Poznaj aplikację
Udostępnij stronę:
Skopiuj link

Mamo, nie jesteś sama. Jak nauczyć się przyjmować pomoc?

My kobiety lubimy się czuć niezastąpione. Ale choć rzeczywiście ciężko zastąpić kochającą mamę, wspaniałą żonę czy dobrą pracownicę, to zamiast tego można im pomóc. Warto jednak pamiętać, że pomaganie ma sens, gdy osoba, której się pomaga tego chce. Dlatego zacznijmy dziś od Ciebie mamo - co możesz zrobić dla siebie? Zastanawiamy się nad tym wspólnie z Kingą Lalowicz, założycielką fundacji Prawo dla Mam. 

Rodzina i wychowanie

Zgoda - jesteś mamą, a to niesie ze sobą ogromną odpowiedzialność. Opiekujesz się małym człowiekiem i musisz zadbać o jego bezpieczeństwo, dobre samopoczucie i zdrowie. Czy jednak koniecznie musisz robić to sama? Jakiś czas temu pisaliśmy o nauce odpuszczania. Dzisiaj chcielibyśmy przekonać Cię, że warto przyjmować - i szukać - pomocy. 

5 zasad mamy, która daje sobie pomóc

  • Twoje matczyne umiejętności są bezcenne, ale pozwól innym czasem zrobić coś za Ciebie. 
  • To, że ktoś Ci pomaga nie jest równoznaczne z tym, że sobie nie radzisz. Jest jednoznaczne z tym, że potrzebujesz kogoś, kto odciążając Cię, zwolni Ci trochę czasu i energii. 
  • Jeśli zawsze odmawiasz pomocy i wszystko robisz sama, Twoi bliscy się do tego przyzwyczajają, a Ty masz na głowie coraz więcej.
  • Kochasz swoje dziecko, ale to nie wyklucza tego, że możesz poświęcić czas na własne przyjemności lub karierę zawodową. 
  • Twoim bliskim na Tobie zależy - dlatego na pewno będą bardzo szczęśliwi, mogąc Ci pomóc.

Jesteś aż mamą, ale...nie tylko

Wiele kobiet stając się mamami zapomina o tym, że nie jest to jedyna rola, jaką mają szansę od tej chwili pełnić. Dlaczego więc powinnaś przede wszystkim przyjmować pomoc? Żeby zyskać czas i możliwość rozwijania innych potencjalnych ról, na jakie masz ochotę. Jeśli nie planujesz powrotu do pracy, to nadal przecież możesz rozwijać się w innych kierunkach. Masz też prawo do życia towarzyskiego. Kawa z przyjaciółkami, zakupy z mamą czy integracja ze starymi znajomymi - stając się mamą, nie tracisz prawa do przyjemności. Zastanów się, czy to właśnie Ty nie jesteś często tą osobą, która stoi sobie na drodze do wolnej chwili, pokładając zaufanie jedynie w sobie i nie delegując obowiązków?

A jak już o delegowaniu mowa...

...to naprawdę przyda Ci się ta umiejętność. Tylko pamiętaj - jeśli pozwalasz komuś zrobić coś za siebie, prócz efektów doceniaj także starania. Nie zawsze ktoś wykona daną czynność identycznie jak Ty, ponieważ zapewne posiadasz własne sposoby, umiejętności i wypracowane systemy działań. Ale z drugiej strony...jeśli zawsze będziesz "przejmować" dany obowiązek, to kiedy ta druga osoba nauczy się, jak powinna go wypełniać? Daj jej na to szansę.

Praca i kariera

Szczególnie ważnym momentem w życiu mamy jest chwila, w której podejmuje ona decyzję o kontynuowaniu swojej kariery zawodowej po ciąży. Zazwyczaj wiąże się to z ogromem wątpliwości i strachu. Warto wtedy odwołać się do wiedzy i doświadczenia tych, którzy kiedyś mierzyli się z podobnym wyzwaniem. 

Kinga Lalowicz, mama dwójki dzieci i założycielka fundacji Prawo dla Mam przeszła wyboistą drogę od urodzenia dzieci aż do powrotu do kariery zawodowej. “Przyszedł czas, gdy zdecydowałam się na powiększenie mojej rodziny. Bardzo chciałam mieć dzieci i oczekiwałam na nie z radością. Wiedziałam już, że gdy przyjdą na świat, to nie wrócę do pracy.” opowiada Kinga. “Ale… Tu się zatrzymajmy. To by było za proste, gdyby ta świadomość przyszła ot, tak! Trwało to co najmniej kilka lat, abym dojrzała do niej i znalazła własną ścieżkę…” 

Zielony kształ