Poznaj aplikację
Udostępnij stronę:
Skopiuj link

Scenariusz oraz inspiracje na Dzień Chłopaka w przedszkolu

Dzień Chłopaka w przedszkolu to wspaniała okazja do integracji i dobrej zabawy! To również dobry moment, by zorganizować dla dzieci dodatkowe uroczystości tematyczne. W dzisiejszym artykule przedstawiamy przykładowy scenariusz zabaw i aktywności, a także krótką genezę tego święta i dodatkowe pomysły dla wychowawców na ten dzień. 

W tym artykule:

Skąd się wziął Dzień Chłopaka?

Dzień Chłopaka tradycyjnie w Polsce obchodzony jest 30 września. Święto wywodzi się bezpośrednio od Dnia Mężczyzny, który w naszym kraju przypada 10 marca. Na świecie obchodzi się go jako Międzynarodowy Dzień Mężczyzn, choć data zależy od kraju. 

W Polsce przyjęło się świętować Dzień Chłopaka w szkołach i przedszkolach właśnie 30 września. Z tej okazji często przygotowuje się zabawy, uroczystości i upominki.

Upominki na Dzień Chłopaka w przedszkolu

Kolorowe cukierki w przezroczystych fiolkach mogą pełnić ciekawą rolę pamiątki na Dzień Chłopaka. Wystarczy wydrukować nalepki na fiolki z zabawnymi pomysłami - np. “na wielką siłę” lub “na dobrą zabawę”. Prostym i kolorowym prezentem będzie wykonanie ozdobnych cukierków lub lizaków lub breloczków. Gotowe kółeczka do breloczków możemy zakupić, lub wykorzystać sznureczki lub nitki, na które nawleczemy kolorowe koraliki, przykleimy pompony lub wycięte z kartonu ozdoby.

Scenariusz zajęć na Dzień Chłopaka

Cele ogólne

Wśród głównych celów zabawy w tym dniu możecie uwzględnić przede wszystkim aktywne włączenie się dzieci do zabawy, uwzględnienie w programie uroczystości indywidualnych predyspozycji dzieci z jednoczesnym uwzględnieniem zasad życia społecznego oraz integrację grupy i wspieranie rozwoju komunikacji pomiędzy dziećmi.

Przebieg zabawy

  1. Zabawę zacznijmy od wspólnej piosenki, która trochę rozrusza wszystkich uczestników! Śpiewamy na melodię “wlazł kotek”: “Dzień dobry, dzień dobry, witam Was! Chcę skakać, chcę tupać, bo już czas!” Powitanie możecie powtórzyć kilka razy, by wszystkie dzieci dobrze się rozgrzały.
  2. Pora na chwilę rozmowy - zastanówcie się wspólnie, czym jest Dzień Chłopaka? Dlaczego warto go obchodzić wspólnie? 
  3. Jakiej postaci z bajki dzieci chciałyby złożyć życzenia z okazji Dnia Chłopaka? Każde dziecko może spróbować narysować swoją postać na kartce papieru, a potem podpowiedzieć grupie, kim ona jest, tak, by pozostali mogli odgadnąć postać. W innej wersji - możecie pobawić się w kalambury.
  4. Zabawa ruchowa (kooperacyjna) - na podłodze rozłóżcie koc, dużą płachtę lub prześcieradło. Niech dzieci (wszystkie, lub część - możecie podzielić się na drużyny) staną na nim. Zadaniem dzieci jest złożyć materiał na pół tak, by żaden uczestnik zabawy w trakcie składania nie dotknął podłogi poza materiałem. Jeśli to możliwe, potem spróbujcie złożyć materiał jeszcze raz! Jeśli bawicie się w grupach, to elementem rywalizacji może stać się to, która z nich zrobi to szybciej. Im mniejsze grupy - tym większa szansa poskładania materiału kilkukrotnie. 
  5. Zabawa ruchowa “muszki do muszek” - wytnijcie z kartonu tyle muszek, ile jest dzieci biorących udział w zabawie. Muszki niech będą w różnych kolorach - np. żółtym, pomarańczowym, czerwonym itp. Każde dziecko losuje swoją muszkę. Następnie dzieci rozbiegają się po sali lub ustawiają swobodnie. Gra muzyka. Nauczyciel wydaje polecenia dla poszczególnych kolorów muszek - np. pomarańczowe muszki podnoszą prawą rękę, zielone muszki podskakują na jednej nodze. 
  6. Praca plastyczna - przygotujcie gazety, z których możecie wyciąć różnego rodzaju części garderoby, oraz szablony, na których będą postacie do “ubrania” - jeśli chcecie, skupcie się tylko na modzie męskiej. A potem pozostaje już tylko poszaleć z wyobraźnią i stworzyć różne stroje - wzorowane na dawnej modzie, lub Wasze wyobrażenie mody za kilka lat. A może będą to stroje na przedszkolne przedstawienie lub uroczystość? Motywów jest naprawdę dużo! 
  7. Głuchy telefon - podczas wymyślania haseł uwzględnijcie imiona chłopców w Waszej grupie i dla każdego z nich wymyślcie hasło, które grupa musi sobie “podać” przez telefon. 
  8. Po zabawie możecie się zrelaksować bajką związaną z tym dniem - lub pozwolić chłopcom wybrać ulubiony tytuł bajki. 

Zielony kształ