Poznaj aplikację
Udostępnij stronę:
Skopiuj link

Stymulacja wzrokowo-słuchowa niemowlaka

Zapraszamy do lektury drugiej części rozmowy z Magdaleną Rybką, logopedą. Tym razem skupiamy się na praktycznych sposobach stymulacji percepcji wzrokowej i słuchowej niemowlaka.

Jak stymulować percepcję wzrokową i słuchową u maluszka?

Język nie rozwija się w izolacji. Jest to składowa wielu umiejętności dziecka. Jeśli czegoś nie ma, lub są jakieś zaburzenia w którejkolwiek z nich, to mowa może nie rozwijać się tak, jak powinna. Jeśli chodzi o stymulowanie wzroku niemowlaka, to najpierw poleciłabym pewną książkę. Ma tytuł "Wczesna interwencja terapeutyczna" (Marta Korendo, Jadwiga Cieszyńska). Jest to książka, która świetnie nadaje się dla rodziców jako kompendium wiedzy, ćwiczeń i stymulacji wszystkich sfer rozwoju. 

Jak możemy stymulować niemowlęta słuchowo

- Zakładając skarpetki, które mają przyczepione jakieś grzechotki. Maluszek będzie próbował ruszać nóżkami, przyciągać je do buzi. Jeśli jeszcze będą w jakimś kontrastowym kolorze (np. czerwonym). Grzechotka będzie wydawała dźwięk przy każdym poruszeniu, zatem dziecko zacznie kojarzyć, że jeśli poruszy nogą, usłyszy ten dźwięk. 

- Poprzez zabawy, w których chowamy się za dzieckiem i dzwonimy delikatnie np. grzechotką lub dzwoneczkiem. Czekamy, aż zwróci wzrok w stronę dźwięku, szukając jego źródła. 

- Wszystkie domowe zabawki, które wydają dźwięki, są doskonałym stymulatorem. Na przykład - do słoiczka po przetworach możemy wsypać grosiki lub groch (i szczelnie zamknąć). Takich zabawek warto dawać dziecku jak najwięcej - nie elektronicznych pianinek, czy innych sztucznych źródeł.

Stymulacja percepcji wzrokowej u dzieci 

Maluszki najlepiej odbierają barwę żółtą, czerwoną, i wszelkie wzory biało-czarne. Nawet jeśli nam się wydaje, że czarno-biała grzechotka jest smutna i nieodpowiednia dla dziecka - to ono właśnie po nią sięgnie, ponieważ to będzie najbardziej stymulowało jego wzrok! Polecam również serię "Dobra Książeczka" z wydawnictwa Tekturka. Te książeczki mają w środku wzory właśnie w tych najbardziej stymulujących kolorach, które pochłaniają uwagę niemowląt na długi czas!

Programowanie języka

Jest to jedna ze strategii logopedycznych. Najprościej mówiąc jest to "wkładanie języka do głowy dziecka". Język nie rozwija się w jamie ustnej, ale w mózgu. Jeśli tutaj mamy jakieś problemy, to niestety ta mowa nie będzie rozwijać się prawidłowo. Programowanie języka stosujemy wtedy, kiedy wiemy, że te problemy istnieją. To są pewne etapy nauki języka, które logopedzi stosują podczas terapii. To trochę przypomina naukę języka obcego, ponieważ zaczynamy od najprostszych rzeczy.

W jaki sposób czytać dzieciom

Przede wszystkim - nie czytać od deski do deski. Ja zawsze wyobrażałam sobie, że jak już będę miała dzieci, to będziemy się kłaść przy kominku i ja będę czytać, a dzieci słuchać. To tak nie działa! I nie wpływa na rozwój językowy. Musimy dopasować teksty czytane do poziomu dziecka - żeby je zrozumiało i próbowało powtórzyć. Z drugiej strony chcemy dziecku dać wzorce warte naśladowania. Najlepiej czytać proste teksty i dawać dziecku pauzy na reakcję dziecka, wejście w interakcję. 

Zielony kształ