Poznaj aplikację
Udostępnij stronę:
Skopiuj link

Zabawy sensoryczne masami plastycznymi jako twórczy element rozwoju dziecka

Masy plastyczne, wykonane z naturalnych składników spożywczych (płatków owsianych, kukurydzianych, mąki itp.) są bezpieczne dla dziecka. Podczas zabaw z wykorzystaniem mas plastycznych możemy bliżej poznać dziecko jego oczekiwania oraz potrzeby rozwojowe. 

Kreatywność dzieci przejawia się na każdym kroku podejmowanych działań, co wpływa pozytywnie na rozwój  poznawczy, społeczny, emocjonalny, oraz sferę emocjonalno-motywacyjną.

Zabawa odgrywa bardzo ważną rolę w życiu każdego dziecka. Jest naturalnym zjawiskiem, który opiera się na przeróżnych aktywnościach dziecka. Zabawa ma pozytywny wpływ  na kształtowanie się jego osobowości. Dzięki swobodzie zabawy dziecko poznaje siebie i odkrywa swój świat.

Zabawy sensoryczne mają za zadanie stymulować do rozwoju dziecięce zmysły oraz zwiększać wachlarz znanych mu doznań.

Dzieci bawiąc się i tworząc - czerpią z tego dużo radości. Wpływa to pozytywnie na ich rozwój. Bardzo dobrze wpisują się tutaj słowa J. Korczaka: "Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat".

Korzyści wynikające z  zabawy sensorycznej:

  • wspieramy rozwój zmysłów (węchu, wzroku, dotyku, słuchu, smaku)
  • wspomagamy budowanie świadomości ciała i przestrzeni
  • kształtujemy motorykę małą (pracę dłoni poprzez ugniatanie, lepienie)
  • poprzez wspólne działania pogłębiamy kontakt emocjonalny z dziećmi, co przekłada się na budowanie poczucia bezpieczeństwa
  • wspieramy rozwój poznawczy – opisujemy elementy świata, pokazujemy proces przemian substancji, obserwujemy, co się dzieje po dodaniu oleju, mąki lub barwnika spożywczego. 

Po więcej inspiracji do wspólnego eksperymentowania z dziećmi zapraszamy na naszego Pinteresta!

Zielony kształ