Poznaj aplikację
Udostępnij stronę:
Skopiuj link

7 zajmujących aktywności na Dzień Dziecka

Dzień Dziecka ma swoje ważne cele - upowszechnienie i zaakcentowanie praw dziecka. Ale 1 czerwca to też - albo przede wszystkim - święto dziecięcej radości! Jak my spędzilibyśmy ten dzień? Dzielimy się inspiracjami!

Średniowieczny Bal

Rodzaj inspiracji: impreza tematyczna

Co jest potrzebne: sala z wyznaczonym na zabawę miejscem, balony, dekoracje, stroje przygotowane wcześniej, duże kartony, farby plakatowe, głośniki muzyczne

Przebieg i wskazówki:
Warto wcześniej przygotować dzieciom plan dnia - dzięki niemu będą pewne i podekscytowane tym, że czeka je dzień pełen atrakcji!
Zacznijcie od przygotowań - księciom i księżniczkom średniowiecznym potrzebne są przecież odpowiednie komnaty lub zamki! Wykorzystajcie duże kartony, aby stworzyć je samemu. Możecie:
- podzielić się na grupy i malować na kartonach piękne zamki
- indywidualnie malować różnego rodzaju meble
Swoje dzieła rozwieście w całej sali! Chcecie stanąć przed trudniejszym wyzwaniem? Spróbujcie stworzyć jeden zamek z kilku kartonów - wtedy każda grupa ma za zadanie narysować tylko jego część, a na końcu złączycie wszystkie w całość.
Wybierzcie też wspólnie odpowiednią muzykę - możecie zdecydować się na nowoczesność lub poszukać naprawdę średniowiecznej muzyki. A może pomieszacie gatunki?

Gdy dekoracje będą gotowe, a “instrumenty muzyczne nastrojone” - czas na wielkie przygotowania! Poproś wcześniej dzieci, by wraz z rodzicami przygotowali balowe stroje, lub jakieś ich elementy. Teraz czas, aby dziewczynki ubrały piękne sukienki, a chłopcy eleganckie stroje. Włączcie muzykę i niech rozpocznie się bal! Nie zapomnijcie o pięknych zdjęciach na pamiątkę.

Mam talent!

Rodzaj inspiracji: impreza tematyczna

Co jest potrzebne: upominki dla uczestników, stroje, odpowiednie nagłośnienie

Przebieg i wskazówki:
Mam Talent to program, który doczekał się już wiele adaptacji do humorystycznych przedstawień i spektakli szkolnych. Wy też możecie zorganizować swój własny Mam Talent!
Przygotowania najlepiej rozpocząć trochę wcześniej, by każdy miał czas zastanowić się nad swoim pokazem. Zastanówcie się, czy wolicie zorganizować występy tylko dla zabawy, czy zaprosicie też wszystkich rodziców, którzy będą pełnić rolę widowni. Dla każdego małego uczestnika przygotujcie upominki na zachętę i nagrodę.
Wyznaczcie jury - najlepiej, gdy to będą wychowawcy - oraz prowadzącego, który będzie zapowiadał występy. Pomóżcie dzieciom znaleźć talenty, które mogłyby zaprezentować na scenie. Zachęcajcie je do nietuzinkowych czynności i wyróżnienia się swoim talentem.

Gdy już “program” się rozpocznie, nagradzajcie każdego uczestnika wcześniej przygotowanymi upominkami. W tym dniu nie ma wygranych i przegranych - każde dziecko niech zostanie pochwalone i docenione przez jury.
Jeśli macie ochotę, nagłośnijcie wcześniej wydarzenie i zadbajcie o przebrania. Jeśli dzieci to nie zniechęci, możecie naprawdę nagrać występy - rodziców na pewno ucieszy taka pamiątka.

Święto kolorów

Rodzaj inspiracji: impreza tematyczna

Co jest potrzebne: kolorowe proszki Holi, które możesz zamówić w internecie

Przebieg i wskazówki:
Podobno brudne dziecko to szczęśliwe dziecko! Coś w tym jest, dlatego festiwale kolorów uwielbiają małe i duże dzieci. Na pewno mnóstwo radości wzbudzi zorganizowanie takiego mini-festiwalu w twojej placówce. Zbudujcie wokół tej zabawy całe wydarzenie - przygotujcie przekąski, gry i zabawy integracyjne, które możecie wykorzystać przed głównym punktem programu (lub po nim - gdy już wszyscy będą kolorowi!).

Sesja zdjęciowa

Rodzaj inspiracji: zabawa

Co jest potrzebne: aparaty fotograficzne, przebrania, akcesoria, kapelusze, okulary, kosmetyki, rekwizyty - słowem wszystko, co potraficie kreatywnie wykorzystać do zdjęć!

Przebieg i wskazówki:
Kto nie lubi zabawnych zdjęć? Fajnie się do nich pozuje, a potem równie fajnie ogląda! Zróbcie zbiórkę wszelkich rzeczy, które mogą się przydać do sesji. Niech dzieci przyniosą swoje ulubione ubrania - ładne, śmieszne lub niecodzienne. Przygotujcie zabawki i różne rekwizyty. Zadbajcie koniecznie o tło do zdjęć - może być to po prostu ładna przestrzeń w waszej placówce, lub przygotowane wcześniej tła (w tym wypadku też sprawdzą się pomalowane pięknie kartony). Zróbcie też tabliczki z kartek, na których umieścicie jakieś zabawne słówka lub znaki. A potem...niech każde dziecko poczuje się jak model lub modelka!

Przemytnicy i celnicy

Rodzaj inspiracji: gra terenowa

Co jest potrzebne: Ograniczony, niezbyt przejrzysty teren, który zawiera przeszkody - krzaczki, małe budowle lub inne obiekty, za którymi można się schować; najlepiej mały lasek, oraz przedmioty, które będą przemycane - np. piłeczki lub zabawki.

Przebieg i wskazówki:
Podzielcie się na dwie grupy. Pierwsza z grup to przemytnicy, a druga to celnicy.

Przemytnicy rozpoczynają zabawę na granicy (a najlepiej lekko za) wyznaczonego terenu. Ich zadaniem jest przemycenie na drugą stronę terenu skarbów - od 10 do 20 przedmiotów (piłeczek, zabawek) tak, by pozostać niezauważonym.
Każdy przemytnik może wielokrotnie przechodzić przez granicę i jej kontrolę. Przechodzą też często bez podejrzanych rzeczy, by odwrócić uwagę straży granicznej.

Celnicy natomiast za zadanie strzec granicy z drugiej strony. Jeśli celnik klepnie ręką w barki któregoś z przechodzących granicę, może przeszukać taką osobę i stwierdzić, czy ma przy sobie niedozwolone i przemycone towary. Raz przeniesionej rzeczy strażnicy nie mogą już zabrać. Komu powiedzie się lepiej?

Podchody

Rodzaj inspiracji: gra tematyczna

Co jest potrzebne: kartki, mazaki, mapa, skarb - np. słodycze dla wszystkich dzieci

Przebieg i wskazówki:
Grę w podchody zna chyba każdy - i warto dzielić się nią z kolejnymi pokoleniami. Szczególnie w tak wyjątkowy dzień. Wymyślcie motyw przewodni gry - np. zaginiony skarb. Ustalcie trasę (dla młodszych dzieci - mała powierzchnia, ogród lub plac zabaw, a dla większych wykorzystajcie większy teren) i znajdźcie na niej charakterystyczne punkty, które można wykorzystać do pozostawienia wskazówek. Jedna grupa wyrusza jako pierwsza, obierając cel ukrycia skarbu. Dostaje około czterdziestu minut na zdobycie przewagi i wymyśla po drodze wskazówki dla poszukujących. Druga grupa ma za zadanie podążać za wskazówkami (dla ułatwienia opiekunowie grup mogą porozumiewać się ze sobą w międzyczasie i zdradzać wskazówki, aby opiekun drugiej grupy mógł ją odpowiednio naprowadzać) i znaleźć skarb, z którego ucieszą się wszyscy!

Piknik

Rodzaj inspiracji: impreza tematyczna

Co jest potrzebne: składniki na przekąski, które chcecie zrobić

Przebieg i wskazówki:
Rozpocznijcie dzień od kulinarnych rewolucji! Możecie przygotować kolorowe kanapki lub koreczki. My podsuwamy pomysł na smaczny i oryginalny Tort Kanapkowy - zamiast biszkoptów użyjcie kromek chleba tostowego, a zamiast kremów - waszych ulubionych dodatków. Świeże warzywa, pasty, szynka, ser lub wersja na słodko z kremem orzechowym i dżemem - zaszalejcie! Przygotowane smakołyki zabierzcie ze sobą w ładne miejsce. Po posileniu brzuszków na pewno nabierzecie ochoty na zabawę!

Zielony kształ