Poznaj aplikację
Udostępnij stronę:
Skopiuj link

Wiosenne dni specjalne - kalendarium, zabawy, inspiracje na zajęcia

Wiosna widoczna jest za oknem coraz bardziej z każdym dniem! A wiosenne dni są pełne ciekawych inspiracji oraz nietypowych dni. Przyjrzyjmy się, co się będzie działo przez najbliższe tygodnie i jak możemy to wykorzystać podczas zajęć z dziećmi - do każdej z okazji znajdziesz w artykule odpowiednią zabawę! 

W tym artykule:

1 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Ptaków

Idealna propozycja na zabawę w terenie oraz wprowadzenie w ciekawy sposób matematyki na zajęcia. Nauczyciel naśladuje odgłosy różnych ptaków - dowolną ilość razy. Dzieci mają za zadanie znaleźć w okolicy tyle listków (lub szyszek, kamyków), ile naliczyły odgłosów ptaka. 

4 kwietnia - Dzień Marchewki

Znana nam zabawa w “ciepło-zimno” może być dobrą propozycją na ten dzień, w której główną rolę odegra właśnie marchewka. Jedno z dzieci wychodzi z sali, w tym czasie reszta chowa marchewkę. Gdy dziecko wróci stara się ją odszukać. Zadaniem pozostałych dzieci jest naprowadzenie kolegi lub koleżanki słowami „ciepło-zimno” (lub innymi). Inną propozycją jest przeróbka znanej zabawy w “piłka parzy” - dzieci ustawiają się w dużym kole i podczas grania muzyki podają sobie marchewkę (bądź więcej - będzie trudniej i zabawniej) z rąk do rąk. Gdy muzyka się zatrzyma, odpada ta osoba, która w tym momencie trzyma marchewkę. 

6 kwietnia - Światowy Dzień Sportu

Czyli dzień, w którym liczy się ruch - a w końcu znane powiedzonko mówi, że ruch to zdrowie. Super zabawą będzie zorganizowanie własnego toru przeszkód, do którego wykorzystacie różnego rodzaju akcesoria - np. szarfy, przez które trzeba będzie przeskoczyć, linki, nad którymi należy przejść (lub przemknąć dołem), kamyki, które trzeba po drodze ułożyć w określony sposób itp. Tutaj ogranicza Was jedynie wyobraźnia i pogoda - jeśli będzie sprzyjać, to najlepiej pobawić się na świeżym powietrzu! 

11 kwietnia - Dzień Radia 

To doskonały dzień, by zastanowić się, jak wygląda praca w radiu i nagrać… własne audycje bądź sondy. Do tego celu możecie wykorzystać po prostu dyktafon w telefonie. "Audycje" mogą dotyczyć dowolnych wybranych przez dzieci zagadnień. Jeśli decydujecie się na sondę, jedno dziecko lub nauczyciel będą zadawać reszcie pytania, a odpowiedzi możecie potem wspólnie posłuchać. Wynikami takich “radiowych warsztatów” warto pochwalić się rodzicami (pliki możesz np. wrzucić na dysk plików w aplikacji LiveKid). 

14 kwietnia - Dzień patrzenia w niebo

Jak często obserwujemy dokładnie niebo i to, co się na nim dzieje? A przecież niebo nigdy nie jest takie samo, na co warto zwrócić tego dnia uwagę. Poobserwujcie je razem - jak zmieniają się kształty chmur, jak szybko płyną, jakie kolory można na nim dostrzec. A potem stwórzcie prace plastyczne - każde dziecko może namalować swój własny ulubiony widok nieba, lub możecie wykorzystać jeden duży karton, by stworzyć wielowymiarowe niebo, na którym znajdą się wszystkie Wasze ulubione podniebne elementy!

22 kwietnia - Dzień Ziemi

Ważny dzień, świętowany co roku przez niemal wszystkie placówki - nie bez powodu. To idealna okazja by skupić się na tym, jak ważne jest codzienne dbanie o naszą planetę. Ważnym tematem w tym kontekście jest segregacja śmieci - o której możecie pouczyć się, nawet nie wychodząc z przedszkola! Wystarczy, że przygotujecie kolorowe kosze na śmieci (wycięte z kartonu) oraz obrazki różnego rodzaju odpadów. Zadaniem dzieci jest dopasować śmieci do odpowiednich koszy. 

29 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Tańca

Poprzez zabawę, w której ważny jest też ruch ciała, dziecko usprawnia się motorycznie, nabywa umiejętności koordynacji wzrokowo-ruchowej, a dodatkowo wykształca w sobie wrażliwość słuchową na nieznane bodźce. Pobawmy się zatem w tym dniu w jedną z najbardziej znanych zabaw tanecznych z balonikiem w roli głównej! Dzieci ustawiają się w parach do tańca - włączamy muzykę. W powietrze rzucamy balonik, a zadaniem dzieci jest odbijać go dynamicznie tak, by balonik nie dotknął ziemi. Jeśli spadnie na nią koło którejś pary, odpada ona z zabawy. 

8 maja - Dzień Bibliotek

Okazja, by zarazić dzieci sympatią do niezwykłej atmosfery biblioteki oraz milionów opowieści, które w sobie skrywa. Jeśli w Waszej okolicy jest dostępna biblioteka, możecie poprosić o możliwość odwiedzin z dziećmi (a może nawet krótkiej “pogadanki” z bibliotekarzem). Jeśli nie macie takiej opcji - możecie w tym dniu utworzyć własną biblioteczkę lub stworzyć w ramach pracy plastycznej króciutkie książeczki rysunkowe własnego autorstwa! 

20 maja - Europejski Dzień Morza

Morze i plaża - kojarzą nam się bezsprzecznie z wakacjami, podróżami i przygodami! A na jak wiele sposobów można je odwzorować plastycznie? Praktycznie na każdy! Najprostszym sposobem będą oczywiście farby, ale fale łatwo zrobicie również z pasków bibuły, roztartej plasteliny, stemperowanych wiórków z kredek czy np. stempelków różnego rodzaju. Ogranicza Was jedynie wyobraźnia, a ze stworzonych prac może powstać przepiękny, wakacyjny kolaż.

9 czerwca - Dzień Przyjaciela

Tego, jak ważna w życiu jest przyjaźń, warto uczyć już od najmłodszych lat. Czym jest przyjaźń i czy trudno ją utrzymać? Jak o nią dbać? Możemy zaproponować dzieciom zabawę, która pomoże odkryć, że w grupie jest wiele osób, które łączą drobne rzeczy, mogące być zalążkiem przyjaźni. Dzieci siadają w kole i po kolei dzielą się jednym stwierdzeniem, które ich dotyczy (np. bardzo lubię jeść marchewkę). Wszystkie dzieci, które również zgadzają się z tym stwierdzeniem, podnoszą ręce. To pomoże dzieciom zobaczyć, ile może łączyć je podobieństw! 

21 czerwca - Święto Muzyki

Zabawę w tym dniu warto połączyć np. z zagadnieniami dotyczącym emocji. Zanim zaczniecie, przygotuj dla dzieci karty z nazwami różnych nastrojów i emocji, które może budzić muzyka i omówcie je dokładnie - kiedy możemy się poczuć w dany sposób? Do zabawy będą nam potrzebne piosenki różnego rodzaju - wesołe, smutne itp. Puszczamy po fragmencie piosenki, a zadaniem dzieci jest określić, w jaki nastrój wprawiają te utwory, bądź jakie emocje przywodzą w momencie ich słuchania. 

Zielony kształ