Poznaj aplikację
Udostępnij stronę:
Skopiuj link

O największych wyzwaniach w komunikacji z rodzicami

Komunikacja z rodzicami to temat, który spędza sen z powiek niejednemu wychowawcy. A przecież obu stronom chodzi o jedno - dobro dziecka, jego prawidłowy i kreatywny rozwój. Pamiętając o tym, możemy rozpocząć budowanie odpowiedniego wizerunku wychowawcy, który pozytywnie wpłynie na komunikację z rodzicem. Aby w tym pomóc, stworzyliśmy we współpracy z EduFejkiel kurs online “Autorytet wychowawcy w relacji z rodzicem”! Więcej o kursie oraz powszechnych problemach związanych z komunikacją z rodzicami piszemy w artykule poniżej. 

W tym artykule:

Kto wie lepiej - rodzic czy nauczyciel? 

Podczas przygotowań do nagrań kursu online “Autorytet wychowawcy w relacji z rodzicem” sporo czasu poświęciliśmy wraz z Gabrysią Fejkiel na rozważania o tym, kto tak naprawdę ma większą wiedzę, co jest dla dziecka najlepsze. Gabrysia odpowiada jednoznacznie - to zawsze jest rodzic. Jednak dla wielu osób sytuacja nie jest aż tak oczywista. To rodzic najlepiej zna swoje dziecko, wie o nim najdrobniejsze szczegóły. Nauczyciel zaś posiada ogromne doświadczenie w pracy z dziećmi oraz profesjonalną wiedzę o wielu mechanizmach i zachowaniach w trakcie rozwoju. Dlatego wniosek jest jeden - aby w pełni ten rozwój wesprzeć, potrzebna jest współpraca wychowawcy z rodzicem

Brak zaangażowania we współpracę 

No właśnie - a z aktywną współpracą bywa różnie. Czasem rodzicom bardzo zależy na tym, by brać czynny udział we wszystkim, co dzieje się w placówce. Innym razem brakuje jednak czasu na to, by nadążyć. I motywacja do współpracy maleje. Jak sobie z tym radzić? 

  • Rodzicowi trzeba poświęcić czas i dokładnie opowiedzieć o zasadach współpracy. Im jaśniej będą one wyjaśnione na początku, tym łatwiej będzie uniknąć późniejszych niedomówień. 
  • Wzajemny szacunek - umawiając zebrania, czy spotkania, starajmy się szanować czas rodzica, jeśli wymagamy tego samego również względem siebie. 
  • Wartościowa rozmowa to podstawa. Dlatego najprostsze powiadomienia codzienne czy ogłoszenia warto zostawić np. aplikacji mobilnej, która ułatwi komunikację, a czas z rodzicem poświęcić na rozmowę o rzeczywistych postępach w rozwoju czy problemach z nim związanych.

To jedynie kilka porad, które są w stanie zwiększyć motywację rodzica do współpracy. Oczywiście Gabrysia Fejkiel przygotowała ich o wiele więcej - w kursie online znajdziesz m.in moduł pt. “Magiczna 10 skutecznej komunikacji z rodzicami”. 

Gdy z dzieckiem jest “coś nie tak”

To naturalne, że o swoim dziecku chcemy słyszeć same dobre rzeczy. Chcielibyśmy, aby odnosiło same sukcesy, rozwijało się zdrowo i sukcesywnie. Część rodziców bardzo zwraca uwagę na wszelkie sygnały alarmowe, zdarzają się jednak również tacy, którym ciężko zakomunikować, że coś jest nie tak. Bywa, że trudno rodzicowi przyjąć do wiadomości, że jego pociecha boryka się z problemem rozwojowym lub np. wadą wymowy, nad którą trzeba popracować. Pierwszym wartościowym krokiem będzie tutaj oczywiście szczera rozmowa, w trakcie której podkreślimy, jak ważny jest również dla nas zdrowy rozwój dziecka - i że wspólnie z rodzicem możemy efektywnie pomóc dziecku. 

Brak szacunku ze względu na doświadczenie 

Zarzutem, który często słyszą młode wychowawczynie, jest ich zbyt małe doświadczenie - szczególnie w wypadku, gdy same nie posiadają jeszcze dzieci. Z drugiej strony starszym stażem wychowawcom zarzuca się przestarzałe metody. Prawda jest taka, że minusy i wątpliwości znaleźć można w każdej sytuacji. Warto jednak wiedzieć, jak radzić sobie z takimi wyrzutami - a zdecydowanie pomoże w tym przekonanie o własnej wiedzy, doświadczenia i świadome budowanie wizerunku na ich podstawie. 

Autorytet wychowawcy w relacji z rodzicem

Tematyka budowania wizerunku nauczyciela żłobka i przedszkola jest pomijana w wielu aspektach. A przecież odpowiednio zbudowany wizerunek i świadomość własnych kompetencji jest niezwykle pomocna w procesie nawiązywania relacji z rodzicem i budowania współpracy opartej na wsparciu, szacunku i porozumieniu obu stron. Dlatego właśnie stworzyliśmy specjalny kurs ze specjalistką w zakresie komunikacji, który ma za zadanie wypełnić nieco lukę w materiałach związanych z tym tematem i dać Ci wiedzę, dzięki której zaczniesz świadomie kreować nie tylko swój wizerunek, ale również proces komunikacji z rodzicami.

Zielony kształ