Poznaj aplikację
Udostępnij stronę:
Skopiuj link

Zabawy i pomysły na powitanie lata!

Lato zbliża się do nas wielkimi krokami, choć pogoda bywa jeszcze kapryśna. Niedługo będziemy jednak witać pierwszy dzień lata. Z tej okazji przygotowaliśmy kilka inspiracji, które warto wykorzystać w ten szczególny dzień - a także potem, gdy już najcieplejsza pora roku zawita do nas na stałe! 

Wspólna nauka gotowania - owoce na pierwszym planie!

Lato niewątpliwie wielu osobom kojarzy się z owocami. Świętowanie nadejścia tej pory roku to zatem idealny moment na poświęcenie uwagi korzyściom płynącym ze zdrowego żywienia - a także na warsztaty smakołyków, które można z nich wykonać! Wcale nie muszą to być skomplikowane rzeczy. Możecie wybrać konkretne proste przepisy, ale z młodszymi dziećmi warto poeksperymentować. Co się stanie, jeśli utrzemy truskawki i połączymy z kawałkami jabłka? A może warto jabłko potraktować jako spód kanapki, a truskawkę jako dżem? Co możemy wymyślić z innych owoców letnich?

Przygotowane smakołyki możecie zabrać w piękny letni dzień na piknik i spędzić przyjemne popołudnie na zabawie. 

Dodatkowa zabawa integracyjna do przedszkola: dzieci siedzą w kole, nauczyciel przydziela każdemu nazwę wybranego owocu. Na hasło prowadzącego, np. „gruszki” – wszystkie dzieci będące gruszkami zmieniają miejsce. Na hasło „ sałatka owocowa” zmieniają miejsce wszystkie dzieci. Dużo śmiechu gwarantowane!

Zabawy z dzieciństwa

Czy Wam również lato kojarzy się z całymi dniami spędzanymi na zewnątrz na zabawie z rówieśnikami? Warto wrócić do niektórych z tych zabaw! Ciuciubabka, chowanego, zabawa w podchody - te propozycje świetnie sprawdzą się na świeżym powietrzu zarówno w placówce, jak i w gronie rodziny. Czasem wystarczy jedynie odrobina wyobraźni, by w naturalnych warunkach stworzyć wspaniałą zabawę, która ucieszy nasze dzieci, a i my zapomnimy, że jesteśmy już dorośli. 

Znajdź swoja parę!

Kolejną rzeczą charakterystyczną dla lata są… lody! Uwielbiane przez wszystkie dzieci, mogą również posłużyć do fajnej zabawy, która przy okazji rozwinie umiejętności matematyczne.

Potrzebne Wam będą paski z rzepami; wycięte kształty rożków z cyframi i gałek z kropkami. Dla młodszych grup mogą to być również kształty i kolory. W trakcie zabawy gra muzyka, a gdy prowadzący ją zatrzyma, dziecko z rożkiem z cyfrą (lub kształtem) odszukuje kolegi, który ma gałkę z odpowiadającą mu liczbą kropek (kolorem). 

Wycieczki wyobraźnią

Powitanie lata to idealny moment, by zwrócić uwagę na miejsca, które chętnie odwiedzamy latem, a które stanowią w Polsce istotną część dziedzictwa kulturowego lub naturalnego. Możemy zatem zaprezentować dzieciom zdjęcia przedmiotów związanych z tego typu miejscami, np. muszelki (morze), jezioro i łódke (mazury), ciupagę lub oscypki (góry), lub z konkretnymi miastami, np. zdjęcie przedstawiające pomnik syrenki (Warszawa). 

Kalambury

Kalambury to zabawa uniwersalna, którą możemy również wykorzystać w kontekście nadchodzącego lata. Zadaniem każdego przedszkolaka będzie pokazanie grupie, co chciałby robić w wakacje. Przypominamy dzieciom, że podczas tej zabawy nie mogą wydawać żadnych dźwięków. Pozostałe osoby odgadują, co koledzy i koleżanki mają na myśli, i zbierają punkty za każde odgadnięte hasło. 

Zielony kształ