Poznaj aplikację
Udostępnij stronę:
Skopiuj link

Zamknięte żłobki i przedszkola. Sposoby na edukację i zabawę z dzieckiem w domu

W czasie, gdy żłobki i przedszkola pozostają wyłączone z zajęć, warto zaplanować czas spędzany w domu z dzieckiem. Nie tylko po to, aby się nie nudziło, ale również w celu domowej edukacji, którą mogą wesprzeć różnego rodzaju portale edukacyjne. Zebraliśmy dla Was zabawy zaproponowane przez naszą Ciocię Asię, a także strony edukacyjne i propozycje domowych aktywności. 

Zabawy z Ciocią Asią 

Czas spędzany w domu z dzieckiem nie musi wcale być nudny. Wystarczy trochę się rozejrzeć po przedmiotach codziennego użytku, które znajdziemy w każdym domu. Wyobraźnia jest w stanie uczynić z nich cuda! Przykładem mogą być piękne kukiełki, które wykonaliśmy w ostatnim odcinku Zabaw z Ciocią Asią! 

Poniżej znajdziesz kilka innych pomysłów Cioci Asi, które warto wykorzystać w tym czasie. 

Poznajemy zebrę - wykonajcie razem piękną pracę plastyczną. To również dobra okazja, by porozmawiać o bezpieczeństwie - nie tylko tym obowiązującym na ulicy. 

Prosta pizza wykonana z wyobraźnią - do tej zabawy potrzebujecie jedynie nożyczek, kleju i kolorowych kartek. Jeśli nie macie ich pod ręką, zastąpicie je dowolnie wybranymi innymi akcesoriami. 

Sensoryczna masa porcelanowa - zabawa, która nie tylko rozwija sensorykę, ale też potrafi zająć dzieci na długie godziny. 

Zabawa w pocztę - jeśli posiadasz w domu spore pudełko, możecie wykorzystać je do zabawy w pocztę. A może zrobicie inną instytucję? To już zależy od Was. Poczta może posłużyć jako dobra okazja do prostej nauki liczenia i komunikacji. 

Gniotki - wspaniała zabawa na dłuższą chwilę, wspierająca sensorykę. Przy okazji stworzone własnoręcznie gniotki odstresują każdego!  

Gry i zabawy domowe 

Państwa, miasta - znaną wszystkim grę można zaplanować tak, by nawet mniejsze dziecko mogło bawić się, jednocześnie utrwalając alfabet i swoją wiedzę. Wystarczy zmienić kategorie na nieco przystępniejsze dla dziecka (zabawki, imiona, zwierzęta itp).

Co to jest? – zabawa polega na umieszczeniu w nieprzezroczystym worku dwolnego przedmiotu. Mogą to być rzeczy codziennego użytku, zabawki itp. Dziecko wkłada rękę do worka i za pomocą dotyku próbuje odgadnąć, co to za przedmiot. Dzięki tej zabawie rozwija się myślenie i sprawność manualna dziecka.

Inną wersją gry jest ćwiczenie słuchowe. Maluch musi odgadnąć po dźwięku, jaki wydaje dana rzecz, czym ona jest. 

Dokończ rysunek - ćwiczenie na sprawność manualną i myślenie twórcze. Rodzic tworzy na kartce kilka kresek lub innych figur. Zadaniem dziecka jest dokończyć rysunek tak, by wszystkie elementy były w niego wkomponowane. 

Łańcuch słowny - dobre ćwiczenie dla całej rodziny. Pierwsza osoba podaje dowolne słowo (np. kotek) a kolejna musi podać słowo zaczynające się od ostatniej litery poprzedniego (np. kartka). 

Portale z zabawami edukacyjnymi dla dzieci

https://www.buliba.pl/ - strona dla dzieci w wieku od 2 do 8 lat. Zawiera wiele gier i zabaw edukacyjnych, zręcznościowych, czy ćwiczących spostrzegawczość. Można tam znaleźć również gotowe do wydrukowania kolorowanki edukacyjne.

http://www.domowyprzedszkolak.pl/ - na tej stronie znajdziesz wiele materiałów gotowych do pobrania, lub dostępnych w wersji online. Są również gry dla dzieci, kolorowanki i różnego rodzaju zabawy.Przedszkolaki mogą poznawać literki, liczby, angielski i śpiewać piosenki. Czas spędzony przed komputerem mierzy zegar Bimbam, który dzwoni, jeśli zabawa trwa zbyt długo.

https://www.kolorowe-obrazki.pl/ - ogromny wybór kolorowanek dla dzieci, które można wybierać z wielu kategorii: zwierzęta, rośliny, owoce, warzywa, kwiaty, grzyby, pojazdy itp.Znajdują się tu również kolorowanki edukacyjne ćwiczące znajomość alfabetu i cyferek, oraz materiały związane ze zbliżającą się Wielkanocą.

http://kulturalnyplaczabaw.pl/ - Portal KulturalnyPlacZabaw.pl jest częścią portalu Qlturka.pl, przeznaczoną dla dzieci. Dzieci znajdą tu m.in.: klipy ze spektakli teatralnych, fragmenty filmów animowanych, kolorowanki do wydruku, piosenki mp3. Jest tu również miejsce dla rodziców w postaci ciekawych artykułów i informacji. 

https://www.wierszedladzieci.pl/ - edukacyjne zabawy, bajki, wiersze multimedialne przeznaczone dla dzieci w wieku przedszkolnym. Dużo fajnych tekstów, które można przeczytać dziecku i porozmawiać o nich po lekturze. 

Jak rozmawiać z dzieckiem o koronawirusie?

W zaistniałej sytuacji zapewne również dzieci wiedzą, że coś jest nie w porządku. Mogą nie do końca rozumieć, co tak naprawdę się dzieje, ale niepokój rodziców udziela się również im. Poza tym nowa sytuacja - brak żłobka czy przedszkola na co dzień - wpływa na ich zaniepokojenie tym, dlaczego tak się dzieje. 

Warto zatem na spokojnie wyjaśnić dziecku, na czym polega zagrożenie wirusem i dokładnie wytłumaczyć, jak ważna obecnie jest higiena i ograniczenie wychodzenia z domu. Wybierzcie wspólnie piosenkę, którą dziecko może śpiewać podczas mycia rąk. 

Zielony kształ