Poznaj aplikację
Udostępnij stronę:
Skopiuj link

Rola logopedy w żłobku

Każdy wychowawca chce mieć pewność, że dzieci pod jego opieką rozwijają się zdrowo i prawidłowo. Istotnym elementem tego rozwoju jest profilaktyka logopedyczna. Dzisiaj przyglądamy się nieco bliżej roli logopedy w żłobku.

Profilaktyka logopedyczna 

Nacisk na profilaktykę logopedyczną w żłobku staje się coraz bardziej popularny. Nic dziwnego - okazuje się, że jest ona niezwykle istotna na tym etapie. Po pierwsze - zapobiega powstawaniu zaburzeń - w myśli metody, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Co więcej, umożliwia dzieciom optymalny rozwój m.in.: mowy, dzięki odpowiednim ćwiczeniom stymulacyjnym i prowadzonej wcześniej diagnostyce.

Logopeda w żłobku 

Logopeda w żłobku bada stopień rozwoju mowy, ruchu i umiejętności poznawczych dziecka. Dzięki temu, że ma możliwość obserwacji dzieci podczas ich naturalnych czynności - jedzenia, zabawy, czy snu, może odpowiednio wcześnie wyciągnąć odpowiednie wnioski i wprowadzić działania profilaktyczne. Ocenia oddychanie, stopień rozwoju mowy oraz zdolności komunikacyjne. Podczas posiłków może zaobserwować jak dziecko przyjmuje pokarmy, jak się zachowuje w trakcie karmienia. Już na tak wczesnym etapie można również  wychwycić pewne problemy laryngologiczne, między innymi zaburzenia słuchu, przerost migdałka podniebiennego (tzw. trzeciego migdałka), skrócenie wędzidełka podjęzykowego czy niewłaściwe ukształtowanie podniebienia, które mogą być przyczyną występowania opóźnień w rozwoju mowy czy problemów z artykulacją. 

Nauka przez zabawę

Dzieci uczą się najlepiej podczas zabawy - to wiadomo nie od dziś. Dlatego to idealna okazja, by wykorzystać profilaktykę logopedyczną właśnie podczas niej! Grupowe zajęcia to idealny moment na rozwój komunikacji językowej, umiejętności wypowiadania się czy korekcji wad wymowy. Przy okazji można wzmocnić procesy zapamiętywania, skupiania uwagi, słuchania ze zrozumieniem czy kontroli wzrokowej i słuchowej. 

Ćwiczenia logopedyczne dla najmłodszych 

Języczek szczoteczka - czubkiem języka dotykamy ząbków i przesuwamy nim tak, jakby się chciało je policzyć. Zaczynamy od ząbków górnych i idziemy po kolei, tak aby przejść do ząbków dolnych. Opowiadamy podczas tego ćwiczenia prostą historyjkę o tym, że języczek jest szczoteczką i musi bardzo dokładnie wyczyścić wszystkie ząbki.

Jestem ufoludkiem - zabawa polega na wyraźnym wymawianiu głosek w parach:a i, o e, u y. Usiądźcie wygodnie na dywanie naprzeciwko siebie. Poproś dzieci, aby powtarzały po tobie pary głosek. 

Ćwiczenia oddechowe - nadmuchiwanie balonika, naśladowanie syreny – „ eu-eu- eu”, „ au-au-au” – na jednym wydechu.

Ćwiczenia słuchowe - uderzanie o siebie klockami, łyżeczkami, garnuszkami; uderzanie łyżeczką o pustą szklankę, o szklankę z wodą, klaskanie, darcie papieru, gniecenie papieru, przelewanie wody( z wysokości, z niska), drapanie po szkle, papierze, stole.

Już niedługo więcej o logopedyce w Akademii LiveKid a tymczasem...Czy wiesz, jak rozpoznać, że żłobek lub klub dziecięcy są legalne?

Kliknij tutaj i zapisz się na darmowe webinarium! 

Naszym Gościem będzie Robert Wilczek, Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Niepublicznych i Publicznych Żłobków i Klubów Dziecięcych. Porozmawiamy z nim o prawnych aspektach funkcjonowania takich placówek.

Zielony kształ