Poznaj aplikację
Udostępnij stronę:
Skopiuj link

Magia zmysłowych pudeł - świat odkryć sensorycznych

Świat dziecka, to świat pełen odkryć. Maluszki odkrywają faktury, kształty, kolory; przedszkolaki liczby, litery, przyrodę; szkolniaki wszystko to, czego zapragną. Maria Montessori - włoska lekarka, kobieta, która poświęciła swoje życie dzieciom, powiedziała: „Nic co nie jest w zmysłach, nie znajdzie się w umyśle”.  Odkrycie to było wynikiem długich obserwacji dzieci i ich aktywności. 

Zmysłowy świat dziecka

Dzieci poznają otaczający je świat poprzez zmysły. Od pierwszych chwil po narodzinach poznają świat za pomocą dotyku, węchu, słuchu, smaku, a nieco później wzroku. Zmysły odbierają wszystkie te sygnały, które świat wysyła do młodego człowieka, mózg je przetwarza i podaje w postaci informacji. Początkowo bardzo prostych, pomagających przetrwać. Wraz z rozwojem, te informacje stają się coraz bardziej złożone i tworzą sieci.

Małe dzieci potrzebują naszej pomocy w odkrywaniu świata, dodatkowej stymulacji, podsuwania okazji, zagadek, prostych eksperymentów. Idealną pomocą w tym procesie jest stwarzanie okazji do doświadczania, do zdobywania informacji o świecie za pomocą zmysłów. Z własnego doświadczenia oraz wieloletnich obserwacji wiem, że dzieci są ciekawe, chłonne
i zawsze gotowe do doświadczania. 

Pudło sensoryczne

Cóż to takiego? Magiczny pojemnik, pudło skarbów i zagadek, doskonałe narzędzie do odkrywania świata poprzez zmysły. Nic innego jak niskie, szerokie pudełko, najlepiej wykonane z twardego, przezroczystego tworzywa, do którego wrzucamy wszystko to co mamy pod ręką. Gotowe pudła można zastąpić dużą miską, kartonem przyniesionym ze sklepu. Najważniejsze jest bezpieczeństwo. Dotyczy to także materiałów, przyborów i produktów, które umieścimy wewnątrz. 

Od czego zacząć?

Przed niemowlęciem połóż szmatkę o ciekawej fakturze, może to być miękkie futerko, chropowaty sztruks, śliski jedwab. Zmieniaj często materiały, które podajesz, dokładaj więcej elementów, gdy zauważysz, że jest na to gotowe.  Z czasem, kiedy maluszek usprawni swoje rączki i zacznie siadać, możesz urozmaicić ofertę o proste przybory kuchenne. Gdy twoje dziecko sprawnie już siedzi, zaproponuj mu pudło sensoryczne.

Dom pełen skarbów

Każdy dom kryje niezliczone skarby. Tymi skarbami są głównie faktury, barwy, konsystencje, a także dźwięki, smaki i zapachy. Ulubionym zajęciem mobilnego maluszka jest buszowanie w tym skarbcu. Pudła sensoryczne możesz tworzyć według własnego uznania. Początkowo warto kierować się zasadą - mniej znaczy więcej. Mąki, kasze, woda, przyprawy, płyny, z czasem łyżki, sitka, cedzaki, lejki i butelki, wszystko może okazać się najbardziej niezwykłym narzędziem do wielkich odkryć. 

Zimowe pudła

 Zima to doskonała okazja do tworzenia pudeł, które zobrazują nam zmysłowość tej pory. Warto skomponować pudło w kolorystyce białej, włożyć do niego przygotowany wcześniej lód, dużo miękkiej waty, białe, sypkie produkty codziennego użytku, figurki, zwierząt kojarzące się z  zimą. Wszystko to, co przyjdzie ci do głowy i co znajdziesz w swoim domowym skarbcu. Zimą możesz wykonać świąteczne pudło pełne korzennych zapachów i piernikowych smaków. Przy tworzeniu pudeł sensorycznych najważniejsze jest bezpieczeństwo twojego dziecka. Pamiętaj o tym zawsze wtedy, kiedy podajesz mu drobne elementy. 

Dzielenie się własnymi odkryciami i nauka

Dziecko nie zawsze wymaga aktywnej obecności dorosłego towarzysza, ale zawsze musi być on w gotowości. Wraz z rozwojem w maluszkach rodzi się potrzeba dzielenia się radością z własnych odkryć. Jest to doskonała okazja do wzmacniania istniejących w rodzinie więzi, wzbogacania relacji, ale nie tylko. Zaproszenie dorosłego do odkrywania świata za pośrednictwem przygotowanych pudeł sensorycznych, może być wspaniałą okazją do tworzenia pojęć. Dziecko dotykając lodu, doświadczając go swoimi zmysłami, dowiaduje się od dorosłego, że lód jest zimny, mokry, topnieje w ciepłej dłoni. Dorosły nadaje nazwę temu,  co czuje dziecko. Za pomocą elementów umieszczonych w pudłach można dokonywać działań matematycznych takich jak liczenie, tworzenie zbiorów, kategorii. Można także rozwijać
i rozszerzać zasób słownictwa. 

Przykładowe tematy pudeł  sensorycznych:

- dary natury,
- pory roku,
- woda,
- plaża,
- jeż,
- kolory,
- smaki lata,
- rodzina,
- Antarktyda,
- i wszystko to co przyjdzie wam do głowy.

Pudła sensoryczne można wypełniać nie tylko tym co mamy w domu, ale też celowo zakupionymi produktami, np. w sklepach ogrodniczych, marketach budowlanych, jak i skarbami przyniesionymi z leśnych czy nadmorskich spacerów. Bardzo ciekawą propozycją jest zakopywanie drobnych przedmiotów, np. muszli, kamyczków, piórek, guzików w piasku, wacie, ryżu, kulkach hydrożelowych. Naturalna ciekawość i pęd do odkrywania świata zachęci każdego do eksploracji i poszukiwań. 

Pudło sensoryczne jest doskonałą okazją do wcielenie w życie słów włoskiej lekarki Marii Montessori „Nic co nie jest w zmysłach, nie będzie w umyśle”.

Pudła można konstruować na różne sposoby i realizować za ich pomocą różne cele, najważniejsza jest jednak dobra zabawa a podstawową ideą rozwijanie zmysłów i za ich pomocą odkrywania świata. Życzę wszystkim dużo kreatywności w budowaniu pudeł sensorycznych i wiele radości dla dzieci płynącej z ich eksploracji.

Zielony kształ