Poznaj aplikację
Udostępnij stronę:
Skopiuj link

Zakończenie roku w przedszkolu - przygotowania, wierszyki na pożegnanie i pomysły na upominki

Przejście z przedszkola do szkoły to ważny etap w życiu każdego dziecka, który rozpoczyna coś zupełnie nowego. To również czas pełen emocji nie tylko dla rodziców, ale również opiekunów i nauczycieli, którzy towarzyszyli dziecku w przedszkolnej przygodzie. W dzisiejszym artykule piszemy zatem o tym, jak ułatwić dzieciom pożegnanie z przedszkolem i stworzyć piękne wspomnienia z zakończenia roku w przedszkolu! 

W tym artykule:

Pożegnanie pewnego etapu

Przedszkole to wyjątkowy czas, w którym dzieci nabywają wiele nowych umiejętności, budują swoje pierwsze relacje, uczą się pracy zespołowej i nie da się ukryć - w tym czasie również przywiązują do nowego otoczenia oraz nauczycieli, z którymi spędzają codziennie czas. Tak jak przyjście do przedszkola bywa trudne emocjonalnie dla dziecka, tak i pożegnanie z tym etapem jest czymś, co budzi wiele emocji. 

Pełen wachlarz emocji

Nauczyciele zapytani o to, jakie emocje najczęściej towarzyszą dzieciom kończącym etap edukacji przedszkolnej, odpowiadają - ekscytacja i niepokój. Dzieci wiedzą już wtedy najczęściej, że kolejnym etapem będzie szkoła i zdają sobie mniej więcej sprawę, z czym się ona wiąże. W czerwcu jednak wiodącą emocją jest często smutek z powodu rozstania z przedszkolem, kolegami i koleżankami, paniami, dyrekcją. 

Współpraca z rodzicami

Aby etap ten mógł zakończyć się przyjemnie, bardzo ważną rolę odgrywać będzie jak zawsze współpraca z rodzicami. Pożegnanie z przedszkolem może być przyjemnym wspomnieniem, o ile sama wizja późniejszej szkoły nie jest dla dziecka przerażająca. Dlatego przygotowując się do zakończenia przedszkolnej przygody, unikajmy stwierdzeń, które mogą dziecko nastawić negatywnie - np. mówienia, że teraz dopiero się zacznie prawdziwa nauka. Nie chcemy przecież, by dziecko żegnało przedszkole z lękiem przed tym, co czeka je dalej. Rozmawiajmy z rodzicami i wspólnie działajmy nad tym, by ten moment przejścia był dla dziecka przyjemnym momentem.

Pomysły na upominki z przedszkola

Z całą pewnością będzie miło, jeśli dziecko na pożegnanie z przedszkolem otrzyma coś, co będzie mu o nim przypominać w dalszej edukacji. Pamiętajmy przy tym, że wcale nie musimy przeznaczać dużo na ciekawy prezent dla dzieci. Obecnie można równie dobrze znaleźć ładne i przede wszystkim praktyczne drobiazgi dla dzieci, które przypadną im do gustu i sprawią ogromną radość. W dodatku coraz popularniejsze stają się prezenty wykonywane samodzielnie w stylu DIY, do których w razie potrzeby możemy zakupić dodatkowe materiały plastyczne.

Upominek z nawiązaniem do szkoły

Fajnym pomysłem będzie przygotowanie dla dzieci upominków, które będą mogły zabrać ze sobą do szkoły - to nie tylko przywoła dobre wspomnienia, ale również pozwoli nieco łatwiej przystosować się do nowych warunków. Idealnym pomysłem będzie ciekawy piórniczek, np. z jakimś napisem (a może podpisany przez resztę grupy?), pojemnik na drugie śniadanie czy np. worek na buty. Jeśli chcemy zdecydować się na coś drobniejszego, możemy postawić na artykuły piśmiennicze, kolorowe długopisy, lub personalizowane zeszyty (w których również można na pierwszej stronie napisać np. dedykację bądź życzenia powodzenia). 

Dyplom na zakończenie przedszkola

Dyplomy i medale przygotowywane na zakończenie przedszkola mają pewne symboliczne znaczenie - określają koniec pewnego etapu, ale też podkreślają, że etap ten został zakończony z sukcesem. Dyplom na pewno będzie fajną pamiątką, tym bardziej, jeśli zdecydujemy się na jego personalizację - np. dodając zdjęcie z przedszkola, grupowe lub z wychowawcą. Po latach taka pamiątka na pewno będzie budzić na twarzy szeroki uśmiech. 

Album ze zdjęciami 

To już nieco droższa propozycja, lub bardziej czasochłonna, jeśli chcemy wykonać taką pamiątkę sami. Z całą jednak pewnością będzie to coś, do czego dziecko - szczególnie później, po latach - chętnie powróci. Zdjęcia przywołują wiele wspomnień. Tym bardziej, że część naszych wspomnień z lat spędzonych w przedszkolu z czasem blednie, lub ucieka całkowicie. Będzie to dobry sposób, aby zatrzymać choć część z nich. 

Wierszyki na pożegnanie przedszkola 

Oczywiście w tym czasie nie może zabraknąć rymowanych życzeń i wierszyków, które podsumują czas spędzony w przedszkolu. Wierszyki takie mogą trafić na upominki dla dzieci - dyplomy, kartki, albumy a nawet personalizowane drobiazgi do szkoły. Oto kilka krótkich propozycji. 

Żegnamy się z przedszkolem,
salami, zabawkami,
a z największym żalem
z naszymi paniami.
Zaraz po wakacjach
będziemy już w szkole.
Lecz w myślach zostanie
przedszkole wesołe.

A gdy już w przyszłym roku
nie będzie tutaj nas
wspomnimy to przedszkole.
Wy pamiętajcie nas!

Dziękujemy stołom, ławkom,
wszystkim kątom i zabawkom!
Wszystkim książkom z obrazkami,
że wciąż były razem z nami!

Weź trzy czarodziejskie słowa,
Proszę, przepraszam, dziękuję,
I w sercu je zachowaj.
Dzień dobry, do widzenia,
Niech obce ci nie będzie,
Dni spędzane w przedszkolu
Wspominaj mile wszędzie.

Tak w przedszkolu było miło,
tyle czasu się tu było!
Dziś żegnamy swe przedszkole,
bo czas myśleć już o szkole!

Zielony kształ