzień Babci i Dziadka obchodzimy również w przedszkolach, gdzie mają miejsce przedstawienia, zabawy i animacje dla dziadków. Oto kilka inspiracji, które warto wykorzystać, by pokazać im, jacy są wspaniali! 

Upominki na Dzień Babci i Dziadka - zróbcie je sami w przedszkolu! 

Miłym akcentem na Dzień Babci i Dziadka w przedszkolu będą zapewne drobne upominki, które możecie wręczyć im np. po zakończonym przedstawieniu. Kreatywność odegra tutaj ogromną rolę!

Oto kilka pomysłów:

  • Zrobione przez dzieci kubeczki. Zestawy do malowania na szkle lub ceramice kupicie bez problemu w Internecie lub stacjonarnie w sklepach artystycznych lub większych supermarketach. Taki prezent - choć niewyszukany - będzie jedyny w swoim rodzaju, ponieważ każde dziecko stworzy swój kubek inaczej. Możecie użyć przy tym gotowych szablonów, lub dać się ponieść wyobraźni. Do kubka wrzućcie kilka cukierków. Zapakujcie w zwykłą folię, zawiązując u góry kolorową wstążką.
  • W sklepach z różnościami artystycznymi i dodatkami do domu kupicie również niedrogo zestawy koralików z żyłkami. Możecie z nich wykonać piękne bransoletki dla Babć i breloczki dla Dziadków
  • Zdobione pierniczki, na które przepis znajdziecie w naszym e-booku (tutaj), możecie zapakować i również wręczyć dziadkom, jako drobny prezent! 
  • Dziadkowie lubią dostawać kwiaty. Ale zamiast kupować te zwykłe, które po paru dniach trzeba będzie wyrzucić, proponujemy Wam wykonanie własnych, przepięknych kwiatów z bibuły! Pomysł podsunęła nam Ewa Wojtan, a jej sposób na ich wykonanie znajdziecie tutaj
  • Własnoręcznie możecie wykonać również dla Dziadków kalendarze. Forma wykonania zależy tylko i wyłącznie od Waszej kreatywności! Możecie zamknąć kalendarz na jednym kartonie, lub wykonać kalendarz z przewracanymi kartkami. W Internecie znajdziecie również szablony miesięcy i dni. Dzieci mogą dorysować własne obrazki, lub dokleić swoje zdjęcia z dziadkami. 

Prezent dla Babci i Dziadka - rączka w doniczce! 

Chcecie dać Dziadkom jeszcze bardziej oryginalny prezent? Nie ma problemu! Zastanówcie się, co najchętniej trzymaliby zawsze przy sobie? Swoich wnuków! Ale ponieważ to nie jest możliwe… to dajmy im część, która sprawi, że poczują, jakby ich wnuk lub wnuczka byli przy nich

Najpierw przygotowujemy doniczkę dowolnej wielkości i kształtu. Najlepiej sprawdzą się ceramiczne. Na dywanie rozkładamy folię lub gazety. Po doniczce malujemy dowolne obrazki - możemy odbić nasze paluszki, namalować zwierzątka, przykleić coś, a na górze doniczki dopisać krótkie życzenia. Dla ułatwienia możemy wcześniej zakleić górę doniczki taśmą, i gdy skończymy malować, odkleić taśmę i napisać życzenia. Dzięki temu nie zabrudzimy góry doniczki. 

Co włożyć do środka doniczki?

Jeśli nasza Babcia i Dziadek lubią rośliny, możemy oczywiście podarować im piękne kwiaty zasadzone w przygotowanych doniczkach. Jednak równie fajnym pomysłem będzie odbicie łapki dziecka na sztywnym kartonie, wycięcie jej i przyklejenie jej do długiej wykałaczki (jak do grilla). Na wykałaczce możemy przykleić zielony pasek papieru lub pomalować ją na zielono - powstanie gałązka. Wystarczy jeszcze dorobić listki, i możemy dokleić go do doniczki, lub ozdobić nim kwitnącą w niej roślinkę. Taki upominek na pewno się spodoba!

Jakie życzenia dla Babci i Dziadka wybrać?

No dobrze, prezent wybrany, laurka się robi...ale jakie życzenia zawrzeć w środku? Oto kilka prostych, lecz ładnych propozycji na życzenia na Dzień Babci i Dziadka w przedszkolu. 

“Kochany Dziadku – zacznę zwyczajnie,
że z Tobą w domu jest fajnie:
i w deszczu, i w słotę, w smutku, w radości,
wspierasz i uczysz życia w miłości.
Dzisiaj za wszystko chcę Ci dziękować,
skromny bukiecik kwiatów darować.”

“Kocham Was za to ogromnie
Że zawsze jesteście koło mnie,
wtedy gdy Was potrzebuję,
Babciu i Dziadku – dziękuję!”

“Babcia moja kochana,
Babcia jak druga Mama.
Nie ma lepszego lekarstwa na bóle,
niż gdy mnie Babcia przytula czule.
Babcia się troszczy, lubi rozpieszczać,
jak zacznie karmić nie może przestać.
Babci nie można nikim zastąpić,
więc trzeba ją cenić i pochwał nie skąpić.”

“Dla Dziadziusia od wnusia
- by Dziadziuś męczyć się nie musiał
by długo żył i zdrowy był,
bo… kocham go z całych sił!”

“Dziadziusiu, na Ciebie zawsze można liczyć,
dlatego w Dniu Dziadka chcę Ci życzyć
zdrowia, radości i siły do życia, 
bo jest jeszcze tyle do odkrycia i tyle do zrobienia!
Niech spełnią się Twoje wszystkie marzenia!”

“Babcia opowie bajeczkę przed snem
i zawsze sprawia, że dużo jem.
Ma czarodziejską moc zapewne
I dzisiaj zmienia się w Królewnę!” 

Pomysły na prezenty dla Babci i Dziadka na dystans

Nie zawsze mamy niestety sposobność spotkać się z Dziadkami w dniu ich święta - szczególnie obecnie. To jednak tym bardziej wspaniała okazja, by dać im odczuć, że dzieci o nich pamiętają i że bardzo ich kochają! 

  • Z ogromną pomocą przychodzi nam w tym wypadku technologia - życzenia od dzieci dla Babci i Dziadka można na wiele sposobów nagrać w przedszkolu i wysłać. Jeśli macie ochotę na więcej zabawy z tym związanej, to pomyślcie o stworzeniu scenariusza i nagrania życzeń z podziałem na role! 
  • W wielu programach możecie również przygotować kolaż ze zdjęć. A to brzmi jak świetny pretekst do zorganizowania sesji zdjęciowej! Przynieście przebrania lub ustalcie motyw główny i dajcie się ponieść wyobraźni. Najlepsze zdjęcia możecie wysłać rodzicom, by samodzielnie przekazali je Dziadkom. Fajnym pomysłem będzie też wykonanie całego dużego kolażu ze zrobionych zdjęć (bez trudu znajdziesz je w sklepach z aplikacjami na Twoim telefonie, lub w internecie do pobrania) i wydrukowania go. Jeśli nie chcecie drukować kolażu cyfrowo, to na dużym kartonie możecie również poprzyklejać zdjęcia dzieci i ozdobić je dodatkowo na dowolne sposoby, lub dopisać życzenia dla Babci i Dziadka.
  • Przygotujcie Babci i Dziadkowi list! I pamiętajcie, że może on przybrać bardzo różną formę plastyczną. Może wspólnie powycinacie różne przedmioty z gazet i ulotek, a potem spróbujecie przygotować z nich rebus? Zadaniem Dziadków będzie odczytać jego treść! Rebus możecie również po prostu narysować. 

Nie zapominajcie, że najważniejsza w tym dniu jest pamięć. Warto porozmawiać z dziećmi o tym, jaką ich zdaniem rolę odgrywają w ich życiu Babcia oraz Dziadek. Co im zawdzięczamy? Za co lubimy najbardziej? Kiedy odpowiemy wspólnie na te pytania, wykonane przez nas prezenty, kartki oraz życzenia będą miały jeszcze większe znaczenie! 

Zielony kształ