Poznaj aplikację
Udostępnij stronę:
Skopiuj link

Dekoracje na jasełka w przedszkolu

W wielu placówkach rozpoczął się już okres świątecznych przygotowań, spotkań wigilijnych z dziećmi oraz rodzicami, a także pięknych przedstawień jasełkowych. Do tych przedstawień nierzadko wychowawcy wraz z dziećmi decydują się wykonać dekoracje świąteczne. Tylko...co robić, gdy czasu zostało niewiele, a sala musi być pięknie przybrana? Przedstawiamy pomysły na dekoracje na jasełka w przedszkolu - i nie tylko. 

Choinka inna niż wszystkie 

Choć większość placówek posiada tradycyjną choinkę ubraną w piękne bombki (nierzadko wykonane podczas zajęć w placówce) ciekawą alternatywą i elementem wystroju sali na jasełka jest choinka ścienna. Taką choinkę można wykonać z różnych elementów ozdobnych - kolorowego kartonu, makaronu, czy piór. Najprostszym sposobem jest wycięcie z kartonów o różnych odcieniach zieleni i różnej grubości pasków. Możecie nakleić je na ścianę (równolegle do siebie, lub niech paski zachodzą jeden na drugi np. na ukos) na kształt choinki. 

Możecie także wypróbować bardziej przestrzenny efekt - zwijając kartony w rożki i przyklejając je do drzwi ułożyć choinkę, do której dodatkowo łatwo przyczepicie dodatkowe ozdoby lub udekorujecie sztucznym śniegiem w spreju. 

Ciemne tło, białe elementy 

W tworzenie dekoracji na jasełka w przedszkolu można zaangażować wszystkie dzieci! Przygotujcie ciemny materiał (ciemnoniebieski lub granatowy), który będzie imitował nocne niebo, a dodatkowo będą na nim pięknie wyglądać białe elementy. Efektownie będzie na pewno wyglądać duża ilość płatków śniegu (szablony możecie znaleźć w internecie i wspólnie je wyciąć), elementy stajenki (np. zabudowania z kartonu), choinka i białe napisy, które również możecie wspólnie przygotować. 

Lampki choinkowe

Girlandy świetlne wspaniale sprawdzą się, jeśli planujecie inscenizować jasełka w przyciemnionym świetle lub wieczorem. Możecie użyć zwykłych światełek, lub ozdobić je w ciekawy sposób (chociażby dodając wstążeczki). Bardzo efektownym i niezwykle ciekawym w wykonaniu (a jednocześnie prostym) jest stworzenie kolorowego łańcucha z… makaronu. Potrzebujecie do tego kolorowych (lub nie) muszli makaronowych (do kupienia w marketach) oraz kleju na gorąco. My polecamy własnoręczne pomalowanie muszli na różne kolory i przyklejenie ich do światełek klejem na gorąco. Innym ciekawym sposobem jest użycie papierowych kubeczków, które ozdabiamy dowolnie - obklejając kartonem lub np. śnieżynkami (dla ambitnych: postaciami z jasełek, np. aniołkami). Nacinamy kubeczki od spodu tworząc z nacięć plusik i wsuwamy tam pojedyncze światełka, tworząc piękny łańcuch. Mogą się na nim również znaleźć imiona dzieci, które występują w jasełkach. 

Gwiazdy z papieru i bibuła

To niepozorne akcesorium plastyczne potrafi zdziałać naprawdę wiele! Nie tylko podczas jasełek, ale podczas wszelkich innych zabaw. Stworzy piękne serpentyny, może imitować różne rodzaje podłoża lub tła do przedstawienia. Natomiast z papieru możemy przygotować gwiazdy, które dają naprawdę świetny efekt. 

Do wykonania takiej gwiazdy potrzebne są:

 • klej
 • nożyczki
 • 2 kartki papieru w dowolnym kolorze w kształcie kwadratu
 1. Jedną z kartek składamy na pół po skosie, rozkładamy i składamy skos w drugą stronę. 
 2. Rozkładamy kartkę i składamy ją w pionie, a następnie w poziomie. 
 3. Rozkładamy kartkę i linijką zaznaczamy na zagięciach połowę ich długości.
 4. Nacinamy zgięcia do połowy.
 5. Zaginamy od rozcięć brzegów do środka, by powstały ostre rogi gwiazdy. Tworzymy cztery ramiona gwiazdy. 
 6. Zagięte części smarujemy klejem i składamy do środka. 
 7. Składamy drugą taką samą gwiazdę. 
 8. Nakładamy na pierwszą gwiazdę pod odpowiednim kątem. Górną smarujemy klejem od środka i przyklejamy do dolnej. 

Do powieszenia naszych gwiazd użyjcie sznurków różnej długości. Ciekawy, jasełkowy efekt gwarantowany!

Okna w śniegu i nie tylko 

Jeśli wystawiacie jasełka w sali, w której są okna, warto zadbać również o ich odpowiednią ozdobę. W tym celu możecie rzecz jasna wykorzystać sztuczny śnieg, my jednak polecamy zrobienie wraz z dziećmi witraży z czarnego kartonu i bibuły. W kartonie wystarczy wyciąć kształty (np. choinkę, serduszko, aniołka) podkleić od spodu kolorową bibułą i powiesić na oknie. Takimi witrażami można również obkleić np. duży słoik, a po wstawieniu do niego świeczki (w sklepie kupisz również bezpieczne, elektryczne wersje świeczek) stanie się on przepięknym jasełkowym lampionem. Śnieg może również imitować wata - w dużej ilości robi ona spore wrażenie, a przy tym nie kosztuje wiele. 

Zielony kształ