Poznaj aplikację
Udostępnij stronę:
Skopiuj link

Jak oderwać dziecko od telefonu i komputera?

O pozytywnych i negatywnych skutkach komputeryzacji porozmawiamy już w ten czwartek podczas darmowego webinarium z Dorotą Blumczyńską, autorką bloga dla rodziców “By być”. Zanim to jednak nastąpi, podsuwamy kilka rad dla tych, którzy chcieliby swoją pociechę nieco odciągnąć od ekranów telewizora, gier w telefonach czy komputerach.

Dlaczego dzieci sięgają po gry komputerowe?

Gry dostarczają silnych emocji. Dzieci szukają więc w nich uzewnętrznienia swoich własnych, a czasem również próbują nadrobić braki w tych, których na co dzień im brakuje. Jest też inny, prostszy powód. Trzeba przyznać, że czasem to zwyczajnie dobra zabawa - o czym wie każdy, kto miał choć jedną ulubioną grę.

Nie traktuj telefonu jako przepisu na “święty spokój”

Wiadomo - czasem jest się po prostu zmęczonym. Cały dzień w pracy, zakupy, obowiązki domowe... Niestety Twoje dziecko potrzebuje uwagi codziennie. Łatwo jest ją odwrócić za pomocą angażującej gry na telefonie, ale w ten sposób zbudujesz nawyk zastępowania Twojej uwagi elektroniką. A o ile gry nie są takie złe (o czym pisaliśmy tutaj) to jednak pamiętaj, że Twój czas jest bezcennym darem, jaki możesz podarować swojemu dziecku.

Za pomocą telefonu kontrolujemy naszą pracę, robimy zamówienia, utrzymujemy relacje koleżeńskie. Warto jednak pamiętać przy tym, że dzieci naśladują swoich rodziców. Jeśli Twoje dziecko nieodłącznie widzi Cię z telefonem lub tabletem - tym bardziej uzna to za naturalny sposób spędzania czasu. Oczywiście nie chodzi o całkowitą rezygnację z korzystania przy dziecku z urządzeń elektronicznych. Wystarczy, że upewnisz się, że czas który spędzacie razem, rzeczywiście jest Wasz. Bez niepożądanych intruzów w postaci natrętnie dzwoniącego telefonu.

Przede wszystkim rozmowa

Być może to zabrzmi banalnie, i pewnie piszemy to już któryś raz, ale uwierz - rozmowa to podstawa. I zawsze dobre rozwiązanie. Mowa oczywiście o rozsądnej, partnerskiej rozmowie, w trakcie której wysłuchasz opinii dziecka, a także udzielisz mu odpowiednich informacji. Nie unikaj odpowiedzi, gdy dziecko zapyta Cię o niebezpieczeństwa płynące z internetu. Tłumacz mu, dlaczego kontrolujesz czas spędzany przy komputerze czy telefonie. Postaraj się wyrobić zaufanie, dzięki któremu dziecko samo będzie chciało rozmawiać z Tobą o tym, co robi lub w jakie gry gra.

Co, jeśli nie komputer?

Gry komputerowe to łatwy sposób na spędzanie wolnego czasu. Nic dziwnego, że dzieci grać chcą! Jeśli nie chcesz, by Twoje dziecko poświęcało na to cały swój wolny czas, zachęć go do innych aktywności. Spróbuj zarazić je pasją do czytania (może założycie domowy klub czytelnika?), sportu, pomagania Ci w kuchni czy opiekowania się zwierzakiem. Zwracaj uwagę na cechy tych zajęć, których gry czy elektronika nie są w stanie zastąpić - zwierzak może się przytulić, sport sprawia, że wydzielają się endorfiny itp. Tutaj znów podstawą staje się rozmowa - przedszkolaka czasem nietrudno zaciekawić!

Nie wychowuj dziecka “sterylnie”

Jest wiele prawdy w starym powiedzeniu, że “brudne dziecko to szczęśliwe dziecko”. Pozwól mu więc poznawać świat wszystkimi zmysłami! I bądź towarzyszem tego poznawania. Spacerujcie razem, jeździjcie na rowerze, grajcie w gry planszowe w parku. Pozwól czasem dziecku porządnie się wyszaleć i ubrudzić!

Przenieś grę do codzienności!

To będzie wymagało od Ciebie większej kreatywności oraz czasu, ale możesz w ciekawy sposób podejść do codziennych zajęć. Wymyśl i nazwij grę, w którą ma zagrać Twoje dziecko, a następnie podziel ją na “misje”. Zwykłe codzienne ubrania mogą stać się wyjątkowymi strojami, które dają dodatkowe możliwości. Za zmywanie naczyń lub znalezienie czegoś w domu mogą przysługiwać specjalne punkty. Reszta zależy od Twojej wyobraźni - im więcej punktów, tym więcej misji? Nagrody specjalne? Sprawdź się jako autor gry!

Pamiętaj o tradycji

Na pewno masz swoje ulubione zabawy z dzieciństwa. Ciuciubabka, podchody, gry terenowe - niech nie pójdą w zapomnienie! Zaraź nimi swoje dziecko. I bawcie się dobrze!

Zielony kształ