Poznaj aplikację
Udostępnij stronę:
Skopiuj link

Jak poruszać z dzieckiem trudne tematy?

Choroba bliskich, problemy w rodzinie, śmierć kogoś z otoczenia dziecka, kłopoty finansowe - to tylko przykłady tematów, które poruszać jest trudno nawet w rozmowie z dorosłym, a co dopiero z dzieckiem. Prędzej czy później trzeba jednak nauczyć się o tym rozmawiać. 

Kilkulatek a sytuacja rodzinna 

Przy podejmowaniu decyzji o tym, czy należy powiedzieć kilkulatkowi o problemach związanych z sytuacją w rodzinie, należy się zastanowić, czy będą miały one konkretny wpływ na jego życie. Czy w ich efekcie nastąpią zmiany, które dotkną również dziecko? W tym wypadku dziecko ma prawo o nich wiedzieć. Jeśli np. w rodzinie występuje obecnie sytuacja kryzysowa, jeśli chodzi o finanse, a dotychczas dziecko otrzymywało wszystko to, czego pragnęło - lepiej będzie mu wytłumaczyć, dlaczego obecnie rodzice nie mogą spełnić wszystkich oczekiwań. 

Nie dopuścić do lęku 

Reakcją dziecka na zmiany - szczególnie te o negatywnym znaczeniu - często bywa lęk. Zadaniem rodzica podczas rozmowy na ten temat, jest zmniejszyć poziom tego lęku. Wytłumacz dziecku, że w nowej sytuacji jego potrzeby nie schodzą na dalszy plan, jest wciąż tak samo ważne, kochane i uwielbiane. Dobrze jest również chronić dziecko przed informacjami, które nie są w tym momencie niezbędne. 

Co za dużo, to niezdrowo 

Pamiętajmy o tym, by wprowadzając dziecko w rozmowę o trudnej sytuacji, nie obciążać je zbyt wielką ilością szczegółów, które nie są konieczne w tym momencie. Tłumaczymy rzecz na tyle, by dziecko mogło poczuć się spokojniejsze i poinformowane, żeby nie czuło, że dzieje się coś, co go przeraża. Przeciążenie dziecka informacjami może poskutkować tym, że części z nich w ogóle nie zrozumie. Te niezrozumiałe fragmenty będzie próbowało sobie tłumaczyć, używając wyobraźni, która może podsunąć mu odpowiedzi, które mogą mocno przestraszyć. 

Krok po kroku 

Rozmowę na trudny temat warto zaplanować na taki moment w ciągu dnia, w którym dziecko będzie możliwe najbardziej zrelaksowane. Nie powinien być to również moment, w którym będziecie musieli się spieszyć. W zależności od dziecka, może paść sporo pytań, na które trzeba będzie spokojnie udzielić odpowiedzi. Staraj się również informować dziecko stopniowo o tym, co się dzieje. 

Szanuj emocje dziecka 

Dziecko - podobnie jak rodzic - ma prawo do okazywanie uczuć, które mogą być bardzo różne w zależności od sytuacji. Bardzo istotne jest, by pokazać dziecku, że rozumiesz i szanujesz jego uczucia, nie negując ich. Jeśli dziecko się boi nadchodzących zmian, nie powtarzaj mu, że nie ma czego się bać. Powiedz zamiast tego, że doskonale rozumiesz jego obawę, ale będziesz w tym wszystkim blisko i nie pozwolisz, by stało się coś złego. Podobnie rzecz ma się w przypadku złości - dziecko często nie rozumie swoich emocji, więc zacznijcie od pomocy w nazwaniu jego uczuć i wyjaśnienia, dlaczego takie występują. 

Gdy dziecko chce Ci o czymś powiedzieć 

Często zdarza się, że sytuacja bywa również odwrotna. To dziecko chciałoby o czymś z Tobą porozmawiać. Pamiętaj o tym, że rzeczy, które Tobie mogą wydać się mało istotne, dla Twojego dziecka mogą być obecnie największym problemem. Dlatego zwróć uwagę, czy gdy próbuje Ci o którymś z tych problemów opowiedzieć (np. koleżanka, która w przedszkolu zachowała się bardzo nieładnie)  poświęcasz tematowi wystarczającą ilość uwagi. Postaraj się “wejść w buty” dziecka i zrozumieć, dlaczego Ci o tym opowiada. 

Źródła:

https://parenting.pl/6-rad-jak-rozmawiac-z-dzieckiem-by-nas-sluchalo
https://dziecisawazne.pl/5-rzeczy-o-ktorych-warto-pamietac-rozmawiajac-z-dzieckiem-w-sytuacjach-trudnych/
https://dziecko.trojmiasto.pl/Jak-rozmawiac-z-dzieckiem-na-trudne-tematy-n50402.html

Zielony kształ