Poznaj aplikację
Udostępnij stronę:
Skopiuj link

12 zabaw integracyjnych, które pokochają dzieci!

Zabawy integracyjne to grupa zabaw, które pomagają w nawiązywaniu relacji pomiędzy dziećmi poprzez budowanie więzi w radosnej i luźnej atmosferze. Ich rolą jest budowanie zaufania, umiejętności pracy w grupie i przełamywanie barier w kontakcie z nowymi dziećmi.

Zapraszamy do nowego cyklu, w którym liczy się dobra zabawa! To w końcu nie tylko sama przyjemność, ale też ważne źródło rozwoju naszych dzieci oraz integralna część ich życia. Dzięki niej mają szansę poznawać swoje otoczenie oraz samych siebie, a także uczą się współpracy z grupą. Dzisiaj mamy dla Was propozycje 8  zabaw integracyjnych, które Wasi podopieczni pokochają!

Zabawy integracyjne, które przygotowaliśmy:

Zróbcie to tak!

Wybierzcie jedną osobę, która poprowadzi zabawę (dzieci mogą się wymieniać, by jak najwięcej z nich miało ku temu okazję). Niech ta osoba będzie miała coś charakterystycznego - może chorągiewkę lub po prostu podniesioną rękę? Ustalcie to wspólnie. Reszta dzieci spaceruje swobodnie po całej sali. Prowadzący decyduje, w jaki sposób mają się zachowywać wszyscy grający - czy mają chodzić jak bardzo smutni ludzie? Zdenerwowani? A może tak, jakby trzymali parasol? Niech wyobraźnia podpowie różne scenariusze! Dzięki takiej zabawie umiejętność współpracy dzieci w grupie rozwija się poprzez wspólne dzielenie emocji i zachowań w jej trakcie (więcej zabaw na współpracę znajdziesz tutaj).

Pif – paf!

Grający ustawiają się w kole, twarzami do środka. Jedno z dzieci niech stanie pośrodku. W trakcie gry ma za zadanie pokazać palcem dowolnego gracza z koła i powiedzieć głośno “PIF!”. Wskazana osoba musi się jak najszybciej schylić - jeśli tego nie zrobi, odpada z gry. Natomiast dwie osoby obok niej (z lewej strony oraz z prawej) muszą błyskawicznie wskazać palcem na drugą osobę i krzyknąć “PAF!”. Gracz, który zrobi to jako drugi, odpada z gry. Gra toczy się do wyeliminowania wszystkich z koła, prócz jednego grającego - zostaje on zwycięzcą.

Gorące krzesła

Jedna z ulubionych zabaw integracyjnych dla dzieci i nie tylko! A przy okazji ciekawa propozycja dotycząca rozwoju współpracy między dziećmi w przedszkolu. Ustawcie krzesła w kole, siedzeniami na zewnątrz. Niech będzie ich o jedno mniej, niż uczestników zabawy. Wybierzcie wspólnie muzykę, która będzie Wam towarzyszyć w trakcie. Zasady są proste - dopóki gra muzyka, uczestnicy zabawy krążą tanecznym krokiem dookoła krzeseł. Gdy muzyka umilknie - mają za zadanie jak najszybciej znaleźć wolne krzesło i usiąść na nim. Na jednym krześle może siedzieć tylko jedno dziecko. Uczestnik, który nie zdąży zająć żadnego miejsca, odpada z gry i w kolejnej rundzie włącza oraz wyłącza muzykę. 

Zwierzątka, szukajcie się!

Potrzebne Wam będą do tej zabawy karteczki z podobiznami różnych zwierzątek. Najlepiej, by było ich co najmniej pięć! Każde dziecko losuje swoje zwierzątko i nie mówi głośno, czym ono jest. Na dany znak wszystkie dzieci rozbiegają się po sali i zaczynają udawać to, co wylosowały. Zwierzątka danego gatunku mają za zadanie odnaleźć się i zebrać w stado. Wygrywa ta grupa, która współpracuje i zrobi to najszybciej! 

Ciuciubabka

Czyli zabawa z czasów naszych babć - wciąż nie traci na atrakcyjności i jest wspaniałym pomysłem na zabawę integracyjną dla dzieci w przedszkolu! Zawiążcie wybranemu dziecku na oczach chusteczkę lub zasłońcie w inny sposób. Jego zadaniem jako ciuciubabki - jest złapać pięć osób, które w międzyczasie starają się umknąć. Na tym jednak nie kończcie! Gdy już pięcioro dzieci zostanie złapane, pozwólcie na chwilę zdjąć ciuciubabce zasłonę z oczu. Niech zobaczy, kogo złapała i jak wyglądają te osoby. Następnie niech znów zasłoni oczy. W tym czasie złapane dzieci mieszają się. Ciuciubabka musi spróbować zgadnąć tożsamość dzieci, pomagając sobie jedynie dotykiem - sprawdzając długość włosów, czy fakturę ubrania. 

Policjanci i łobuzy!

Gra, która podbijała nasze serca, gdy byliśmy młodsi, do dziś jest niezwykle zajmującą aktywnością. Usiądźcie w kole twarzami dla siebie i wybierzcie “policjanta”, który musi na chwilę opuścić salę, tak by nie widzieć i nie słyszeć uczestników. W tym czasie, gdy policjant przebywa poza salą, ustalcie, kto będzie łobuzem. Następnie ustalcie znak, za pomocą którego łobuz będzie eliminował kolejnych uczestników gry (najlepiej mrugnięcie okiem - łobuz łapie kontakt wzrokowy z daną osobą i mruga, a ta odpada z gry, kładąc się na podłodze i zasypiając). Następnie zawołajcie policjanta - jego zadaniem jest teraz wyśledzić łobuza i zgadnąć, kto nim jest, zanim zasną wszyscy uczestnicy!

Kto tak ma?

Dobrym pomysłem na wprowadzenie współpracy dzieci w grupie jest przeróbka towarzyskiej gry integracyjnej, która pomoże im się lepiej poznać. Usiądźcie w kole, na krzesłach lub dywanie. Wybierzcie osobę, od której zaczniecie zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Ta osoba wstaje i mówi o sobie jedną rzecz, kończąc zdaniem “kto tak ma?” (np. nie lubię gotowanej marchewki, kto tak ma?). Osoby, które “tak mają” wstają i muszą zamienić się miejscami (nie wolno zmieniać miejsca na najbliższe do swojego). Potem kolej przechodzi na następną osobę. 

Tylko dwie minuty!

Niech każde dziecko przygotuje na karteczce jedno lub dwa pytania, które chciałoby zadać swoim rówieśnikom. Następnie usiądźcie w dwóch kołach (dość szeroko, ponieważ może zrobić się niezłe zamieszanie w trakcie gry!). Jedno koło siada po zewnętrznej stronie, a drugie wewnątrz, tak, by tworzyły się pary dzieci siedzące twarzami do siebie. Następnie włączamy stoper i...ruszamy! Dzieci z wewnętrznego koła co minutę lub dwie zmieniają swojego partnera rozmowy zgodnie z ustalonym kierunkiem gry (obserwuj, na ile dynamiczna i udana jest zabawa). W tym czasie muszą uzyskać od niego odpowiedź na swoje pytanie i udzielić w zamian własnej odpowiedzi. Zadaniem dzieci jest zapamiętać i wybrać jedną najciekawszą odpowiedź na swoje pytanie i podzielić się nią po zabawie ze wszystkimi. 

Szumy komunikacyjne

Ciekawa zabawa, która jest idealną sposobnością do porozmawiania o tym, jakie zakłócenia czasami utrudniają nam komunikację (a zatem również współpracę w przedszkolu). Dzielimy uczestników na trzy grupy, które stają naprzeciw siebie. Pierwsza grupa otrzymuje hasło: słowo bądź krótkie zdanie. Mają za zadanie przekazać to hasło kolejnej grupie, która stoi w pewnym oddaleniu. Trzecia ekipa stoi pomiędzy pierwszymi dwoma. Tutaj mamy zadanie, które przysporzy dzieciom dużo śmiechu. Ta grupa ma uniemożliwić przekazanie wiadomości - krzycząc, przedrzeźniając, wymachując rękoma, skacząc itp. Mogą oni krzyczeć, przedrzeźniać, wymachiwać rękoma. Zadaniem grup jest pozostać na swoim miejscu przez cały czas trwania rozgrywki. Potem zamieniamy się rolami i bawimy się dalej! 

Odwróć koc, nie dotykaj podłogi!

Ciekawa, a bardzo prosta zabawa integracyjna, do której potrzebujemy jedynie koca. Rozkładamy go na ziemi, a na nim ustawiamy uczestników zabawy - większe grupy możemy podzielić na mniejsze i np. bawić się z elementem mierzenia czasu. Zadaniem dzieci jest odwrócić koc na drugą stronę - ale przez cały czas trwania zabawy żadne z dzieci nie może dotknąć podłogi! Wszyscy muszą cały czas znajdować się na kocu.

Łączy nas wiele!

Ale w tej zabawie - głównie kartka papieru. Uczestników ustawiamy obok siebie i pomiędzy ramiona umieszczamy kartki papieru. Gdy już wszystko jest gotowe - pora na zadania! Zaczynamy od łatwych - przejście kroku lub przesunięcie się w lewo lub prawo, i zmierzamy ku trudniejszym - np. podskoczenie. 

Nie upuścić piórka!

Podobną propozycją będzie zabawa w zespołowe utrzymywanie piórka w powietrzu. Dzielimy dzieci na zespoły i każdy zespół otrzymuje swoje własne piórko. Na dany sygnał dzieci podrzucają piórka i mają za zadanie utrzymać je jak najdłużej w powietrzu, dmuchając na nie. Możemy również wprowadzić dodatkowe rekwizyty, które w tym pomogą. 

Wiele zabaw grupowych można przerobić tak, by wspierały współpracę i integrację wśród dzieci w przedszkolu. Pamiętaj, że ważne jest to, by dzieci wiedziały, że mogą polegać na sobie nawzajem, a cel osiągną, gdy zaufają sobie nawzajem.

Która z tych propozycji na zabawy integracyjne dla dzieci w przedszkolu podoba Ci się najbardziej? Daj nam znać w komentarzu!

Zielony kształ