Poznaj aplikację
Udostępnij stronę:
Skopiuj link

Jasełka w przedszkolu - scenariusz oraz kreatywne pomysły

Zbliża się wyjątkowy czas w roku - czas światełek, świątecznych ozdób, wszechobecnych choinek i przedstawień bożonarodzeniowych. Oddajemy się zatem temu nastrojowi i przedstawiamy scenariusz na jasełka w przedszkolu a także kilka prostych, lecz kreatywnych pomysłów na zabawy i prace plastyczne związane z Bożym Narodzeniem. 

W tym artykule:

Tradycja jasełek - czy warto?

Jasełka to widowisko o Bożym Narodzeniu, którego pierwowzorem były przedstawienia organizowane w średniowiecznych misteriach franciszkańskich. Mówi się, że pierwszą scenę jasełkową zaaranżował św. Franciszek z Asyżu w 1223 roku w Greccio. Zwyczaj ten pojawił się również w Polsce i przyjął się niezwykle szybko, stając się tradycją również w szkołach i przedszkolach. 

Jasełka w przedszkolu z podziałem na wiek dzieci

W jasełkach udział biorą najważniejsze postacie biblijne: Maryja, Józef, dzieciątko Jezus, pasterze, trzej królowie i aniołowie. W najmłodszych grupach przedszkolnych często zamiast jasełek organizowane są tematyczne przedstawienia, w których występują inne - bardziej zimowe - postacie, takie jak bałwanki. Młodszym dzieciom również możemy wpleść krótkie fragmenty kolęd lub pastorałek, wybierzemy jednak te łatwiejsze do zapamiętania i bardziej rytmiczne. 

Pomysły na jasełka - bożonarodzeniowe zabawy

Wykonywanie świątecznych prac plastycznych to coś, co lubią niemal wszystkie dzieci! A sposobów na nie jest naprawdę wiele. Wybraliśmy kilka najprostszych pomysłów na ozdoby na jasełka. Uwaga! Najlepiej wykonywać je w towarzystwie świątecznych piosenek, które wprowadzą nas w klimat tego wyjątkowego czasu. 

Łańcuchy i bombki z pasków papieru 

Nieśmiertelny pomysł na wykorzystanie kolorowego papieru - wystarczy pociąć go w paski tej samej grubości (dowolnej, wszystko zależy od tego, jaki efekt chcecie otrzymać). Z takich pasków możecie wykonać łańcuchy - wystarczy zakleić pierwsze kółko z paseczka, przełożyć przez niego kolejny paseczek i również skleić, tworząc kolejne kółeczko. W ten sposób powstaje łańcuch, którego długość zależy już tylko i wyłącznie od naszych chęci! Pamiętajcie, że im krótsze paseczki, tym bardziej gęsty będzie łańcuch. Podobnie możemy zrobić bombki. Wystarczy dokładać paseczek do paseczka, sklejając je na górze i dole w jednym punkcie. 

Bombki z szyszek

Szyszki to niezwykle wdzięczny materiał do stworzenia przepięknych bombek na wiele sposobów! Przyda nam się z całą pewnością klej na gorąco, lub klej magiczny. Dzięki niemu możemy np. doczepić na płatkach szyszki malutkie pomponiki. Jeśli nie mamy kleju, możemy pomalować szyszkę farbą i obsypać brokatem jeszcze zanim wyschnie. 

Szyszkowy łańcuch

Szyszki możemy również wykorzystać do stworzenia prostego łańcucha - wystarczy kolorowy sznurek lub włóczka, którą będziemy zawiązywać u nasady każdej szyszki. Do tego możemy również dorzucić inne elementy, które wzbogacą nasze dzieło. 

Bożonarodzeniowe postacie z rolek po papierze

Rolki po papierze toaletowym dają szerokie pole do popisu, jeśli chodzi o prace plastyczne. W tym wypadku przyda nam się filc oraz mazaki. Z filcu tworzymy np. kształt korony, którą przyklejamy na rolce, do tego doklejamy również kolorowe prostokąty, które będą szatą naszej postaci. Mazakiem dorysowujemy oczy i inne elementy - i gotowe! 

Ozdoby z masy solnej

Do zrobienia masy solnej potrzebujesz jedynie mąki, soli oraz wody. Wystarczy, że połączymy ze sobą powyższe składniki. Zawsze stosujemy proporcje 2 do 1, jeśli chodzi o mąkę i sól. Do szklanki mąki dodajemy pół szklanki soli, a na 2 szklanki mąki - 1 szklankę soli. Do tej mieszaniny dodajemy wodę, aby powstała łączna, zbita masa. Potrzebujemy jej tyle, by powstała zbita masa, która nie klei się do palców. Z tak przygotowanej mieszanki możemy ulepić przeróżne figurki, a następnie je pomalować lub ozdobić. Jeśli zrobimy w nich dziurki i przewleczemy sznureczki, to będziemy mogli je powiesić na choince!

Choinki z pasków papieru

Wracamy do pasków papieru - tym razem możemy wykorzystać nie tylko kolorowe kartki, ale również stare gazety itp. Wycinamy z nich paseczki różnej długości i grubości. Przyklejamy na kartkę tak, by zacząć od najdłuższych i przyklejać coraz krótsze. W ten sposób stworzymy piękną, kreatywną choinkę! 

Scenariusz na jasełka w przedszkolu

Z okazji zbliżających się jasełek postanowiliśmy wrócić do scenariusza, który pomogła nam przygotować nasza ekspertka Barbara Uchwał. 

Cele:

• Podtrzymywanie tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia

• Prezentowanie indywidualnych predyspozycji dzieci

• Rozwijanie zainteresowań teatralnych

• Wzmacnianie więzi rodzinnych

Rekwizyty:

• Drewniany żłóbek

• Sianko do żłóbka

• Stajenka z oknami w tle wykonana z tektury (polecam także Eight-albumy;

wykonanie różnych aranżacji z tektur/drewna)

• Lampiony (obok stajenki i żłóbka)

• Lalka

• Sylwetki zwierząt (z tektury, kartonu)

• Materiał do stworzenia aranżacji wokół

żłóbka i stajenki

• Lampki choinkowe białe (na dach stajenki)

• Stroje dla aktorów.

Utwory:

• „Gore gwiazda Jezusowi” – Arka Noego

• „Tylko jedna jest taka noc”- pastorałka Grupa Wokalna Meritum

• „Dziś w stajence” – wesoła kolęda Jangok

Fragment przedstawienia

Narrator 1:

Zapraszamy wszystkich na przedstawienie

Bo dziś jest dzień wielki - Boże Narodzenie

Wspólnie wszyscy razem szczerze się radujmy

Na cześć dzieciąteczka głośno kolędujmy!

Narrator 2:

W najpiękniejszą noc w roku

Do szopy udajmy się po zmroku

I Jezuska przywitajmy

Skromne dary od serca Mu dajmy!

Scena I

› Anioły objawiają się Pasterzom.

Anioł 1:

› (głośno nawołuje)

Do szopy hej pasterze

do szopy, bo tam cud!

Syn Boży w żłobie leży

by zbawić ludzki ród!

Anioł 2:

Grajcie pasterze, jak na was przystało

Nie zwlekajcie proszę, bo czasu mamy mało!

Anioł 3:

Przepiękna Panna porodziła syna

I w żłobie, na sianku leży ta dziecina.

Grajcie pasterze, pięknie zaśpiewajcie

Nowonarodzonego hucznie przywitajcie!.

› Anioły schodzą ze sceny. Na scenie pojawiają się Pasterze.

› Pasterze wstają do pastorałki „Gore gwiazda Jezusowi”. Podczas refrenu

pasterze wykonują prosty taniec góralski wykorzystując ciupagi. Zwrotki

śpiewają poszczególni pasterze, natomiast refren śpiewają wszyscy. Mogą

dołączyć również anioły.

Więcej inspiracji świątecznych znajdziesz w jasełkowym odcinku Inspirownika Wychowawcy Przedszkola - obejrzyj tutaj

Zielony kształ