Poznaj aplikację
Udostępnij stronę:
Skopiuj link

7 powodów, dla których warto czytać z dzieckiem książki

Już za tydzień w Akademii LiveKid spotkamy się z Mają Kupiszewską, autorką bloga Maki w Giverny, który powstał z pasji czytania i pisania. Jak sama pisze: “Wyłuskiwanie dobrych książek okazało się na tyle zajmujące i ciekawe, że zaczęłam dzielić się efektami swoich odkryć na blogu.” Opowie nam o tym, jak i co warto czytać dzieciom w wieku przedszkolnym. A tymczasem przypominamy kilka powodów, dla których warto zainwestować czas we wspólne czytanie.

Poszerzanie zasobu słownictwa

Gdy Justyna - jedna z użytkowniczek LiveKid, która jest obecnie mamą dwójki synów - sama była dzieckiem, bardzo lubiła czytać książeczki. Z wiekiem ich liczba stale rosła, a sama Justyna zadziwiała swoich wychowawców i nauczycieli kreatywnością i pięknym stylem wyrażania się. Talent językowy to jedno - bo nie wszyscy jesteśmy obdarzeni takimi samymi zdolnościami - ale jednak czytanie książek to wspaniały sposób na to, by te talenty szlifować. Najpierw - poznając nowe słowa i ich definicje oparte na przykładach z ust rodziców, a następnie - już czytając samodzielnie - wspierać zmysł gramatyczny i ortograficzny. 

Rozwój wyobraźni

Do praktycznych korzyści językowych dochodzi jeszcze rozwój kreatywności i wyobraźni. Książki są w końcu na pewien sposób podobne do podróży - dzięki nim możemy się wraz z dzieckiem przenieść w inne miejsca, przeżyć inne historie i wcielić się w różnych bohaterów. Dzięki temu dziecko otrzymuje szansę zidentyfikowania się z wieloma wzorcami zachowań i sytuacji. Książka dysponuje jedynie słowem, przez co wymaga od dziecka uruchomienia tej wyobraźni, by móc “wczuć się” w opowiadane historie. 

Czas spędzony wspólnie połączony z odpoczynkiem

Czytanie to wyjątkowy sposób na spędzanie wolnego czasu. Możemy położyć się wygodnie w łóżku czy fotelu, zaparzyć pysznej herbaty i przeżyć wielkie przygody nie ruszając się o krok. Wszystko, czego potrzebujecie, to odrobina wyobraźni i fajna książeczka! Jest to więc moment sprzyjający zarówno odpoczynkowi, jak i przytulaniu z rodzicem. Przy okazji, czytane historie mogą stanowić dobre tło dla rozmów na ważne dla Was tematy i zastanawiania się, czego możecie się nauczyć od bohaterów historii i jak tę naukę wykorzystać. 

Uspokojenie i wyciszenie 

Ze względu na ten powód szczególnie warto sięgać po lektury przed snem. To również wspaniały sposób dla dorosłych, którzy cały dzień spędzają w stresie lub biegu. “Od około dwóch miesięcy mam postanowienie, którego efekty są dla mnie naprawdę cenne. Odkładam ostatecznie telefon godzinę lub dwie przed snem i pod żadnym pozorem już po niego nie sięgam. Nawet po to, by sprawdzić media społecznościowe czy pocztę. Wcześniej czytam książkę z córką, a na pół godziny przed pójściem spać sama również poświęcam chwilę na lekturę - choćby rozdział lub dwa. Śpię wtedy o niebo lepiej!” opowiada nam wychowawczyni w jednym z krakowskich przedszkoli. 

Kształtowanie inteligencji emocjonalnej

Książki to skarbnica wiedzy o emocjach. Bohaterowie różnią się od siebie, w danych sytuacjach zachowują się różnie, co daje pole do rozmowy o tym, które z zachowań uważamy za odpowiednie, a które nie. Dziecko uczy się rozpoznawać emocje, z którymi borykają się bohaterzy, nazywać je i dowiaduje się, w jaki sposób może te emocje wyrażać na co dzień. 

Zachęta do własnych przygód z czytelnictwem

Dziecko, które wychowuje się w sympatii do książek i od małego zna tradycję czytania ich, chętnie będzie po nie sięgać w przyszłości. Książki kojarzyć się będą z bezpiecznymi i miłymi chwilami z rodzicem, a nie z czymś nudnym i niepotrzebnym. Dorasta w przekonaniu, że czytanie jest przyjemnością, nie przykrym obowiązkiem! 

Poprawa koncentracji i pamięci

Aby zrozumieć i przeżyć opowiadaną historię, dziecko musi skupić się na szczegółach, co z czasem zaczyna przychodzić mu z coraz większą łatwością. Przy okazji szlifuje również pamięć, oraz proces myślenia - zaczyna rozumieć związki przyczynowe-skutkowe w historiach, dzięki czemu wzmocnieniu ulega myślenie logiczne. 

Źródła:
https://www.ravelo.pl/blog/?p=2481
https://dziecisawazne.pl/dlaczego-warto-czytac-dzieciom
http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/dlaczego-warto-czytac-dzieciom/

Zielony kształ