Poznaj aplikację
Udostępnij stronę:
Skopiuj link

Dzień Ziemi w przedszkolu

Już za niecały tydzień - 22 kwietnia - będziemy obchodzić Dzień Ziemi. Skąd wzięło się to święto? Jak w ciekawy sposób spędzić ten dzień z dziećmi w przedszkolu? Podpowiadamy!

A wszystko zaczęło się…

...w USA, od człowieka imieniem Gaylord Nelson.

W 1969 roku w kalifornijskim mieście Santa Barbara miał miejsce wyciek oleju. Ten widok bardzo poruszył obecnego przy zdarzeniu Nelsona.

To właśnie on zainicjował powstanie narodowego ruchu edukacyjnego na rzecz ochrony środowiska. Podjął współpracę z kongresmenem Pete’em MCCloskeyem oraz eko-działaczem Denisem Hayesem. Razem stworzyli zespół, który rozpoczął promocję tej inicjatywy, a na wielki dzień wybrano 22 kwietnia - po raz pierwszy w 1970 roku.

W ten pierwszy w historii Dzień Ziemi na ulicę wyszło 20 milionów Amerykanów. Wszystko po to, by protestować przeciwko odpadom, wyciekom, toksynom i niszczeniu planety. Jeszcze tego samego roku dzięki tak szerokiemu odzewowi utworzono nieformalne porozumienie między społeczeństwem a rządem, które miało na celu ochronę środowiska naturalnego. W grudniu powstaje także EPA (The Environmental Protection Agency) - Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska.

Na większą skalę od 1990 roku!

Duże zainteresowanie ochroną środowiska w takiej formie doprowadziło do zorganizowania w 1990 roku Światowego Dnia Ziemi. 141 krajów i 200 milionów ludzi wzięło udział w celebrowaniu Matki Ziemi. Ta ważna tradycja pozostała niezmienna do dziś .

W Polsce szczególnie popularnym sposobem świętowania w szkołach tego dnia jest akcja sprzątanie świata. 22 kwietnia grupy wychodzą poza mury swoich szkół, aby sprzątać lokalne środowisko. Zbierają śmieci dookoła swojej placówki, oczyszczają łąki lub lasy.

Jak świętować Dzień Ziemi w przedszkolu?

  • Uruchomcie wyobraźnię! Zabierz dzieci na zewnątrz i pozbierajcie odpady w okolicy swojej placówki. Poinstruuj dzieci, jakie rodzaje śmieci mogą zbierać. Możecie potraktować to jako tajną misję - zróbcie listę np. plastiki, papier, karton. Nie zapomnijcie zabrać ze sobą rękawiczek ochronnych! Z zebranych odpadów (bezpiecznych dla zdrowia) możecie spróbować skonstruować robota. Nazwijcie go!
  • Robotowi możecie również “dać głos” związany z ochroną środowiska. Wymyślcie krótki wierszyk związany ze środowiskiem. Wytnijcie z kartonu komiksowy dymek i doczepcie Waszemu robotowi! Zróbcie sobie pamiątkowe zdjęcia dla rodziców :)
  • Co powiecie na kiermasz plakatów w przedszkolu? To akcja wymagająca nieco więcej przygotowań, ale na pewno da Wam dużo satysfakcji. Niech każde dziecko wykona plakat związany z Ziemią, środowiskiem lub ochroną przyrody. Wymyślcie wspólnie ciekawe hasła i motywy. Następnie zorganizujcie kiermasz, podczas którego tak wykonane plakaty będzie można zakupić za symboliczne pieniądze. Możecie zaangażować w akcję tylko rodziców, lub ogłosić ją szerzej np. w mediach społecznościowych. Zebrane pieniądze możecie przekazać na wybraną w drodze głosowania organizację ekologiczną, lub dowolny cel wspierający przyrodę.
  • Zróbcie własną Kapsułę Czasu! Najpierw podzielcie się na zespoły badawcze. Niech każdy zajmie się badaniem czegoś innego: problemów ze środowiskiem, sposobów na działanie lub ostrzeżeń związanych z dbaniem o przyrodę dla przyszłych Przedszkolnych Badaczy. Następnie porozmawiajcie o wynikach swoich badań i ustalcie, co chcecie nagrać. Możecie zakopać swoje nagranie na płycie lub innym nośniku i wyznaczyć datę, w której zostanie odkryte przez kolejne pokolenie przedszkolaków.
  • Jeśli macie przy swoim przedszkolu ogródek, koniecznie zadbajcie o niego w tym wyjątkowym dniu i posadźcie wspólnie nowe roślinki! Niech każde dziecko przyniesie własną, wybraną sadzonkę dowolnego kwiatu i posadzi je na terenie ogródka. Koniecznie nadajcie kwiatom imiona i załóżcie im Karty Badawcze. Dzieci co jakiś czas mają za zadanie sprawdzać, jak rozwija się ich kwiat i podlewać go, a następnie rysować na karcie postępy roślinki. Oczekiwanie, aż cały ogródek zakwitnie sprawi dzieciom dużo radości.
Zielony kształ