Poznaj aplikację
Udostępnij stronę:
Skopiuj link

Jak zachęcić dzieci do czytania? 5 nietypowych sposobów

Informacje o korzyściach płynących z czytania dzieciom bajek nietrudno wychwycić w wielu źródłach. Wszyscy zgadzają się co do tego, że czytanie jest niezwykle istotnym elementem wspierajacym rozwój dziecka. A jednak wciąż wielu rodziców poszukuje podpowiedzi, jak zachęcić swoje dziecko do czytania lub słuchania bajek.

Bajkoterapia i...joga?

Tak, okazuje się, że to idealne połączenie na zajęcia z dziećmi. Jego elementy rodzice mogą również wykorzystać w domu spędzając z nimi swój wolny czas. O tym połączeniu opowiedziała nam wyjątkowa kobieta, która już po raz trzeci będzie gościem Akademii LiveKid. Edukatorka bajkoterapii i dogoterapii, założycielka Centrum Terapii i Edukacji Bajarnia, redaktor naczelna Czasopisma z Psem - Monika Litwinow! 

Rozmawialiśmy już z nią o tajnikach bajkoterapii i dogoterapii, a teraz nadszedł czas na wyjątkowe połączenie bajkoterapii z jogą. Jesteście ciekawi? My bardzo! 

Rodzinny Klub Książkowy 

Wiemy jak to jest - pośród obowiązków łatwo zgubić gdzieś czas na dobrą lekturę - w końcu zawsze znajdą się do zrobienia ważniejsze rzeczy! Warto jednak nie rezygnować i spróbować poświęcić chociaż trochę czasu na książkę. Dobrym sposobem na zachęcenie malucha do czytania będzie założenie Rodzinnego Klubu Książkowego. Wykorzystaj fakt, że najlepszą zachętą jest przykład, jaki dają dziecku rodzice. Dodatkowo, sympatyczną tradycją może się stać tygodniowe spotkanie Klubu, jeśli podczas niego będziecie swobodnie rozmawiać o tym, co przeczytaliście i uczyć dziecko wyrażania swoich opinii. Wybierajcie proste lektury i bawcie się literaturą dziecięcą!

Dobieraj książki do sytuacji 

Tak działa bajkoterapia - poprzez identyfikację z bohaterami książki dziecko poznaje możliwe rozwiązania problemów, z którymi się styka. Możesz oczywiście wyjaśnić dziecku, co powinno w danej sytuacji zrobić i jak się zachować. Ale zdecydowanie mocniej zapadniu mu to w pamięć, jeśli w pewien sposób “pozna” bohatera, który przechodzi przez podobną sytuację i znajduje z niej jakieś rozwiązanie. Zachęcone przekazem, chętniej sięgnie do książki po raz kolejny! 

Wizyty w bibliotece 

Nawet jeśli sama nie jesteś fanem bibliotek, postaraj się zarazić dziecko klimatem wizyty w jednej z nich. Najlepiej wybierzcie taką, w której będzie miało swobodny dostęp do półek i - oczywiście pod Twoim nadzorem - będzie mogło samo wybrać dla siebie lekturę, którą chce zabrać do domu. Być może pozwolisz również dziecku wybrać książkę dla siebie? To również sprawi mu ogromną frajdę! 

Teatrzyk książkowy 

Na podstawie prostych historyjek możecie wystawić małe teatrzyki domowe. Oczywiście osobą odpowiedzialną za nie jest Twoje dziecko! Wybierzcie i przeczytajcie książeczkę, a następnie porozmawiajcie o tym, co możecie dodać do niej od siebie, by stworzyć krótkie przedstawienie, które będzie adaptacją książki, a jednocześnie Waszym spektaklem. Możecie również całkowicie improwizować, angażując do zabawy całą rodzinę, zabawki dziecka lub własne rączki. A może to Wy wcielicie się w postaci z bajki? Wybór należy do Was! 

Zielony kształ