Poznaj aplikację
Udostępnij stronę:
Skopiuj link

Walentynki w przedszkolu - scenariusz i pomysły na zabawy dla dzieci

Walentynki - czyli jedno z najprzyjemniejszych świąt w ciągu roku! I to nie tylko dla zakochanych, bo walentynki to również idealna okazja, by celebrować przyjaźń i zwykłą sympatię do siebie nawzajem! 

W tym artykule:

Cele zajęć walentynkowych

Dziecko w trakcie zajęć poświęconych świętu zakochanych zapoznaje się z definicją słów''miłość'' i ''przyjaźń'', a także tym, co oznacza wyrażenie ''kocham Cię''. Uczy się rozumieć te pojęcia i stosować w odpowiednich dla nich kontekstach sytuacyjnych. Przy okazji ma możliwość powiedzenia miłych słów swoim koleżankom lub kolegom!  W dodatku dzieci zapoznają się z samą tradycją Walentynek, genezą jej powstania oraz towarzyszącym jej różnym charakterystycznym dla niej inicjatywom. Uczą się, jak podtrzymywać ją i czerpać z niej korzyści. Walentynki w przedszkolu przewidują także wspólne zabawy, które wspaniale integrują! Poniżej kilka pomysłów. 

Serduszka łączcie się! 

Zabawa walentynkowa, która równie trafnie posłuży jako świetny motyw integracyjny w przedszkolu! Potrzebujemy do niej serc wyciętych z kartonu - w liczbie o połowę mniejszej, niż liczba dzieci biorących udział w zabawie. Następnym krokiem jest przecięcie ich na pół - najlepiej na różne sposoby. Mieszamy połówki i rozdajemy dzieciom. Na umówiony znak dzieci mają za zadanie znaleźć i dopasować swoją połówkę serca. Dopasowane połówki serc mogą potem wykonać wspólny taniec lub inne zadanie.

Głuchy telefon walentynkowy 

Co będzie stanowić nasze hasła?  “Kocham Cię” w różnych językach! Oto kilka najprostszych: I love you – angielski, Ich liebe dich – niemiecki, Je t’aime – francuski, Te dua – albański, Ti amo – włoski, Wo ai ni – chiński. Możecie również wymyślać hasła związane z walentynkami, tradycjami po polsku. Gra przebiega jak w klasycznej wersji - zatem hasło ma dotrzeć jak najdalej podawane z ucha do ucha.

Laurki nie do podrobienia!

Do tej zabawy przygotowujemy czerwone kartki papieru (mogą być również serduszka!) i składamy je na pół. Każdemu dziecku przyczepiamy na plecach (np. za pomocą skrawków taśmy obustronnej) jedną kartkę. Każde dziecko powinno również otrzymać po pisaku. Do zabawy możemy włączyć jakąś radosną muzykę, która umili ten czas. Dzieci mają za zadanie podchodzić do siebie i rysować lub pisać na kartkach coś miłego, walentynkowego. W efekcie każde z dzieci otrzyma piękną laurkę, która na pewno sprawi wiele radości i będzie fantastyczną pamiątką! 

Uwaga serduszko parzy!

Kolejna zabawa klasyk  – dzieci stoją w kole, i w czasie, gdy gra muzyka, podają sobie z rąk do rąk serduszko (najlepiej maskotkę lub poduszeczkę). Muszą to robić szybko, bo gdy muzyka ucichnie dziecko, które zostanie z serduszkiem w ręce - odpada. Wygrywa to dziecko, któremu uda się wytrwać do końca! Zabawę można dowolnie modyfikować, dodawać utrudnienia itp. 

Literki do pary 

Walentynki mogą być świetną okazją do nauki literek. W tym celu znów potrzebne nam będą serca z kartonu, które przecinamy na pół (w tym przypadku wszystkie mogą być przecięte tak samo, lub inaczej – by ułatwić zabawę). Na jednej połówce serduszka piszemy wielką literę – np.: A. Na drugiej zaś jej mały odpowiednik, czyli: a. Zadaniem dzieci jest dopasowywanie odpowiednio literek do siebie. Tutaj ułatwieniem mogą być inne rodzaje cięć w serduszkach, które pomogą dzieciom zweryfikować, czy odpowiednio dopasowały do siebie literki.

Włóczkowe serduszka - praca plastyczna

Walentynki w przedszkolu to również idealny moment, by wykonać drobne upominki dla tych, których kochamy najbardziej. Jak wykonać serce z włóczki? Najpierw wytnijcie szablon w kształcie serca z piankowej folii. Przy pomocy kleju lub zszywacza przyczepcie koniec włóczki do szablonu. Owijajcie szablon włóczką do czasu, aż skończy się materiał. Końcówkę przymocujcie klejem lub zszywaczem. Zróbcie pętelkę ze sznurka, zamieśćcie w niej kilka koralików i przyczepcie go na górze serca jako uchwyt (ten krok można pominąć, jednak jeśli go wykonacie, takie serduszko może stać się np. brelokiem do kluczy lub ozdobą do torebki). 

Cukierkowe losowanie

Wypełniamy dużą torbę cukierkami. Każde z dzieci chwyta tyle cukierków, ile tylko zmieści mu się w rękach. Następnie każdy uczestnik ma za zadanie odgadnąć, ile cukierków udało mu się chwycić. Jeśli dziecko poda prawidłowy wynik, wszystkie cukierki są jego. Jeżeli nie, musi oddać taką ilość słodyczy, ile wyniosła różnica między faktyczną liczbą a podaną przez niego. Zabawa może trwać aż do momentu, gdy każde z dzieci będzie miało podobną ilość cukierków. 

Zielony kształ