Poznaj aplikację
Udostępnij stronę:
Skopiuj link

Dzień Chłopaka w przedszkolu - sześć pomysłów na organizację!

Organizujecie Dzień Chłopaka w przedszkolu? To wspaniale - niech będzie to dzień pełen wrażeń i wspaniałej zabawy! Oto kilka inspiracji - sześć gotowych do wykorzystania sposobów na zorganizowanie wspólnej zabawy. A może będą inspiracją do stworzenia własnych wariacji na ciekawe aktywności i zostaną z Wami dłużej niż tylko 30 września?

Tekst przygotowaliśmy we współpracy z Karoliną Łaniewską – absolwentką krakowskiego ASP, która przez ponad dwa lata pracowała w Pracowni Arete jako animator i instruktor zajęć plastycznych. Obecnie jest redaktorką portalu Przedszkola.edu.pl kierowanego do rodziców dzieci w wieku 1-6 lat, jak też nauczycieli przedszkolnych, opiekunów i właścicieli placówek.

W tym artykule:

Dzień Chłopaka z motywem superbohaterów

Znacie takie postacie jak Iron Man, Spider-man, Hulk albo Batman? Dzieci zazwyczaj je uwielbiają! Warto więc postarać się, by tego dnia poczuły się jak superbohaterowie. Możecie zorganizować:

 • bal przebierańców – niech każde z dzieci przebierze się za swojego ulubionego superbohatera!
 • sesję zdjęciową – albo w strojach superbohaterów, albo przy obrazie/plakacie np. Supermana z otworem na głowę;
 • zabawę w misję ratunkową – przygotujcie tor przeszkód dla dzieci, na końcu którego będą czekały “uwięzione” misie. Za uratowanie misiów oczywiście należy się nagroda.

Dzień Chłopaka na sportowo

Sport to zdrowie, a na takich zajęciach skorzystają nie tylko chłopcy, ale i dziewczynki! Tym bardziej, że zajęcia sportowe mogą być jedną z atrakcji tego Dnia Chłopaka. Nie od dziś wiadomo, że aktywność fizyczna spełnia bardzo ważną funkcję w rozwoju dziecka. Kształtuje organizm i jego funkcje, wpływa na prawidłowy rozwój fizyczny, psychiczny i społeczny. Przez ruch dziecko kształtuje samodzielność, poznaje otaczający je świat, zdobywa doświadczenia, rozwija pamięć i uwagę. A przy okazji - doskonale się bawi!
Na Dzień Chłopaka możecie zorganizować w przedszkolu:

 • turniej sportowy – np. z podziałem na dziewczynki i chłopców. Do turnieju warto zbudować własne tory przeszkód, do których powstania można tak naprawdę wykorzystać wszystko! Wymyślanie dodatkowych przeszkód i zabaw na torze będzie przy okazji fajną aktywnością rozwijającą wyobraźnię oraz współpracę w grupie. 
 • mecz o puchar – na boisku albo w sali gimnastycznej. W tym wypadku świetnie sprawdzą się wspólnie wykonane medale - możecie nagrodzić nie tylko wygranych, ale przygotować również zabawne medale dla każdego uczestnika - np. za najlepiej wykonany skok czy najładniej lub najwyżej rzuconą piłkę.
 • wyjście na zajęcia do firmy zewnętrznej – warto sprawdzić ofertę okolicznych ośrodków. Jest to oczywiście bardziej kosztowna opcja, ale dzieci będą zachwycone zajęciami na trampolinach, ściankach wspinaczkowych, kręglach czy sali zabaw.

Dzień Chłopaka z poszukiwaniem skarbu

Dzień pełen wrażeń? To taki wypełniony zagadkami i sekretami! Przygotujcie dla dzieci koperty z instrukcjami, które poprowadzą ich do ukrytego skarbu (słodyczy albo drobnych upominków). W kopertach mogą znajdować się:

 • rebusy (np. z hasłem, które określa miejsce ukrycia kolejnej koperty),
 • krzyżówki,
 • rozsypanki do ułożenia (np. pocięte zdjęcie miejsca z kolejną kopertą),
 • zadania do wykonania,
 • “czarodziejskie” hasło do wypowiedzenia.

Dzień Chłopaka z królewską ucztą

Ozdóbcie salę oraz stoły, przygotujcie papierowe korony i… zaszalejcie z menu! Niech dzieci zobaczą i poczują (również w brzuchach), że ten dzień jest wyjątkowy. Co postawicie na stołach? Pizzę, babeczki, a może składniki, z których każdy samodzielnie skomponuje swój posiłek?

Wspólne przygotowywanie smakołyków będzie dla dzieci ogromną frajdą - to dobra okazja, by spróbować czegoś nowego. Jeśli nie macie warunków, by upiec lub ugotować coś w placówce, poszukajcie przepisów, które nie wymagają żadnej z tych czynności. Pyszne ciasto przygotujecie na przykład z herbatników namoczonych w mleku i przekładanych kremem.

Dzień Chłopaka kreatywnie

Co powiecie na to, żeby każde z dzieci samodzielnie przygotowało swój prezent? Ciekawe zajęcia mogą dostarczyć równie dużo radości, co gotowy upominek! Jeśli chcecie, by ten Dzień Chłopaka przebiegł pod hasłem kreatywności, przygotujcie materiały plastyczne i zaproście dzieci do warsztatów:

 • z robienia skarpetkowych maskotek – potrzebne są: kolorowe skarpety, wypełniacz, sznurki, guziki i koraliki, klej na gorąco, ewentualnie igły i nici;
 • z malowania t-shirtów – potrzebne są: białe t-shirty, farby akrylowe, pędzle, ewentualnie pisaki do tkanin;
 • ze zdobienia kubków – potrzebne są: kubki, farby do szkła i ceramiki, pędzle;
 • ze zdobienia ramek na zdjęcia – potrzebne są: klej i dowolne materiały albo akcesoria do decoupage: klej, serwetki, nożyczki, pędzle miękkie, lakier.

Dzień Chłopaka z zabawami z dawnych lat

A może na Dzień Chłopaka świetnie sprawdzą się zabawy z dawnych lat? W zależności od pogody, możecie zorganizować je w przedszkolu albo na podwórku.

Zabawa w “Gąski, gąski”

Wybieramy jedno lub dwójkę dzieci, które będą grać rolę wilka. Pozostałe dzieci będą gąskami. Nauczyciel może prowadzić dialog:
Nauczyciel: Gąski, gąski do domu!
Gąski chórem: Boimy się!
Nauczyciel: Czego?
Gąski chórem: Wilka złego.
Nauczyciel: A gdzie on jest?
Gąski chórem: Za górami, za lasami.
Nauczyciel: To gąski, gąski do domu!
Po tych ostatnich słowach dzieci biegną w kierunku Moderatora, a zadaniem wilka jest złapanie jak największej liczby dzieci. Złapane dzieci odpadają z gry, która toczy się aż do momentu, w którym wszystkie gąski zostaną złapane.

Gra w kulki albo kapsle

Tę zabawę zna chyba każdy! Wystarczy trochę szklanych kulek lub kapsli, wyznaczenie “boiska” do zabawy kulkami za pomocą kredy lub sznurka i gotowe.

Zabawa w “Baba Jaga patrzy!”

Jeden z graczy w zabawie pełni rolę Baby-Jagi - musi się znajdować w pewnej odległości od reszty grupy, odwrócić się do nich tyłem lub zasłonić oczy. Gracze stają za Babą Jagą w rządku. Mają za zadanie biec w kierunku Baby Jagi. Gdy wypowie ona słowa: “raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy” odsłania oczy lub odwraca się do graczy. Wszyscy uczestnicy zabawy zamierają – nie mogą się poruszać, mówić, śmiać się. Baba Jaga może ich prowokować, np. starać się rozśmieszyć. Jeżeli ktoś się poruszy lub zaśmieje, musi wrócić do punktu startu. Po chwili Baba Jaga znów zakrywa oczy i cykl się powtarza. Celem graczy jest dotarcie do Baby Jagi, gdy nie patrzy, i dotknięcie jej. 

Zabawa w kolory

Gracze stoją w kole. Podają sobie piłkę jednocześnie wypowiadając nazwę wybranego koloru. Osoba łapiąca musi uważać - gdy padnie nazwa koloru czarnego, nie można łapać piłki! Możecie utrudnić grę przez dopisanie do różnych kolorów innych zadań - np. gdy padnie kolor czerwony, osoba łapiąca musi podskoczyć lub się obrócić. 

Gra w Zośkę

W Polsce grę w zośkę znano przed II wojną światową. Zabawa wyglądała tak, że grający ustawiali się w kółku, podbijając zośkę, póki nie upadła na ziemię. Była ona popularna w tej postaci jeszcze w latach pięćdziesiątych i na początku lat sześćdziesiątych XX w. Lotka do gry w zośkę ma formę dość gęstego pęczka kolorowej włóczki, o nitkach równej długości, przymocowanego do ołowianego krążka.

Gry typu: bierki, domino, memory, chińczyk...

Czy te gry mogą tak naprawdę wyjść z mody? Kto choć raz grał w chińczyka wie, że ta gra wciąga jak mało która! A jest oparta na naprawdę prostych zasadach, które zna każdy. Dodatkowo - planszę do gry w chińczyka możecie stworzyć sami, malując ją np. na kartonie. Jeśli nie macie zwykłych pionków, to łatwo zastąpić je figurkami lub kulkami z plasteliny. Gra memory (odsłanianie kart i poszukiwanie par wśród nich) będzie nie tylko fajna, ale również pozwoli poćwiczyć np. słownictwo w języku angielskim lub nowe pojęcia. A bierki i domino to klasyka gatunku, którą dzieci na pewno również polubią!

Niech to będzie wyjątkowy dzień!

Dla każdego dziecka - pamiętajcie, że niezależnie od tego jak go spędzicie, ważne, że będziecie się dobrze bawić! Dzień Chłopaka w przedszkolu to przecież idealna okazja, aby zintegrować całą grupę w trakcie adaptacji do placówki i poznać się lepiej!

Zielony kształ