Poznaj aplikację
Udostępnij stronę:
Skopiuj link

Andrzejki w przedszkolu - zabawy, dekoracje i kreatywne pomysły!

Tajemnicze kształty z wosku, najróżniejsze wróżby i zabawy - nic dziwnego, że lubimy świętować Andrzejki! Również w przedszkolu, gdzie mamy spore pole do popisu. Oczywiście jest to święto, które należy traktować z lekkim przymrużeniem oka, ale z całą pewnością to wspaniała okazja, by wykorzystać pomysły na wróżby i zabawy andrzejkowe

W tym artykule:

Andrzejki w przedszkolu

Andrzejki w przedszkolu warto zacząć przede wszystkim krótką rozmową na temat samego święta. Bo czy na pewno wszyscy wiemy, skąd ono się w ogóle wzięło? Tradycja Andrzejek w Polsce jest bardzo długa i bogata - podobno pierwszych jej zalążków można szukać nawet w starożytności! Współcześnie Andrzejki są postrzegane głównie jako dobra okazja do imprez i zabaw, ale kiedyś były traktowane bardzo poważnie. W Andrzejkach brały udział głównie niezamężne kobiety, które w tę wyjątkową noc odprawiały wróżby, chcąc poznać swoją przyszłość. 

Dekoracje na Andrzejki

Jeśli organizowaliście w przedszkolu Halloween, to na pewno zostały Wam jeszcze jakieś ozdoby, które możecie wykorzystać w trakcie zabaw andrzejkowych. To co kojarzy się z magią to z całą pewnością również elementy związane z niebem - gwiazdy lub księżyce. Możemy wyciąć takie kształty z kartonu lub kupić balony lub akcesoria w podobny wzór. Warto również przygotować jesienne, andrzejkowe lampiony. Wystarczy zwykły słoik, mocny klej i kilka liści. Kolorowe liście naklejamy po zewnętrznej stronie słoika, do środka wkładamy świecę - i mamy przepiękny lampion!

10 pomysłów na zabawy andrzejkowe w przedszkolu

To co interesuje nas tego dnia najbardziej, to z pewnością zabawy i wróżby andrzejkowe. Pamiętajmy tylko zaznaczyć dzieciom, aby traktowały je z przymrużeniem oka!

Lanie wosku

Od czego innego moglibyśmy zacząć - przecież bez lania wosku nie ma zabaw andrzejkowych - również w przedszkolu! Zadbajmy jedynie o bezpieczeństwo w trakcie tej wróżby. Potrzebujemy do niej klucza z dużą dziurką, wosku oraz miski z wodą. Dzieci mogą trzymać klucz, a nauczyciel będzie przelewać wosk. Możemy wcześniej roztopić więcej wosku, lub użyć zapalonej świeczki. Gdy wosk skapnie już do wody, wyjmujemy powstały kształt i rozmawiamy o tym, co może on symbolizować. Dla ułatwienia warto sprawdzić, jakie cienie rzucają nasze woskowe figury - przybliżając i oddalając je od źródła światła, na pewno zobaczymy więcej szczegółów. 

Rzut monetą

Bardzo prosta zabawa andrzejkowa, do której potrzebujemy jedynie wiadra z wodą, ustawionego w konkretnym miejscu, oraz monety. Dzieci mają za zadanie pomyśleć życzenie, a następnie trafić monetą do wiaderka - jeśli się uda, życzenie się spełni! 

Ustawianie butów

Kolejna popularna zabawa - wystarczą nam do niej nasze własne buty! Poprośmy dzieci, by zdjęły lewy but. Ustawiamy je jeden za drugim. Jeśli wszystkie zostaną ustawione, a żaden nie dotknął jeszcze progu, to przestawiamy je od końca do tego momentu. W klasycznej wersji tej wróżby osoba, do której należy but, który jako pierwszy dotknie progu, wyjdzie również jako pierwsza za mąż. Możemy jednak zmienić tę wróżbę i wspólnie wybrać inną! 

Wróżenie z fusów

Kto nie lubi Harrego Pottera? Przeciwników tej serii jest raczej mało, więc większość zapewne ucieszy wróżba z fusów - tak jak na słynnej lekcji wróżbiarstwa u profesor Trelawney w Hogwarcie. To sama przyjemność - przygotowujemy filiżanki z herbatą (lub kubeczki), i wypijamy ją! Następnie zaglądamy do naszych fusów i… tu już tylko wyobraźnia ogranicza to, co z nich będziemy w stanie wyczytać! 

Przebieranki! 

Andrzejki to fantastyczna okazja na ciekawe przebrania - na przykład inspirowane czarodziejami (znów wracamy do wątku Harrego Pottera). Kapelusz czarownicy nietrudno wyczarować nawet ze zwykłego kartonu, a magiczne ubrania łatwo zrobimy ze starej lub za dużej odzieży. Do tego możemy powycinać np. gwiazdki i przyczepić je do strojów. Prosto wykonamy także magiczne różdżki - wystarczy wybrać się na spacer i znaleźć odpowiadające nam patyki, a potem za pomocą kleju magicznego możemy dowolnie je ozdobić! Przydać może nam się także plastelina.

Kim zostanę w przyszłości?

Do woreczka możemy schować karteczki z nazwami zawodów, lub najbardziej kojarzącymi się z nimi atrybutami (np. grzebień, książka, pióro itp). Zadaniem dzieci jest wylosować karteczkę i pokazać pozostałym kim będą w przyszłości - bawiąc się w kalambury!

Kubeczku, powiedz mi…

W tej zabawie potrzebujemy kilku kubeczków (plastiko wych bądź nie) pod które wkładamy drobne przedmioty (monetę, serce itp). Dla każdego dziecka po kolei mieszamy kubeczki i pozwalamy wybrać jeden. Następnie wspólnie zgadujemy znaczenie wylosowanego przedmiotu. 

Drzewko szczęścia

Na brystolu malujemy drzewko i przyklejamy do niego listki, na których z jednej strony malujemy symbole, np. ptak, serce, but itp. Każde dziecko ma za zadanie zerwać jeden listek z zawiązanymi oczami - inni mogą pomagać mu skierować się w odpowiednią stronę. 

Baloniki z wróżbą

W balonikach różnego koloru ukrywamy wróżby. Dzieci mogą wybrać sobie balonik i przebić go w dowolny sposób, aby dostać się do swojej wróżby! To prosta zabawa, ale wywołująca salwy śmiechu - tym bardziej, jeśli przygotowane wcześniej wróżby będą humorystyczne. 

Zapałki (lub krótkie patyczki)

Wysypujemy zapałki lub patyczki na stół i szukamy wśród nich zarysu konkretnych liter. Możecie wcześniej przygotować “słowniczek” dla każdej litery (czyli np. litera W będzie oznaczała wycieczkę w niedalekiej przyszłości) ale możecie również uznać, że pierwsze skojarzenie z daną literą jest dzisiejszą wróżbą!

Zielony kształ