Rozwój zawodowy

Wychowawco, te kompetencje stają się coraz ważniejsze w Twojej pracy

Lubisz się rozwijać i pomagać w tym swoim podopiecznym? Pora zatem wziąć pod lupę kompetencje cyfrowe. Czym są dokładnie i od czego zacząć? Czym jest Trening Kompetencji Cyfrowych i dlaczego powinien Cię zainteresować? Odpowiedzi znajdziesz poniżej!

Czym są kompetencje cyfrowe?

Kompetencje cyfrowe znajdują się wśród ośmiu kompetencji kluczowych. Te łączą w sobie elementy wiedzy, umiejętności i postaw, które warto rozwijać. Kompetencje cyfrowe to umiejętności, które zdobywamy – i będziemy poszerzać – przez całe życie. Co to zatem znaczy posiadać kompetencje cyfrowe? Przede wszystkim – nie tylko wiedzieć jak korzystać z technologii i nowoczesnych rozwiązań, ale jak robić to krytycznie i odpowiedzialnie. Gdy taki sposób myślenia nie jest nam obcy, jednocześnie uczymy się dobrze wykorzystywać technologię do nauki, pracy i udziału w społeczeństwie. 

Korzyści z rozwoju kompetencji cyfrowych

 Bycie obeznanym w technologii i nowoczesnych rozwiązaniach to nie tylko oszczędność czasu (a często i również środków finansowych, bo jak wszyscy wiemy – czas to pieniądz). To również poszerzanie własnych umiejętności i zdolności do tworzenia cyfrowych treści, komunikowania się za ich pomocą, zdobywania informacji i wiedzy. Z technologii korzystamy zatem po to, by osiągnąć pewne cele. Może to być nasza praca, może to być nauka, ale również może to być wypoczynek czy relaks. 

Innowacja i zmiany w nauczaniu przedszkolnym

Biorąc pod uwagę fakt, że kompetencje cyfrowe są już uznawane za niezbędne do rozwoju nie tylko osobistego, ale również zawodowego, stawia się coraz częściej nacisk na to, by kompetencje cyfrowe rozwijać dość wcześnie – nawet w przedszkolu. Powstają więc różnego rodzaju innowacje pedagogiczne –  nowatorskie rozwiązania programowe, organizacyjne lub metodyczne, mające na celu poprawę jakości pracy przedszkola i rozwój nowych umiejętności. Z takich innowacji korzystają nie tylko dzieci, ale również wychowawcy. To właśnie do tych ostatnich skierowany jest najnowszy Trening Kompetencji Cyfrowych – wydarzenie online, podczas którego wychowawcy będą rozwijać szereg umiejętności związanych z cyfrowym rozwojem własnym oraz dzieci, które edukują. 

Kliknij i dowiedz się, czym jest Trening Kompetencji Cyfrowych!

Kodowanie i programowanie w przedszkolu

Zajęcia z kodowanie dla dzieci to przedmiot zainteresowania wielu wychowawców, którzy chętnie kierują swoje zajęcia w tę stronę. Nie jest jednak łatwo zacząć “ot tak”, o czym doskonale wie Anna Świć – autorka bloga Kodowanie na Dywanie. To właśnie dlatego zgodziła się zostać prelegentką wydarzenie i przekazać nauczycielom swoją wiedzę, która pozwoli im znaleźć punkt, od którego warto zacząć. Ania przygotowuje też pomysły, które uczestnicy Treningu będą mogli wykorzystać we własnych placówkach podczas zajęć. Szykuje się intensywne spotkanie pełne niespodzianek!

Narzędzia TIK a edukacja przedszkolna 

Prócz nauki kodowania sporo uwagi poświęcimy narzędziom TIK w edukacji przedszkolnej. Czy spotkaliście się kiedyś z opinią, że TIK jest tylko dla szkół? To oczywiście nieprawda – i udowodnią nam to goście specjalni. I to dosłownie – Zyta Czechowska (Nauczyciel Roku 2019) oraz Jolanta Majkowska, autorki strony Specjalni.pl poprowadzą warsztat dotyczący TIK w procesie edukacji przedszkolnej. A potem pojawi się jeszcze Gabriela Fejkiel (EduFejkiel) i podpowie, jak uczyć dzieci rozsądnego korzystania z technologii. I to podczas zabawy, która w końcu jest fundamentem rozwoju każdej naszej pociechy! 

Trening Kompetencji Cyfrowych 

Trening to miejsce dla każdego wychowawcy przedszkola. Niezależnie od tego, czy jesteś całkowicie początkująca w tych tematach, czy też masz już pewną wiedzę – nasi prelegenci wprowadzą Cię w temat oraz odpowiednio poszerzą informacje. Wyjdzie z Treningu z masą pożytecznych praktyk oraz inspiracji i pomysłów na zabawę i zajęcia. Oczywiście – dla gości przewidujemy również certyfikaty, które poświadczą zawodowy rozwój w tę stronę. A jeśli nie możesz być z nami na żywo 4 listopada – to nic straconego, bowiem otrzymasz również nielimitowany dostęp do powtórki spotkania. Jednak co najważniejsze – będziesz rozwijać się zawodowo i personalnie bezpiecznie i we własnym domu (lub dowolnym innym miejscu). 

Chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej lub zapisać na Trening? 

Pewnie, że tak! 

Do zobaczenia 4 listopada!

Cart Overview