Poznaj aplikację
Udostępnij stronę:
Skopiuj link

Wychowawco, przygotowaliśmy dla Ciebie darmowy trening kompetencji cyfrowych!

Lubisz się rozwijać i pomagać w tym swoim podopiecznym? Pora zatem wziąć pod lupę kompetencje cyfrowe. Czym są dokładnie i od czego zacząć? Czym jest Trening Kompetencji Cyfrowych i dlaczego powinien Cię zainteresować? Odpowiedzi znajdziesz poniżej!

Czym są kompetencje cyfrowe?

Kompetencje cyfrowe znajdują się wśród ośmiu kompetencji kluczowych. Te łączą w sobie elementy wiedzy, umiejętności i postaw, które warto rozwijać. Kompetencje cyfrowe to umiejętności, które zdobywamy - i będziemy poszerzać - przez całe życie. Co to zatem znaczy posiadać kompetencje cyfrowe? Przede wszystkim - nie tylko wiedzieć jak korzystać z technologii i nowoczesnych rozwiązań, ale jak robić to krytycznie i odpowiedzialnie. Gdy taki sposób myślenia nie jest nam obcy, jednocześnie uczymy się dobrze wykorzystywać technologię do nauki, pracy i udziału w społeczeństwie. 

Korzyści z rozwoju kompetencji cyfrowych

Bycie obeznanym w technologii i nowoczesnych rozwiązaniach to nie tylko oszczędność czasu (a często i również środków finansowych, bo jak wszyscy wiemy - czas to pieniądz). To również poszerzanie własnych umiejętności i zdolności do tworzenia cyfrowych treści, komunikowania się za ich pomocą, zdobywania informacji i wiedzy. Z technologii korzystamy zatem po to, by osiągnąć pewne cele. Może to być nasza praca, może to być nauka, ale również może to być wypoczynek czy relaks. 

Innowacja i zmiany w nauczaniu przedszkolnym

Biorąc pod uwagę fakt, że kompetencje cyfrowe są już uznawane za niezbędne do rozwoju nie tylko osobistego, ale również zawodowego, stawia się coraz częściej nacisk na to, by kompetencje cyfrowe rozwijać dość wcześnie - nawet w przedszkolu. Powstają więc różnego rodzaju innowacje pedagogiczne -  nowatorskie rozwiązania programowe, organizacyjne lub metodyczne, mające na celu poprawę jakości pracy przedszkola i rozwój nowych umiejętności. Z takich innowacji korzystają nie tylko dzieci, ale również wychowawcy. To właśnie do tych ostatnich skierowany jest nasz Trening Kompetencji Cyfrowych - dzięki któremu nauczyciele mogą rozwinąć szereg umiejętności związanych z cyfrowym rozwojem własnym oraz dzieci, które edukują. 

Kodowanie i programowanie w przedszkolu

Zajęcia z kodowanie dla dzieci to przedmiot zainteresowania wielu wychowawców, którzy chętnie kierują swoje zajęcia w tę stronę. Nie jest jednak łatwo zacząć “ot tak”, o czym doskonale wie Anna Świć - autorka bloga https://kodowanienadywanie.pl/. To właśnie dlatego zgodziła się zostać prelegentką wydarzenie i przekazać nauczycielom swoją wiedzę, która pozwoli im znaleźć punkt, od którego warto zacząć. Ania przygotowuje też pomysły, które uczestnicy Treningu będą mogli wykorzystać we własnych placówkach podczas zajęć. Szykuje się intensywne spotkanie pełne niespodzianek!

Narzędzia TIK a edukacja przedszkolna 

Prócz nauki kodowania sporo uwagi poświęcimy narzędziom TIK (technologie informacyjno - komunikacyjne) w edukacji przedszkolnej. Czy spotkaliście się kiedyś z opinią, że TIK jest tylko dla szkół? To oczywiście nieprawda! Zyta Czechowska (Nauczyciel Roku 2019) oraz Jolanta Majkowska, autorki strony https://www.specjalni.pl/ prowadzą warsztat dotyczący TIK w procesie edukacji przedszkolnej.
A Gabriela Fejkiel (EduFejkiel) podpowie, jak uczyć dzieci rozsądnego korzystania z technologii. I to podczas zabawy, która w końcu jest fundamentem rozwoju każdej naszej pociechy! 

Trening Kompetencji Cyfrowych 

Trening to miejsce dla każdego wychowawcy przedszkola. Niezależnie od tego, czy jesteś całkowicie początkująca w tych tematach, czy też masz już pewną wiedzę - nasi prelegenci wprowadzą Cię w temat oraz odpowiednio poszerzą informacje. Wyjdziesz z Treningu z masą pożytecznych praktyk oraz inspiracji i pomysłów na zabawę i zajęcia. Co najważniejsze możesz rozwijać się zawodowo i personalnie wygodnie - we własnym domu (lub dowolnym innym miejscu). 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Pewnie, że tak! 

Zielony kształ