Poznaj aplikację
Udostępnij stronę:
Skopiuj link

Pierwszy dzień wiosny w przedszkolu - scenariusz zajęć, zagadki, prace plastyczne

Na wiosnę czekamy wszyscy - wiosna to w końcu ciepło, słońce, pobudka do życia. Niesie ze sobą nadzieję, optymizm, których czasem ciężko doszukiwać się w zimie. Dlatego tak chętnie celebrujemy pierwszy dzień wiosny! Oto kilka pomysłów na to, co warto uwzględnić w scenariuszu zajęć w przedszkolu na ten dzień!

W tym artykule:

Piosenka na powitanie 

Co może być lepszym sposobem na rozpoczęcie dnia poświęconego celebracji wiosny, niż wesoła wiosenne piosenka? Poniżej znajdziesz fragmenty trzech tekstów piosenek (dłuższe oraz krótsze), które możesz wykorzystać na wstęp do zajęć. Innym fajnym pomysłem będzie włączenie piosenki i zatańczenie do niej razem z dziećmi. Zanim zaczniecie, możecie wymyślić prosty układ taneczny, który następnie użyjecie w trakcie piosenki. 

“Piosenka o Wiośnie” - Orkiestra Dni Naszych

Nadeszła w końcu ta pora radosna
Już wiosna już wiosna już wiosna!
Nadeszła w końcu pora wielkanocna
Już wiosna już wiosna już wiosna!
Do ciebie szliśmy wiosno przez okrągły roczek
Przez dni króciutkie zimą i bardzo długie noce
Do ciebie szliśmy wiosno i łatwo nam nie było
Pokonać mrozy śniegi lecz to już się skończyło
Nadeszła w końcu ta pora radosna!
Już wiosna już wiosna już wiosna!

"Maszeruje wiosna" - Krystyna Bożek-Gowik

Maszeruje Wiosna, a ptaki wokoło
lecą i świergocą głośno i wesoło.
Maszeruje Wiosna, w ręku trzyma kwiat,
gdy go w górę wznosi, zielenieje świat.

"Idzie do nas wiosna" - Agnieszka Galica

Kiedy wiosna przyjdzie do nas,
Roześmiana i zielona,
Razem z wiosną wszystkie dzieci
Zaśpiewają tak:
Zielona trawa, zielony mech,
Zielona żaba…rech, rechu, rech!
Zielona trawa, zielony mech,
Zielona żaba…rech, rechu, rech!

Wiosenne zagadki

Po rozgrzewce muzyczno-tanecznej pora na chwilę główkowania! Zanim przejdziecie do kolejnych zabaw - użyjcie kilku zagadek! Możecie również zagrać w wiosenne kalambury

Przykładowe zagadki:

Biało-czarne pióra a buciki czerwone
Uciekają przed nim żaby
Gdy idzie w ich stronę.

(Bocian)

Błyszczą jej kropki w promieniach słonka,
gdy się ten owad po łąkach błąka,
a nazywa się on…

(Biedronka)

Nadchodzi po zimie,
znasz dobrze jej imię!
Kroczy w kwiatów pąkach
i w promieniach słonka.

(Wiosna)

Wiosną na drzewie się zieleni,
ale opada na jesieni.

(Liść)

Jest duży, puchaty i ma grube łapy,
wiosną budzi się głodny po długim śnie,
co napotka, wszystko zje.

(Niedźwiedź)

Już od rana na niebie mocno świeci i rumieni twarze dzieci,
wiosenną pogodę gwarantuje,
dzięki niemu każdy lepiej się czuje!

(Słońce)

Praca plastyczna - łyżkowa marzanna

Pogłówkowane? Wspaniale! Zagadki to wspaniała okazja, by przypomnieć sobie wiosenne oznaki i symbole (które później mogą nam się przydać…). Czym jednak byłoby świętowanie pierwszego dnia wiosny bez przygotowania marzanny? Taka tradycyjna może być trudna w przygotowaniu, a topienie jej jest nie do końca ekologiczne… zatem warto zastąpić ją łyżkowym odpowiednikiem, który jest prosty w wykonaniu, a potem można zabrać go do domu lub użyć w trakcie innej zabawy. 

Na filmiku powyżej wykonywałyśmy z Ciocią Asią te pacynki z okazji Dnia Teatru, ale doskonale sprawdzą się również w roli Marzanny, aby przywitać wiosnę. Do ich wykonania wystarczą zwykłe drewniane łyżki, dobry klej i dowolne ozdoby - materiały, pomponiki, markery, sztuczne oczka itp. 

Zabawa ruchowa - ptaszki do domków

Coraz większa ilość słoneczka zachęca do ruchu - a że motyw mamy iście wiosenny, to możemy na czas tej zabawy zamienić się w… ptaszki! Za skrzydełka mogą nam posłużyć kolorowe serwetki lub zwykłe chusteczki, którymi dzieci będą machać w trakcie “latania”. Na wolnej przestrzeni układamy gniazdka - mogą być zrobione np. z harf, lub - jeśli ich nie posiadamy - z papieru lub gazet. Włączamy wiosenną muzyczkę i ptaszki latają swobodnie po sali, machając skrzydełkami. Gdy muzyka umilknie (lub na dowolnie ustalone hasło) ptaszki muszą wrócić do gniazdek! 

Spacer w poszukiwaniu oznak wiosny

Zagadki, piosenki, zabawy - wszystko to jest super, ale witanie wiosny nie może się obyć bez spaceru (oczywiście, jeśli pogoda rzeczywiście nam na to pozwala). To właśnie teraz przyda nam się wcześniejsze przypomnienie wiosennych symboli - przed wyjściem możemy nawet przygotować listę tych, które planujemy “wytropić”, na której dzieci będą mogły odhaczać znaleziska i obserwacje (np. bocian, pączki na drzewach, słoneczko, kwiaty itp). Po powrocie do placówki dzieci mogą narysować to, co najlepiej zapamiętały ze spaceru. 

Wiosenna sensoryka

Oczywiście zabaw z wiosennym motywem w tle jest wiele. Warto wprowadzić na zajęcia również elementy sensoryki wiosennej - wystarczy, że podczas spaceru zbierzemy różne przedmioty (liście, kwiaty, szyszki, kamyki, patyczki itp) i przygotujemy dwa koszyczki, które np. przykryjemy ściereczkami tak, aby nie było widać, co jest w środku. Zadaniem dzieci będzie sięganie do koszyczków po ukryte w nich przedmioty i zgadywanie po dotyku, co dokładnie trzymają w rączce. 

Wiosenne drzewo rączek

Co powiecie na małą pamiątkę z tego dnia? Będzie Wam do tego potrzebny duży karton oraz farby plakatowe. Na kartonie przygotowujemy zarys pnia drzewa. Każde dziecko następnie odciska na nim swoją rączkę pomalowaną na zielono (rączki możemy następnie podpisać), dzięki czemu powstaje bujna, zielona korona drzewa - jak przystało na kwitnącą zielenią wiosnę!

Zielony kształ