Poznaj aplikację
Udostępnij stronę:
Skopiuj link

Pandemia a szkolenia nauczycieli

Jak pandemia wpłynęła na rozwój szkoleń dla wychowawców i co było w nich najbardziej wartościowe?

Rozwój szkoleń online

“Nauczyciele przedszkoli i żłobków to jedna z bardziej zaniedbywanych grup zawodowych w kontekście wygodnego dostępu do szkoleń.”. Taką opinię usłyszeliśmy na początku roku 2020 od jednego z gości webinarów Akademii LiveKid. Dała nam ona porządnie do myślenia… 

Choć od dłuższej chwili praktykowaliśmy już spotkania online w formie Akademii, to jednak poczuliśmy, że możemy zrobić w tej kwestii o wiele, wiele więcej...

Konferencje Akademii LiveKid cieszyły się ogromną popularnością. Zorganizowaliśmy 6 dużych konferencji, zaprosiliśmy ponad 20 prelegentów, a udział wzięły tysiące wychowawców żłobków i przedszkoli.

Wyzwanie, czy tylko kłopot?

12 marca 2020

Ten dzień zmienił rzeczywistość wielu wychowawców, dyrektorów żłobków i przedszkoli, rodziców, a także dzieci. Nagle rutyna, jaką znaliśmy do tej pory nie mogła funkcjonować. Zamknięte żłobki i przedszkola oznaczały dużą rewolucję w codzienności rodziców, ale przede wszystkim - w życiu zawodowym nauczycieli i opiekunów.

Edukacja domowa

Przejście na edukację nie było łatwe, ponieważ nikt nie był na nie przygotowany. Nagle nie tylko lekcje, ale wszelkiego rodzaju szkolenia, spotkania czy konferencje dla nauczycieli stały się po prostu niemożliwe. Nie sposób nie traktować tego momentu w kategorii trudności, ale z drugiej strony… wyniknęły z niego dość ciekawe efekty.

Rozwój szkoleń dla nauczycieli online

Późniejsze miesiące pokazały wyraźnie, że rozwój szkoleń online dla wychowawców żłobków i przedszkoli jest niezbędny. W kwietniu i maju przeżyliśmy prawdziwą burzę zainteresowania tego rodzaju spotkaniami. Konferencje i webinary Akademii LiveKid odwiedzały tysiące osób, zmotywowanych do rozwoju swoich umiejętności - w zakresie edukowania zdalnego, i nie tylko. 

Akademia LiveKid to ponad 11 tysięcy zapisanych uczestników! 

Czy to kamień milowy szkoleń dla nauczycieli?

Z całą pewnością przekonaliśmy się, że szkolić można się bardzo komfortowo. Czas pandemii przyniósł jednak bardzo ważną refleksję - szkolenia online są łatwo dostępne i komfortowe! Zapytaliśmy naszych gości o to, co najbardziej w nich cenią. Oto niektóre z najczęściej powtarzających się odpowiedzi. 

Co mówią nauczyciele o szkoleniach?

“Najbardziej pasuje mi to, że mogę się szkolić o dowolnej godzinie i we własnym domu. Jestem wychowawcą, mam dwójkę dzieci i życie prywatne. Do tej pory zanim zdecydowałam się na udział w jakimś szkoleniu, musiałam rozważyć naprawdę sporo logistycznych aspektów. W tym roku zaliczyłam więc trzy razy więcej szkoleń niż w zeszłym!”

“O ile brakuje mi warsztatowej formy spotkań na żywo, to cenię sobie szkolenia online za wygodę i bezpieczeństwo.” 

“Szkolenia są często bardzo bogate w wiedzę, którą nie zawsze łatwo od razu przyswoić, lub wprowadzić w życie wszystkie wskazówki. W tym roku szkoliłam się na bieżąco z Akademią LiveKid i co bardzo mi się podoba to fakt, że mogę wrócić do nagrań spotkań. I w swoim tempie przerobić te informacje.” 

Najbardziej lubiane szkolenia nauczycieli

Kiedy patrzymy teraz z dystansu na szkolenia, zdecydowanie jesteśmy w stanie wyróżnić kilka tematów, które interesowały Was najbardziej. 

  • Na podium - szczególnie w pierwszym półroczu - znajduje się przede wszystkim szeroki aspekt edukacji zdalnej. Narzędzia jej służące, techniki pracy zdalnej i komunikacji online cieszyły się dużym - i uzasadnionym - zainteresowaniem gości. 
  • Niemniej przyciągającym tematem pierwszego półrocza było wsparcie psychologiczne w bardzo szerokim zakresie. To prowadzi do bardzo pozytywnej refleksji - zdrowie i komfort psychiczny nasze i naszych podopiecznych jest dla nas coraz ważniejsze. Chcemy czuć się dobrze i doskonale zdajemy sobie sprawę, że od tego samopoczucia zależy dalszy rozwój. 
  • Trzecim tematem ściśle powiązanym z pandemią była komunikacja z rodzicami, uczniami, pracownikami. To kolejny pozytyw - wiemy, że w trudnych czasach (i nie tylko) trzeba stawiać na wartościową komunikację i relacje. 
  • Przez cały rok triumfy święciły również tematy związane z kreatywnym nauczaniem i praktycznymi wskazówkami dotyczącymi konkretnych przedmiotów i nieszablonowym prowadzeniem zajęć. Szczególnie interesujący wydaje się być dla nauczycieli język angielski, matematyka i edukacja sensoryczna. 
  • Z listy najbardziej lubianych przez gości tematów nie znika również logopedia - wciąż są to jedne z najchętniej oglądanych szkoleń. W Akademii LiveKid goście szczególnie cenili sobie ze znaną z Facebooka jako Pani Logopedyczna Pauliną Mistal.

Dziękujemy!

Akademia LiveKid nie istniałaby, gdyby nie wiedza, chęć do działania i dzielenia się inspiracjami naszych prelegentów. Z drugiej strony ważny jest cel. A celem Akademii jest dostarczenie wartościowych szkoleń i wsparcia do pracy nauczycielom oraz opiekunom żłobków i przedszkoli. Dziękujemy, że jesteście z nami! Zostańcie na dłużej. :) 

Zielony kształ