Poznaj aplikację
Udostępnij stronę:
Skopiuj link

Książki dla dzieci okiem Mai Kupiszewskiej

Zamiłowanie do książek pojawiło się u niej już w dzieciństwie. Pierwsze wspomnienia? Ona rysująca, a obok babcia, która czytała - niezmordowanie - te same książki. Później czytała już sama - w dzieciństwie, w młodości. Gdy została mamą, zakochała się w książkach dla dzieci. Tak powstał blog Maki w Giverny, a Maja Kupiszewska - bo o niej mowa - wkroczyła w środowisko literatury, które pochłania ją coraz bardziej. 

Co jest najważniejsze w dobrej książce?

Książka jako całość. Musi być tekst - napisany piękną polszczyzną. Bardzo ważna jest ilustracja. W tej chwili takich książek, pięknie wydanych, jest bardzo wiele, ale kiedyś był z tym problem. Oczywiście równie ważne jest to, żeby książka była mądra - poruszała tematy bliskie dzieciom na danym etapie wiekowym. Dobrze, jeśli jest zabawna, bo wtedy dobrze się ją czyta. Dzieci lubią wracać do takich książek, które je bawią. 

Eventy związane z książkami dla dzieci 

Przy okazji targów dla dorosłych czytelników warto rozejrzeć się również za spotkaniami dla dzieci, ponieważ często im towarzyszą i jest ich sporo. Warto wspomnieć tutaj o Plebiscycie Lokomotywa - pomyśle blogerów książkowych zainicjowanych przez autorkę bloga Mała Czcionka. 10-12 blogerów nominuje po jednej książce w sześciu kategoriach nominacyjnych - obraz, fabuła, komiks itp. Te nominacje przekazujemy czytelnikom, i oni głosują. W tym roku nominacje zostaną ogłoszone 15 stycznia, a głosować można do końca miesiąca, na stronie www.plebiscytlokomotywa.pl. Te tytuły, to książki, na które naprawdę warto zwrócić uwagę. 

Czytanie wychowuje korzyści

Czytanie wychowuje czytelnika. Uczy nawyku czytania, ale też kształtuje umiejętności społeczne, odróżniania dobro od zła. Najlepiej, gdy książki są czytane razem z rodzicami, co pozwala na zadawanie pytań, wspólną dyskusję na temat fabuły książki. Jest to również czas na umacnianie więzi, poczucia bliskości. Ciepły czas nie tylko na czytanie, ale również na rozmowy, podczas których można się wiele o naszym dziecku dowiedzieć, lepiej poznać. 

Jak czytać razem z dzieckiem?

Fajnie jest czytać książki wszędzie gdzie się da - można bowiem wykorzystać wiele okazji, takich jak czekanie na wizytę u lekarza w przychodni, jazda autobusem czy samochodem. Intonacja jest niezwykle ważna, ale dzieci są bardzo wdzięcznymi słuchaczami. Nawet jeśli nie potrafimy modulować głosu, to nic się nie dzieje. Cudowne jest czytanie wieczorne - spokój, cisza, przechodzenie na inny poziom emocji. Uspokajamy się, a książka mocniej wybrzmiewa. Pamiętajmy o tym, że jeśli nam książka się nie podoba - i na przykład jesteśmy znudzeni - to dziecko to słyszy. Dlatego fajnie wybierać takie książki, które będą się podobały nam i dzieciom. Wanda Chotomska pięknie to ujęła: "dla dzieci trzeba pisać tak, żeby dorośli nie nudzili się w czasie czytania."`

Książki, które poleca Maja Kupiszewska

12 miesięcy byliśmy szczęśliwi, a potem było nam tylko wesoło 
Agnieszka Wolny-Hamkało

Dziesięć byłoby za mało. Z trzema miesiącami byłoby nudno i smutno. Gdyby był jeden, sam by się wykończył. Ale dwanaście jest w sam raz! Opowieść o miesiącach.

Gdzie jest noc? 
Agnieszka Wolny-Hamkało

Agnieszka prowadzi nas przez ulice miast, zagląda do ciemnych okien, pustych sklepów, na stacje benzynowe – tam bywa noc. Ilustracje wykonała Maria Ekier, która z delikatnością – ale podszytą sporą dozą drapieżności i humoru – potrafi oddać niuanse przejścia z mroku w jasność. 

Rybak na dnie morza 
Agnieszka Taborska, Józef Wilkoń

Dzieło duetu twórców: znanej pisarki Agnieszki Taborskiej i wirtuoza europejskiej ilustracji Józefa Wilkonia. Wydana najpierw w Niemczech i Korei Południowej, przeniesiona na ekran w filmie animowanym. Wersja bajki o rybaku i złotej rybce adresowana jest zarówno do małych, jak i dorosłych czytelników.

I Ty możesz zmienić świat 
Karolina Grabarczyk, Nika Jaworowska-Duchlińska

Książka o dzieciach z całego świata, z różnych czasów. Są to dzieci, które zrobiły coś niezwykłego dla innych. Książka bardzo interesująca, inspirująca do działania. Pokazuje, że każdy może zrobić wiele dobrego - niezależnie od wieku. 

Biuro detektywistyczne Lassego i Mai
Martin Widmark

Idealne do samodzielnego czytania. Proste zdania, krótkie rozdziały, ciekawa fabuła. 

8+2 
Anne-Catharina Vestly

Skandynawska seria; historia rodziny, w której jest ośmioro dzieci, babcia i pies. Bardzo humorystyczna historia, która podoba się dzieciom na tyle, że wracają po kolejne tomy. 

Smacznego, proszę wilka! 
Marta Guśniowska

To wesoło-smutna bajka o odchodzeniu. Oto stary, bezzębny Wilk wybiera się na tamten świat, ale na tym ma jeszcze coś do załatwienia. Musi zaopiekować się bezbronnym Zajączkiem, którego tatusia… schrupał na kolację. Paradoks, humor, filozoficzna refleksja — doskonała lektura dla młodszych i starszych. Szkoda przeoczyć!

Ambaras
Tomasz Samojlik 

Historia o wilku, który jest inny od wszystkich pozostałych, ponieważ nie ma węchu. Dla wilk to katastrofa! Okazuje się, że ma jednak inny niesamowity talent...

Wiersze, że aż strach! 
Małgorzata Strzałkowska 

Bardzo rytmiczne wiersze, które są nieco straszne, choć ten strach jest podany dzieciom na wesoło. 

Zielony kształ