Poznaj aplikację
Udostępnij stronę:
Skopiuj link

Eko - przybornik na dobry początek roku szkolnego

Za nami półmetek wakacji. Część maluszków i przedszkolaków jeszcze korzysta z uroków wakacyjnego wypoczynku, a część w dalszym ciągu odwiedza żłobkowe i przedszkolne mury placówek pełniących wakacyjne dyżury.

Jednak przed obiema grupami, jak przed marynarzami widzącymi z daleka swoją docelową przystań, roztacza się perspektywa początku kolejnego roku szkolnego.
Adaptacja dzieci, które dopiero rozpoczynają przygodę ze żłobkiem lub przedszkolem to nie lada wyzwanie zarówno dla rodziców, jak i wychowawców czy dyrektorów. O problemach, sposobach na, czy rozwiązaniach dotyczących problemów adaptacyjnych sporo ciekawych i wartościowych materiałów można znaleźć w sieci.

Prawdą jest, że nie tylko nowi członkowie najniższego szczebla systemu opieki i edukacji odczuwają szereg emocji związanych z wrześniowym otwarciem swoich placówek. Także weterani żłobkowego i przedszkolnego świata zastanawiają się co im przyniesie wrzesień.
Dlatego, by umilić zarówno świeżynkom jak i doświadczonym już przedszkolakom nowy rok szkolny, warto się do niego odpowiednio przygotować.
Kompletowanie wyprawki żłobkowej czy przedszkolnej to fantastyczny czas na wspólne spędzenie chwil z dzieckiem.
Zapewne część owych wyprawek powędruje do placówek pociech, jednak warto w domowych czterech kątach zachować niektóre z zakupionych przedmiotów lub zakupić je podwójnie tak, by dziecko mogło kształtowane w placówce umiejętności, ćwiczyć i rozwijać w domu. Mowa o np. kredkach, farbach, pędzelkach, ołówkach, nożyczkach, itp.

Jednak przechowywanie takich akcesoriów u dzieci w okresie wczesnego dzieciństwa nie zawsze jest tak skrzętnie zorganizowane, jak chociażby w przypadku dzieci szkolnych, które na stałym wyposażeniu mają piórniki, teczki, plecaki i inne pudełkowe cudaki.
Maluszki i przedszkolaki najlepiej gdyby miały swobodny dostęp do części swoich wyprawkowych skarbów, bo jak wiadomo, nieznany jest dzień ani godzina, kiedy małe istotki najdzie ochota na danie upustu swej twórczości.

Jednak, by nie nadwyrężać rodzinnego budżetu, a przy okazji zacząć kształtować u dzieci zachowania proekologiczne, prostym i sprawdzonym sposobem można przygotować wraz z dziećmi kolorowe i funkcjonalne przyborniki.

Do stworzenia takiego eko - przybornika będzie nam potrzebne:

  • papier ozdobny - najlepiej z motywem lub postaciami z ulubionych bajek lub książek dzieci,
  • klej,
  • nożyczki,
  • rolki po papierze toaletowym,
  • rolki po papierowych ręcznikach,
  • stare płyty CD,
  • klej na gorąco lub klej Magic lub klej typu KROPELKA.

Pracę nad przybornikiem zaczynamy od tego,  że rodzice tną papier ozdobny na paski formatu kartki A5 (połowa kartki A4).

Takimi paskami papieru, dzieci oklejają rolki po papierach (5 rolek mieści się na 1 płycie CD).
Dzieci smarują jeden z końców paska papieru, przykładają do niego rolkę w pozycji "leżącej". Następnie smarują za rolką dalszą część papieru tak, by rolka turlała się po papierze, a tym samym przyklejając się do niego. Czynność powtarzamy aż do końca paska papieru. Wystające poza rolkę części paska zawijamy do środka rolki.

Podstawkę pod rolki z płyty CD wykonujemy odrysowując kształt płyty na kolorowej kartce. Koło wycinamy i naklejamy na płytę. Na tym etapie pracy młodszym dzieciom mogą pomóc rodzice, natomiast starsze przedszkolaki śmiało mogą wykonać te czynności same.

Ostatni etap - przyklejanie rolek do płyty - zostawiamy już rodzicom. Smarujemy grubą warstwą kleju podstawę rolki i naklejamy na środku płyty. Z pozostałymi rolkami robimy podobnie. Można dodatkowo posmarować ścianki rolek tak, by podczas stykania się ze sobą, skleiły się i były bardziej stabilne.
Gotowy przybornik można obwiązać ozdobną wstążką - tu propozycja bardziej dla dziewczynek, które cenią sobie estetyczne wykończenia.
Do przegródek przybornika wkładamy kredki, mazaki, klej w sztyfcie, nożyczki, pędzelki i inne gadżety, które będą w stanie się w nim zmieścić.

Warto zorganizować dziecku kącik plastyczny, w którym postawimy wykonany przybornik z dostępnymi dla małych rączek przedmiotami, a tym samym stworzymy miejsce twórczej ekspresji dla swojej pociechy.

Agata Bober
Autorka bloga „Boberkowy World – pomysły na gry i zabawy, prace plastyczne, zajęcia dydaktyczne w przedszkolu”.
Nauczycielka wychowania przedszkolnego.
Wychowawca grupy żywych i rezolutnych 5-latków.
Pasjonatka swojej pracy. Poszukiwaczka nowych form i metod pracy z dziećmi. Fanka eko -plastyki.
Autorka i współautorka publikacji dla Wydawnictwa Mac Edukacja

Zielony kształ