Poznaj aplikację
Udostępnij stronę:
Skopiuj link

6 pomysłów na kreatywną majówkę. Jak spędzić ją z dzieckiem?

Majówka za pasem, a tym razem będziemy zmuszeni spędzić ją nieco inaczej, niż w poprzednich latach. Czy to oznacza, że będzie nudno? Wcale nie musi! Potrzebujecie jedynie nieco wyobraźni i chęci do zabawy. A my podpowiadamy kilka sposobów, które również chętnie wypróbujemy! Pamiętajcie, że najważniejsze jest wspólne spędzanie czasu i odpoczynek. 

Majówka w zagranicznym klimacie 

Jeśli marzycie o nieosiągalnych aktualnie zagranicznych podróżach, warto poświęcić jeden dzień (lub więcej!) na zorganizowanie sobie takiego klimatu w domu! Wystarczy ustalić, gdzie chcielibyście się na ten jeden dzień przenieść. Hiszpania? Włochy? Indie? Świat należy do Was! Gdy już wybierzecie swój kierunek, czas przygotować scenerię. Po pierwsze - zaplanujcie wspólne gotowanie. Włoskie makarony i słodkości, hiszpańskie tapasy czy paella? Spróbujcie czegoś nowego - podzielcie między sobą zadania związane z przyrządzeniem potrawy, lub zorganizujcie konkurs na najlepsze hiszpańskie tapas czy włoską pizzę. Pamiętajcie również o odpowiednim poranku majówkowym - francuskie rogaliki z dżemem i sokiem pomarańczowym będą świetnie smakować. Dodaj do tego muzykę rodem z francuskich kawiarenek, a wszyscy na pewno wprawią się w dobry humor.

Zadbajcie również o odrobinę edukacji. Wspólnie dowiedzcie się, z czego słynie dana kultura. Ze starszymi dziećmi możecie zorganizować quizy tematyczne, lub wspólnie pouczyć się prostych słówek. Z młodszymi dziećmi stwórzcie proste prace plastyczne - flagi, charakterystyczne przedmioty. Możecie również wybrać się na wirtualny spacer, pooglądać zdjęcia i poruszyć wyobraźnię, dopisując do nich zabawne historyjki, dyktowane wyobraźnią. 

Domowe karaoke

Kto nie lubi karaoke? Nawet, jeśli należysz jednak do tej grupy, która za nim nie przepada, pomyśl - w domu nie usłyszy Cię nikt poza Twoją rodziną, a zabawa na pewno będzie wspaniała! Karaoke możecie połączyć z poprzednim pomysłem, jeśli czujecie się na siłach, i spróbować piosenek zagranicznych artystów. W przypadku młodszych dzieci znajdziecie w internecie mnóstwo świetnych piosenek z prostym tekstem, a nawet z układami tanecznymi, których możecie się nauczyć. 

Wielkie poszukiwanie słoneczek

Inspirację do zabawy możemy również zaczerpnąć z wielkanocy! I wcale nie potrzebujemy do tego wiele - najpierw trochę wycinania i kolorowania, a to już samo w sobie fajna zabawa! Wytnijcie z kolorowego kartonu (lub pomalujcie biały) słoneczka (mogą być w różnych rozmiarach, wtedy zabawa będzie ciekawsza). Słoneczka możecie zastąpić dowolnymi innymi przedmiotami - kwiatuszkami, drzewkami, chmurkami. Ilość również jest dowolna. Gdy już przygotujecie komplet wycinanek, jedno z Was będzie miało za zadanie pochować je w domu w ciekawych kryjówkach. Osoba szukająca tymczasem nie może podglądać! Po schowaniu musi je bowiem odkryć. Możemy podpowiadać poprzez “ciepło-zimno” lub dawać wskazówki w formie zagadek, które pomogą znaleźć kolejne przedmioty. Potem zamieniamy się rolami. 

Kto ułoży puzzle? 

Jeśli macie w domu puzzle, to oczywiście będą one doskonałym pomysłem na majówkę. Nie potrzebujecie ich jednak, by zorganizować fajną zabawę! Wystarczy zwykły karton (najlepiej z tych sztywniejszych). Stwórzcie wraz z dzieckiem własne obrazki - najlepiej jak najbardziej szczegółowe! Możecie malować farbami, kredkami, czy pastelami - technika należy do Was. Gdy już skończycie, potnijcie swój rysunek na małe kawałki o różnych kształtach. Wymieszajcie je i wymieńcie się rysunkami! Kto szybciej ułoży puzzle przeciwnika? Powodzenia! 

Rodzinne podchody

Jeśli macie możliwość wyjść na spacer do pobliskiego lasu i pogoda dopisze, możecie pobawić się w podchody. Zabierzcie ze sobą kartki, nożyczki i pisaki. Jeśli macie pod ręką kredę, to również bardzo Wam się przyda! Możecie również wyznaczyć zadania dodatkowe - np. zebrać określoną ilość szyszek, lub zostawić napis ułożony ze znalezionych przedmiotów. Przy okazji możecie zrobić piękne zdjęcia, które obejrzycie wspólnie w domu!

Domowa ciastolina lub inne masy

Olej, mąka, woda i barwnik jadalny, sól (ok 1/3 szklanki ) – wszystko mieszamy, rozrabiamy i gotowe.  Można dodać też np. cynamon (aby ciastolina miała też zapach), albo brokat, uwielbiany przez wszystkie dzieci. Ciastolinę najlepiej przechowywać w lodówce, wytrzymuje ona około 3 dni. W internecie znajdziecie również przepisy na inne ciekawe masy, które będą nie tylko świetną zabawą, ale również dobrym ćwiczeniem sensorycznym.

Zielony kształ