Poznaj aplikację
Udostępnij stronę:
Skopiuj link

Ergoterapia nie tylko w leczeniu zaburzeń

Ergoterapię często łączy się z arteterapią w jedną, terapeutyczną metodę. Niesłusznie, ponieważ jest to zupełnie osobna technika, która wiąże w sobie wiedzę z zakresu takich dziedzin jak: medycyna, pielęgniarstwo, fizjoterapia, psychologia, logopedia oraz różne inne formy terapii. Choć brzmi skomplikowanie - z powodzeniem można ją wykorzystać na co dzień z dzieckiem.

Ergoterapeuta, czyli kto?

Ergoterapeuta towarzyszący uczestnikom terapii ma za zadanie wpierać ich w nauce samodzielności i samowystarczalności. Za pomocą różnych technik - o których piszemy dalej - aktywizuje ich i pobudza do działania. Często możemy spotkać się również z pojęciami prowadzenia terapii zajęciowej, lub terapii poprzez pracę. Pojęcia te - podobnie jak gry zespołowe, czy sama arteterapia - są jednak jedynie metodami wchodzącymi w zakres o wiele szerszego pojęcia - czyli ergoterapii.

Czy ergoterapia sprawdzi się w pracy z dziećmi?

Najczęściej tę metodę terapii stosuje się w leczeniu osób niepełnosprawnych, niezaktywizowanych zawodowo oraz seniorów. Jednak stwierdzenie, że nie można jej wykorzystać w pracy z dziećmi, nie jest prawdziwe! Ergoterapia to przecież również świetna zabawa i dobry sposób na spędzanie wolnego czasu i odkrywanie nowych zainteresowań.

Jakie są dostępne metody?

Ilość możliwości, jakie udostępnia ergoterapia jest równie duża, jak w arteterapii. Część z nich może być nieco za ciężka dla dzieci w wieku przedszkolnym, ale niektóre z nich z powodzeniem zastosować można w leczeniu szeregu zaburzeń. Wszystkie zebraliśmy na poniższej infografice.

Warto pamiętać, że częścią ergoterapii może być również arteterapia, o której pisaliśmy wyczerpująco tutaj.

Ergoterapia nie tylko w leczeniu zaburzeń

Po metody związane z ergoterapią warto sięgnąć nie tylko w przypadku leczenia danego zaburzenia. Równie dobrze sprawdzą się one na co dzień, w rozwijaniu zainteresowań dziecka i pracy nad motoryką, skupieniem czy po prostu jako nietypowa forma zajęć.

Jak wykorzystać metody ergoterapii w przedszkolu lub w domu?

 1. Dziewiarstwo brzmi poważnie, ale już młodsze dzieci mogą przecież nauczyć się szydełkować lub robić na drutach! Na pewno dużą przyjemnością będzie wytworzona własnoręcznie kolekcja ubrań dla lalek, szalików dla misia czy minikocyków dla innych zabawek.
 2. Podobnie rzecz ma się z hafciarstwem - jeśli tradycyjne haftowanie nie interesuje podopiecznych, możecie przenieść je na...papier. Za pomocą igły i nitki możecie wydziurkować i “wyszyć” nicią dowolne wzory - domki, kwiaty, obrazy.
 3. Istnieją specjalne mini-krosna dla dzieci, które w prosty sposób umożliwiają już kilkuletniemu dziecku wykonanie własnej torebki czy materiałowego portfelika. Instrukcje do zrobienia poszczególnych przedmiotów znajdziesz zazwyczaj w zestawie.
 4. Krawiectwo to duże pojęcie, obejmujące szereg działań związanych z obróbką materiału. Ale czy zszycie materiału igłą i nitką pod czujnym okiem opiekuna i stworzenie z niego prostej sukienki wieczorowej dla lalki nie można już nazwać krawiectwem? Ubrać można też maskotki, a w razie ambitniejszych chęci - w internecie znajdziesz mnóstwo sposobów na przerobienie starych ubrań jedynie za pomocą nożyczek.
 5. Aby wyrabiać przedmioty z drutu, trzeba mieć nieco wiedzy i umiejętności. Ale za pomocą kawałka drucika można również przygotować breloczek i ozdobić go piórkami, cekinami i innymi ozdobami, lub kolczyki - gotowe materiały do robienia kolczyków można kupić za grosze w specjalnych sklepach, a często również możesz trafić na nie w dużych marketach.
 6. Jak zostać małym stolarzem? Na składanie własnych szaf może być jeszcze za wcześnie, ale na ozdabianie drewnianych akcesoriów nigdy nie jest za wcześnie! W sklepach z artykułami papierniczymi i akcesoriami dla plastyków zakupisz czyste, drewniane szkatułki lub figurki np. zwierząt. Pomalowane przez dziecko staną się doskonałym prezentem dla mamy, taty, przyjaciółki lub innej bliskiej osoby.
 7. Kto nie lubi kwiatów? Potrzeba nieco cierpliwości, by móc obserwować efekty rozwoju roślinek, ale wspólne ogrodowe rewolucje to okazja do integracji i edukacji ekologicznej.

Pozostałe zajęcia mogą być nieco trudniejsze w amatorskim wykorzystaniu. Warto jednak rozejrzeć się za warsztatami oferującymi możliwość sprawdzenia swoich sił np. w garncarstwie i wykonania własnego kubka czy miseczki.

Korzyści z wykorzystania ergoterapii:

Jakie efekty może przynieść zastosowanie metod, o których piszemy?-

 • poprawa wykonywanych ruchów oraz koordynacji;
 • regulacja napięć, stresu i agresji;
 • integracja postrzegania zmysłowego oraz poprawa postrzegania cielesnego i zrozumienia funkcji organizmu;
 • rozwój i polepszenie zdolności poznawczych, jak koncentracja i wytrwałość
 • rozwój i poprawa umiejętności społeczno-poznawczych, między innymi w dziedzinie sterowania emocjonalnego, afektywności, motywacji lub komunikowania
 • integracja dziecka w rodzinie i środowisku.

To jak? Spróbujecie?

Zielony kształ