Poznaj aplikację
Udostępnij stronę:
Skopiuj link

Dziecko w świecie smartfonów

"Jak odciągnąć dziecko od ekranu telefonu?" To pytanie, które zadaje sobie wielu rodziców po spostrzeżeniu, że ich pociecha spędza stanowczo za dużo czasu przed ekranami. Temat zyskuje tym bardziej na popularności ze względu na zbliżające się święta, które chcemy spędzać w rodzinnym gronie. Coraz trudniej jednak odciągnąć dzieci od telefonów czy komputerów na rzecz rodzinnych rozmów i powitań. 

Efekty są nietrudne do przewidzenia

O efektach dużej ilości czasu spędzanego przy smartfonach i tabletach mówi się już bardzo często. Każdy zapytany o nie, zapewne wymieni problemy z koncentracją, komunikacją z innymi ludźmi, utratą zainteresowań, mniejszą ilość ruchu, problemy ze snem. Nieodpowiednie treści wpływają również na zachowanie dziecka, skłonności do gorszego zachowania lub niższy poziom empatii w przeszłości. 

Ustrzec nie jest łatwo 

Nie sprzyja nam swego rodzaju moda i społeczny przymus posiadania narzędzi technologicznych. Dziecko, które nie wpisuje się w ten model, może zostać narażone na przykre przytyki rówieśników. “Pierwszy telefon kupiłam córce, gdy poszła do szkoły podstawowej. Przyznaję, że ugięłam się jej prośbom - wszystkie koleżanki grały wtedy wspólnie w jakąś popularną grę na telefonach. Córka była z tego całkowicie wykluczona, co powodowało odsunięcie jej na bok przez koleżanki. Nie wiem, czy podjęłam słuszną decyzję - sama nie byłam przekonana, czy to już dobry moment na telefon, ale nie chciałam, by moje dziecko było gorsze od rówieśników.” opowiada jedna z klientek LiveKid, Anna. 

Technologia - zło, czy dobro?

“Osobiście jestem ogromną fanką technologicznych rozwiązań - śmieje się Beata. “Świadczy o tym doskonale fakt, że korzystam od pół roku z LiveKid i jestem zachwycona, że istnieją aplikacje, które są w stanie tak uprościć codzienność. Mój syn jest dopiero w żłobku, ale mam ambitne plany nie kupowania mu telefonu, do momentu, gdy nie ukończy trzeciej klasy podstawówki. Trochę przeraża mnie fakt, że dzieci moich koleżanek już w przedszkolu pozwalają na swobodne korzystanie (bez nadzoru) z technologii swoim dzieciom. Obawiam się, że mój syn będzie oczekiwał ode mnie tego samego.” Beata nie jest jedyną, która zastanawia się, czy od świata ekranów nie ma już odwrotu. Zarówno Anna jak i Beata przyznają jednak, że ich pragnieniem jest rozsądna moderacja czasu spędzanego przy tych ekranach. 

Zacznij od siebie 

Większość z nas już na stałe potrzebuje wsparcia urządzeń mobilnych w wykonywanych na co dzień pracach. Sprawdzamy maile, grafiki, korzystamy z aplikacji mobilnych ułatwiających pracę, zarządzanie rachunkami czy planowanie zakupów. Notujemy, wpisujemy w kalendarz, wysyłamy zdjęcia. I to wszystko jest w porządku - o ile potrafimy czasem odłożyć ekran na bok, i spędzić czas ze swoim dzieckiem bez niego. W ten sposób dajemy dziecku przykład - nie nudzę się bez telefonu, będąc tylko z Tobą. 

Nie patrz na smartfona jak na opiekunkę 

Czasem powodowani zmęczeniem posuwamy się do tego, że dajemy dziecku telefon tylko po to, by czymś się zajęło. W końcu jesteśmy tylko ludźmi, czasem mamy dość lub chcemy odpocząć. To normalne, ale jednak pamiętaj, że za każdym razem, gdy potraktujesz smartfon jako taką “zastępczą opiekunkę”, pogłębiasz więź dziecka z urządzeniem, a w dalszej kolejności (powtarzane zbyt często) może to prowadzić do uzależnienia dziecka od telefonu, tableta lub komputera. 

Nie ulegaj modom! 

Wiele rodziców kupuje swoim dzieciom urządzenia technologiczne tylko dlatego, że dzieci bardzo o nie proszą. A dlaczego dzieci o nie proszą? Ponieważ jest na to moda i inne dzieci również to mają. Tak naprawdę nie potrzebują tego tabletu czy konsoli. Zanim więc podejmiesz decyzję o zakupie, porozmawiaj z dzieckiem o tym, dlaczego chce to mieć. Być może znajdziecie powody, które są istotniejsze niż tylko presja rówieśników, a być może wspólnie dojdziecie do wniosku, że nie jest to potrzebny wydatek. 

Znajdźcie wspólne hobby 

Czasem spora ilość czasu przy telefonie czy komputerze wynika również z faktu, że dziecko najczęściej musi bawić się samo i jakoś “zapełniać” sobie czas. Postaraj się pomóc mu znaleźć zajęcia, które ciekawie wypełnią dzień. Najlepiej byłoby, gdybyście mogli robić jak najwięcej wspólnie! Znajdźcie swoją nową tradycję, hobby - gotujcie, gimnastykujcie się, idźcie na rolki lub łyżwy. Pokaż dziecku świat bez smartfona! 

Źródła:
https://parenting.pl/w-ten-sposob-uzalezniasz-swoje-dziecko-od-smartfona-nigdy-tego-nie-rob
https://miastodzieci.pl/czytelnia/jak-oderwac-dziecko-od-komputera-i-smartfona-20-praktycznych-sposobow/

Zielony kształ