Poznaj aplikację
Udostępnij stronę:
Skopiuj link

Scenariusz oraz kreatywne pomysły na Święto Niepodległości w przedszkolu

11 listopada to ważne święto narodowe, które często obchodzimy również w trakcie zajęć w przedszkolu. Nic dziwnego - to dobra okazja, by porozmawiać o tym, czym są symbole narodowe, patriotyzm czy sama niepodległość. Co to oznacza, że żyjemy w niepodległym państwie? Jakie są polskie tradycje? Podsuwamy kilka pomysłów, jak poruszać te tematy oraz scenariusz zabaw, które warto wykorzystać obchodząc Święto Niepodległości w przedszkolu.  

W tym artykule:

Święto Niepodległości w przedszkolu 

Hasło patriotyzm samo w sobie nie jest łatwym pojęciem - można je definiować na wiele sposobów. Obecnie tym bardziej nie jest to hasło, którym łatwo się posługiwać i je wyjaśnić. Święto Niepodległości wciąż jednak pozostaje dniem ważnym, wartym celebrowania i rozmawiania o nim z dziećmi. W przeszłości nie brakuje w końcu postaci, o których warto wspomnieć, czy symboli narodowych, które trzeba znać. 

Dziecku w wieku przedszkolnym - ze względu na to, że myślenie abstrakcyjne nie jest jeszcze u niego dobrze rozwinięte - nie jest łatwo wytłumaczyć tego typu pojęć. Warto jednak ten temat poruszyć i przez łagodne nakierowanie pozwolić dzieciom samodzielnie dojść do tego, jak można rozumieć patriotyzm.

A czym jest niepodległość?

Sama nazwa tego święta również nie należy do najłatwiejszych. Dobrze jest zrobić to w jak najbardziej plastyczny sposób - np. na klockach lub kartce papieru. Możemy zbudować z klocków wieżę i zaangażować dzieci - troje z nich będzie przedstawiać trzy państwa zaborcze. Poproś je, aby zburzyły wieżę. Teraz niewiele z niej zostało, prawda? To ciekawa metafora na to, jak wyglądała sytuacja Polski w tamtym czasie. Potem wspólnie odbudujcie wieżę - będzie zapewne wyglądać nieco inaczej, ale znów będzie to Polska. Taki kreatywny sposób może pomóc dzieciom zrozumieć, na czym dokładnie polegało odzyskiwanie niepodległości. Zagrajcie również w skojarzenia - z czym dzieciom kojarzy się słowo “niepodległa”? Zapiszcie najlepsze skojarzenia i synonimy, a wspólnymi siłami napiszecie definicję tego słowa, dzięki czemu jeszcze lepiej zapadnie ona w pamięć. 

W rytmie poloneza

Święto Niepodległości w przedszkolu to dobry moment, by skupić się nie tylko na symbolach takich jak flaga, hymn, czy godło, ale również na tradycyjnych elementach polskiej kultury, takich jak polonez. Wbrew pozorom, dzieci będą miały wiele radości z tego, że możecie go wspólnie zatańczyć! Kroki nie są trudne, zatem na pewno nie zajmie długo, zanim dzieci będą w stanie je powtórzyć. 

A może pociągiem po wiedzy?

Ciekawą zabawą, która zaangażuje dzieci, będzie wykonanie pociągu - możecie wykorzystać tutaj piosenkę “Jedzie pociąg z daleka”, która przy okazji przypomni o stolicy Polski. Przygotujcie wcześniej (najlepiej wspólnie) “stacje” - na przykład w formie dużych plakatów. Rozwieście je w całym przedszkolu, lub w różnych miejscach sali. Na każdym plakacie zamieśćcie inny symbol lub obrazek związany z ważnymi elementami kultury polskiej oraz Świętem Niepodległości - flagę, orła itp. Jadąc pociągiem w rytm piosenki, zatrzymujcie się przy poszczególnych stacjach, aby porozmawiać o zawartych na nich symbolach i ich znaczeniu.

Scenariusz zajęć na Święto Niepodległości w przedszkolu

Cele ogólne

Celami, które będą nam towarzyszyć podczas realizacji poniższych aktywności będą przede wszystkim: kształtowanie świadomości i postawy wobec symboli narodowych oraz tradycji, poszerzanie wiedzy na temat ojczyzny oraz doskonalenie umiejętności artystycznych. Zajęcia mają pomóc zrozumieć dziecku, czym jest Święto Niepodległości i dlaczego je obchodzimy, a także poszerzyć zakres umiejętności plastycznych i zintegrować się z grupą podczas działań kooperacyjnych. 

Przebieg zabawy

 1. Na początek możecie wykorzystać opisaną wyżej zabawę w pociąg i stacje - dzięki temu wprowadzicie ważne pojęcia takie jak flaga, hymn, czy godło. Możecie również zrobić to w sposób plastyczny - podzielcie się na trzy grupy. Każda grupa będzie odpowiedzialna za wykonanie dowolną techniką pracy plastycznej związanej z symbolami narodowymi. Dla ułatwienia możesz wcześniej przygotować szablony na kartkach. 
 2. Zabawa w łączenie serduszek. Przygotujcie szablony, lub namalujcie własnoręcznie biało czerwone serduszka. Przetnijcie je na pół. Zabawa będzie przebiegać w parach - dwoje dzieci ma zasłonięte oczy i po jednej połówce serduszka. Trzecie dziecko (lub nauczyciel) będzie kierować nimi tak, by połówki serduszka mogły się zetknąć. Dla utrudnienia możecie rozstawiać pary coraz szerzej, lub dodać elementy delikatnego obracania dzieci. 
 3. Zabawa ruchowa “Polska Flaga” - rozdajemy dzieciom szarfy (lub paski bibuły czy kawałki materiału) w białym i czerwonym kolorze. Dzieci biegają w rytm muzyki. Na sygnał „flaga” dzieci dobierają się w pary, tak aby dziecko, które ma białą szarfę ustawiło się z dzieckiem, które ma czerwoną szarfę. Za każdym razem dzieci mają za zadanie dobrać się w parę z kimś innym. 
 4. Prawda czy fałsz- dla każdego dziecka przygotowujemy zielony i czerwony kartonik. Jeżeli dobrze odpowie przyznajemy dziecku punkt (możemy zapisywać je np. na tablicy). Na koniec podliczamy punkty. Przykładowe pytania:
 • Godłem Polski jest biała sowa
 • Hymnem Polski jest Oda do młodości
 • Stolicą Polski jest Warszawa
 • Kolory na fladze to biały i niebieski
 • Najdłuższą rzeką jest Odra
 1. Przeczytajcie wspólnie wiersz Marcina Wolskiego pt. “Niepodległość”.

Jest w każdym naszym słowie,
a słowa są najprostsze -
chleb, mama, dom gościnny,
i Wisła, i Mazowsze.

I jest w czerwieni maków,
i w białych kwiatach wiśni,
w piosenkach wszystkich ptaków
i w każdej naszej myśli.

W mazurku chopinowskim,
i w czarnym węglu Śląska,
i tu, gdzie serce mówi,
że to jest właśnie Polska. 

Porozmawiajcie o tym, co to znaczy, że Polska jest w każdym słowie - jakie jeszcze dodałyby tutaj dzieci? 

 1. Kalambury na Święto Niepodległości - dodatkowo możecie zagrać w proste kalambury związane z polskimi symbolami i tradycjami, które utrwalą pojęcia poznane na zajęciach. 

Podsumowanie dnia 

Po zabawach i pracach plastycznych warto jeszcze na chwilę usiąść i podsumować, czego w tym dniu nauczyły się dzieci. Z czym teraz kojarzy im się Święto Niepodległości? Jak chciałyby je obchodzić w przyszłości? Jakie symbole, tradycje i elementy polskiej kultury zapadły im w pamięć? Na koniec dnia możecie wspólnie namalować lub wykonać dowolną techniką kolaż związany ze Świętem Niepodległości w waszym przedszkolu.

Zielony kształ