Poznaj aplikację
Udostępnij stronę:
Skopiuj link

Dlaczego dziadkowie są niezastąpieni?

22 sierpnia gościmy w Letniej Akademii LiveKid wyjątkowego gościa - to Beata Borucka, czyli Mądra Babcia. Beata w 2017 roku otrzymała tytuł Kobiety Roku w dziedzinie edukacji dorosłych. Tworzy w internecie miejsce, jakiego jeszcze nie było - miejsce, w którym spotykają się wszystkie babcie (i nie tylko) w poszukiwaniu inspiracji, humoru i refleksji. Nas przygotowania do spotkania z nią skłoniły do cofnięcia się myślami w nasze własne dzieciństwo i rozmyślań na temat roli, jaką odegrali w nich nasi dziadkowie. 

Naszych dzieci o wyjątkowości dziadków przekonywać chyba nie trzeba. To przecież właśnie oni są gotowi pocieszyć w każdej sytuacji, wysłuchać zwariowanych opowieści i zadbać o swoje ukochane wnuki. 

Rozpieszczanie czy wychowanie?

Mówi się, że dziadkowie są od rozpieszczania. I o ile w tym rozpieszczaniu nie są przekraczane granice zdrowego rozsądku, to jest to całkowicie w porządku. Na ile natomiast dziadkowie uczestniczą w procesie wychowania małego człowieka? To zależy od rodziców.

Dziecko wychowują rodzice

W tym wzorcu wychodzi się z założenia, że całość odpowiedzialności za wychowanie leży po stronie rodzica, a czas spędzany z dziadkami służy zabawie, a nie kształtowaniu charakteru i postaw. Warto jednak zwrócić uwagę, ile rzeczywiście tego czasu jest. Jeśli dziecko spędza z dziadkami znaczną jego część (bo na przykład rodzice pracują, a dziadkowie zdecydowali się pomagać) to czy można mówić o całkowitym braku wkładu w wychowanie? 

Dziecko wychowują rodzice i dziadkowie 

Wszystko tak naprawdę opiera się najpierw na tym, jak wygląda relacja rodzice-dziadkowie. Czy łatwo się “dogadać”? Czy macie bliskie kontakty i dobrze Wam się ze sobą rozmawia? Jeśli tak, to niezależnie od tego, czy chcecie swoje dziecko wychować sami, czy decydujecie się na wkład wychowawczy dziadków, nie powinno być z tym najmniejszego problemu. Pamiętajcie, by dużo o tym rozmawiać. Dobrze będzie, jeśli dziadkowie będą świadomi i na biężąco z tym, czego chcecie nauczyć swoje dziecko i w duchu jakich metod je wychowujecie. Dzięki temu unikniecie rozbieżności pomiędzy tym, co przekazujecie dziecku, a co przekazują dziadkowie. 

Bezwarunkowa miłość 

To właśnie dziadkowie są największymi kibicami Twojego dziecka, niezależnie od tego jakie ma umiejętności czy jak szybko się rozwija. Panie w żłobku i przedszkolu, czy niania, która na co dzień zajmuje się dzieckiem - kochają je i dbają o nie. Ale dla dziadków ich wnuki są najważniejsze pod słońcem, jedyne i niezastąpione. 

Gotowi do pomocy!

Oczywiście - być może mieszkacie w różnych miastach lub nie utrzymujecie ze sobą bliskich kontaktów. Jednak jeśli tylko dziadkowie mają możliwość, zazwyczaj są w stanie (i chętni) pomóc w każdej nagłej sytuacji. 

Chcą się bawić! 

Czasem trochę brakuje im sił, lub mają własne sprawy do załatwienia. Często jednak chętnie pobawią się wnukiem czy wnuczką. Babcia nauczy lepić pierogi czy rysować, a dziadek chętnie pomoże w budowaniu lub naprawianiu czegoś. 

Są dobrymi słuchaczami 

Na pewno wiesz jak to jest - ciekawi Cię wszystko, co dotyczy Twojego dziecka, ale czasem po prostu zmęczenie bierze górę lub są ważniejsze rzeczy do obgadania. Tymczasem dziadkowie chętnie słuchają wszystkiego, co wnuczęta mają do powiedzenia. I chętnie odwdzięczają się tym samym. My do dziś pamiętamy historie, które opowiadali nam nasi dziadkowie, a Wy?

Mądra Babcia 

O samej babci można by opowiadać godzinami. Ale my oddamy głos tej, która przeciera babciom miejsce w internecie - Beacie Boruckiej. 

“Drogie Babcie, zorientowałam się, że w bezkresnej sieci  nie ma nic dla nas! A To błąd! Jest nas rzesza i mamy niemałą rolę w kształtowaniu nowych „człowieków”.”

Zielony kształ