Poznaj aplikację
Udostępnij stronę:
Skopiuj link

Wpływ grupy rówieśniczej na dziecko

Pobyt w przedszkolu lub żłobku to dla dziecka czas, w którym nawiązuje nowe znajomości i uczy się pracy zespołowej. Wpływ grupy rówieśniczej jest dla niego bardzo istotny. Dziecko już od drugiego roku życia przejawia potrzebę przebywania z innymi dziećmi. O tym, dlaczego to takie ważne i jak wpływa na nasze dziecko, piszemy w dzisiejszym #LiveKidSocio.

Akceptacja i przynależność

Każdy z nas potrzebuje czuć się akceptowany i kochany. Początkowo dzieci otrzymują te wartości od swoich rodziców, jednak im są większe, tym bardziej zaczynają odczuwać potrzebę przynależności do grupy. A w spełnieniu tej potrzeby pomóc może żłobek lub przedszkole, gdzie dziecko zmierzy się z koniecznością odnalezienia w większej grupie. Dziecko mające doświadczenie z pracą w grupie – to dziecko pewniejsze siebie w przyszłości.

Rozwój i nowe perspektywy

Kontakt z innymi dziećmi to niepowtarzalne źródło nowych inspiracji. Każdy mały człowiek jest nieco inny. Prócz poznawania nowych wzorców zachowań i wyrabiania sobie opinii na ich temat, dziecko nauczy się reagować na różne sytuacje, gdy rodzica nie ma obok. Jest to więc istotny i niezwykle naturalny obszar, na którym dziecko ma szansę uczyć się nowych ról społecznych.

Wspomniane wcześniej role społeczne prowadzą z kolei do odkrywania samego siebie. Dziecko uczy się własnych reakcji, poznaje swoje mocne i słabe strony. Może również dzięki temu zacząć interesować się nowymi rzeczami i odnajdywać własne uzdolnienia. Pierwsze błędy w relacjach i spory z rówieśnikami mogą nauczyć reakcji w trudnych sytuacjach, a pierwsze sukcesy zbudować ambicję i chęć do rozwijania się.

Kreatywność

Czym innym jest kreatywność w domu, gdzie rodzice są zachwyceni każdym czynem swojej pociechy, a czym innym kreatywność wśród rówieśników. Konieczność postarania się, by działania dziecka zostały dostrzeżone na tle działań innych dzieci w grupie, prowadzi do bardziej kreatywnego myślenia. Podczas ćwiczeń w grupie dzieci często “uzupełniają” swoje pomysły, a wspólna zabawa wciąga tak bardzo, że kreatywne myśli przychodzą same!

Umiejętność współpracy

Pracując z ludźmi, przyzwyczajamy się do kooperacji i integracji z grupą. W zależności od dziecka, krótszą lub dłuższą chwilę może zająć, zanim nauczy się ono, że w przedszkolu czy żłobku musi również brać pod uwagę swoich rówieśników – dzielić się z nimi, uwzględniać ich opinię i ustępować czasem z centrum uwagi. Są to cenne umiejętności, które rozwijane w okresie wczesnoszkolnym i przedszkolnym, przydają się dziecku na dalszych etapach edukacji i rozwoju.

Co w sytuacji, gdy dziecko nie jest akceptowane przez rówieśników? Warto wtedy przyjrzeć się powodom takiej sytuacji – w przypadku starszych dzieci wiele wniosków można już wyciągnąć z samej rozmowy z dzieckiem. W takim wypadku zadbajmy o to, by budować poczucie bezpieczeństwa i umacniać poczucie wartości. Dzieci dużo łatwiej akceptują się nawzajem, gdy w grę wchodzą podobieństwa między nimi – możemy podpowiedzieć dziecku, gdzie szukać takich podobieństw. Warto również dużo czytać dziecku, lub zachęcać je do czytania. To pomoże w nauczeniu się, czym jest przyjaźń. Uczmy dziecko otwartych kontaktów – ale też zachowania kultury i szacunku. Ułatwimy mu tym samym zawieranie i utrzymywanie relacji grupowych.

Zielony kształ