Poznaj aplikację
Udostępnij stronę:
Skopiuj link

Ponowna adaptacja dziecka do żłobka lub przedszkola

Przed nami i naszymi dziećmi kolejne wyzwanie - powrót do przedszkola lub żłobka. Jak ułatwić proces readaptacji? Podpowiadamy kilka rozwiązań, które mogą być przydatne w tym czasie.

Readaptacja do starego rytmu dnia

Nie ma co ukrywać - naszym dzieciom nie brakuje wyzwań w dobie koronawirusa. Najpierw trzeba było przyzwyczaić się do tego, że nagle nie ma zajęć w przedszkolu, nie widuje się ulubionej cioci, koleżanek i kolegów z grupy. Zabrakło znanych punktów dnia i jego stałego rytmu, którego ważnym elementem był czas spędzany w placówce. Jeszcze nie umilkły echa tej zmiany, a już pojawia się na horyzoncie nowy problem - ponowna adaptacja do przedszkola. Minęło nieco czasu, od kiedy żłobki i przedszkola zostały zawieszone i zaniedługo ponownie ten nowo ułożony rytm dnia dziecka zostanie zaburzony przez powrót do poprzedniego układu. 

Readaptacja w przedszkolu i żłobku

Czeka nas zatem proces, z którym przedtem do czynienia mieli jedynie rodzice, którzy z losowych przyczyn na dłuższy czas rezygnowali z obecności dziecka w placówce - readaptacja. Sytuacja jest o tyle bardziej pozytywna, że dziecko, które już wcześniej chodziło na zajęcia wie, jak wygląda dzień w przedszkolu. Czas w nim spędzony nie będzie więc dla niego tak dużym zaskoczeniem, jak podczas zwykłej adaptacji. Jeśli dziecko wraca do cioć i wychowawców, które już znało, to również będzie sporym ułatwieniem. Tym bardziej, jeśli w trakcie zawieszenia działalności placówki miało z nimi kontakt poprzez komunikatory, lub widywało swoją ciocię na nagraniach lub zajęciach na żywo. Pamiętajmy również, że każde dziecko inaczej przeżywa zmiany. Może się więc okazać, że wróci na zajęcia z ochotą i radością! Jeśli zaś będzie inaczej - to najlepsze co możemy dać dziecku, to duża ilość wsparcia, czasu na ponowne przystosowanie i zrozumienia, że zmiany bywają trudne. 

Rodzicu, jak pomóc dziecku z ponowną adaptacją?

Może się jednak również zdarzyć, że ponowne pójście do przedszkola spowoduje “bunt na pokładzie”. To skutek niczego innego, jak stresu, który przeżywa dziecko. Jak możemy działać, by ułatwić ten powrót? Warto wprowadzić nieco przedszkolnego trybu już w domu. Starajmy się wstawać, jeść posiłki i utrzymywać przedszkolne aktywności w podobnych godzinach. Warto również wspominać dziecku, co w danym momencie mogłoby się dziać podczas zajęć - np. że teraz pewnie dzieci czytają z panią książeczkę, a teraz trwają zajęcia z rytmiki. Dzięki temu dziecko przypomni sobie, jak wygląda tryb czasu spędzanego w przedszkolu i łatwiej będzie mu się odnaleźć po rzeczywistym powrocie. 

Rozmowa o emocjach

Jak w przypadku każdego wyzwania dziecięcego, tak i w przypadku readaptacji warto dużo z dzieckiem rozmawiać i pomóc mu zrozumieć i nazwać emocje towarzyszące powrotowi do placówki. A może być ich całe mnóstwo! I mogą wzajemnie się przenikać. Aby łatwiej było je rozpoznać, usiądźcie wspólnie i narysujcie na kartkach różne emocje - radość, smutek, złość, strach itp. Następnie skupiajcie się na każdej emocji i rozmawiajcie o tym, co jest z nią związane. Na przykład - radość z zobaczenia swoich koleżanek, powrotu do lubianych zajęć i spotkania z panią, smutek z rozstania z rodzicami, strach z powodu całkowicie zmienionego rytmu dnia. Pomóż dziecku zauważyć powody tych emocji, ponieważ samo może nie być pewne, dlaczego złości się na myśl o powrocie do przedszkola. Nie wyśmiewaj przy tym obaw dziecka, raczej pokaż mu, że rozumiesz te odczucia. A potem zaprezentuj dziecku, ile korzyści i radości przyniesie mu powrót do żłobka i przedszkola.

Sposoby, które ułatwią readaptację

Zanim dziecko wróci do przedszkola, możecie wykonać np. laurkę, którą będzie mogło wręczyć wychowawczyni pierwszego dnia. To sprawi, że dziecko będzie miało cel, który może ubarwić nieco ten powrót. A przy okazji Wasza pani na pewno się ucieszy! 

Poczytajcie też książki i bajki, które poruszają tematykę pobytu w przedszkolu i pomogą przypomnieć sobie, jak fajnie jest podczas zajęć z kolegami i koleżankami! 

Zwróć uwagę, w jaki sposób Ty podchodzisz do tematu powrotu dziecka do placówki. Czy rozmawiasz przy nim o swoich wątpliwościach, czy podchodzisz do tego optymistycznie? I najważniejsze - dużo rozmawiajcie, wspieraj dziecko i bądź z nim szczera w pozytywny sposób. 

Źródła:

https://www.babyboom.pl/przedszkolak/przedszkole/adaptacja-i-readaptacja
http://ilawa.wm.pl/645537,Koronawirusowa-readaptacja-w-przedszkolu.html
https://mamadu.pl/blogi/lidkamadalinska/119383,7-sposobow-ulatwiajacych-dziecku-adaptacje-w-przedszkolu#

Zielony kształ