Poznaj aplikację
Udostępnij stronę:
Skopiuj link

Adaptacja - jak pomóc sobie, rodzicowi i dziecku? Bezpłatne scenariusze do pobrania

Zbliża się nieuchronnie czas adaptacji w przedszkolach oraz żłobkach. Przygotowaliśmy broszury oraz plakaty o adaptacji w przedszkolu oraz w żłobku, a w nich: co ułatwia, co utrudnia, co się przyda oraz co przedszkolak powinien już umieć samodzielnie. Wystarczy pobrać i wydrukować, a przy zapisach oraz przy adaptacji możesz przekazać rodzicom, aby mogli się dodatkowo przygotować. Mamy również dla Twoich nauczycieli 5 scenariuszy na tydzień adaptacji z różnymi zabawami. Pobierz dla nich, a pewno będą Ci za to wdzięczni!

W tym artykule:

Przygotowanie do adaptacji

Warto pamiętać, że pierwsze dni w przedszkolu są kluczowe i bywają ciężkie dla rodziców oraz dzieci. Warto uprzedzić rodziców o wcześniejszym przygotowaniu ich pociech na te dni. Bardzo pomocna jest myśl, że jak tylko maluch zrozumie, o co chodzi i że przedszkole/żłobek to nie jest złe miejsce łatwiej przystosuje się do zasad panujących w placówce. Przy zapisach dzieci do placówki warto wspomnieć o wyprawce oraz wcześniejszym przygotowaniu dzieci poprzez czytanie książeczek o przedszkolu bądź pozytywnym rozmawianiu o nim. 

Systematyczne chodzenie

Z pewnością proces adaptacji ułatwi systematyczne chodzenie do placówki oraz zapoznaniem się z planem dnia. Ponadto warto wspomnieć o pożegnaniu. Żegnanie się ze swoim dzieckiem bywa różne. Najlepiej zrobić to szybko, aby nie przedłużać - nie każdy rodzic jest tego świadom. Pomocne będzie opisanie tego już na początku, w ten sposób unikniecie niedomówień oraz zbędnych stresów dla wszystkich. Przy dłuższym pożegnaniu dziecko może mieć nadzieję, że rodzice zmienią zdanie i jednak ich nie zostawią w żłobku/przedszkolu.

Kontakt z personelem

Zaufanie do kadry jest równie kluczowe - dyrektor zna już swoich nauczycieli, ufa im, ale rodzice niekoniecznie. Dobrym pomysłem jest przedstawić im wychowawców wcześniej i podkreślić, że oni chcą dla nich jak najlepiej i będą się starać, aby ten czas w placówce dzieci dobrze wspominały, a ich rady to z pewnością nie jest krytyka lecz doświadczenie. Kolejnym ułatwieniem kontaktu i budowania bezpieczeństwa jest to, że rodzice wiedzą o poinformowaniu opiekunów, jeżeli dzień wcześniej coś się działo np. dziecko nie spało, zaczyna wychodzić ząb, uderzyło się w nóżkę itd. Wtedy łatwiej nauczycielowi zrozumieć zachowanie dziecka oraz dostosować zajęcia np. żeby nie obciążać zranionej nogi. 

Cierpliwość przede wszystkim

Pamiętajcie wspomnieć rodzicom również, aby nie “przekupywać” dziecka zabawkami i słodyczami w zamian za pójście do przedszkola, ale żeby wyraźnie poinformować dziecko, kiedy wrócą: po południu, po drzemce lub po obiadku, aby nie miało fałszywych oczekiwań. Rozstanie z rodzicem bywa dla dziecka ciężkie i każde dziecko potrzebuje innej ilości czasu, może trwać od kilkunastu dni do kilku miesięcy. Dlatego warto dać dziecku tyle czasu, ile będzie potrzebowało!

Zielony kształ