Poznaj aplikację
Udostępnij stronę:
Skopiuj link

10 materiałów do bajkoterapii, które poleca Monika Litwinow

Podczas spotkania z Moniką Litwinow na temat bajkoterapii obiecaliśmy, że podzielimy się materiałami, które poleca nasza Ekspertka. I oto są! Już za miesiąc kolejne spotkanie z Moniką, a tymczasem odsyłamy do lektur, w których warto poszukać terapeutycznych inspiracji!

Biblioterapia i bajkoterapia, M. Molicka, Media Rodzina 2011

Autorka zebrała dotychczasowe swoje doświadczenia - wynik wieloletniej pracy naukowej i terapeutycznej. W książce zwraca szczególną uwagę na zagrożenia naszej "antynarracyjnej" epoki. Dowodzi, że rola książki w budowaniu zasobów osobistych jest nie do przeceniania. Jest to ważne szczególnie dla dziecka. Druga część pracy poświęcona jest ukazaniu roli bajkoterapii jako metody w sytuacjach trudnych emocjonalnie.

Bajkoterapia, o lękach dzieci i nowej metodzie terapii, Media Rodzina 2002

Maria Molicka w tej książce podbudowuje metodę bajkoterapii od strony naukowej i osadza w kontekście kulturowym, a także daje przykłady nowych bajek terapeutycznych, które uczą, jak radzić sobie z rozmaitymi problemami osaczającymi dziecko w dzisiejszym świecie.

Bajkoterapia czyli dla małych i dużych o tym, jak bajki mogą pomagać, Nasza Księgarnia 2009

Bajki podpowiadają, jak poradzić sobie z problemami, przekonując że "z każdego kłopotu jest wyjście". Wraz z cenionymi pisarzami - Małgorzatą Strękowską-Zarembą, Dorotą Suwalską, Agnieszką Tyszką i Januszem L. Wiśniewskim specjalnie dla Was i dla Waszych dzieci bajki napisali m.in.: Artur Barciś, Cezary Harasimowicz, Paulina Holtz, Rafał Królikowski i Grażyna Wolszczak. Zebrane w tomie, inspirujące do rozmów i zabawy bajki są wzbogacone o wskazówki i komentarze psychologa oraz eksperta od bajkoterapii.

Bajkoterapia czyli bajki – pomagajki dla małych i dużych, Nasza Księgarnia 2015

Bajki-pomagajki to niezwykłe historie, które wspierają i dają poczucie bezpieczeństwa. Zawierają wiele praktycznych wskazówek, opowiadają mądrze o świecie dziecięcych emocji i konkretnych problemach, z którymi dzieci się borykają. Młodzi i najmłodsi czytelnicy (w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym) mogą utożsamić się z bohaterem i przeżyć z nim daną historię, a także dowiedzieć, jak zachować się w wielu ważnych sytuacjach.

Bajki terapeutyczne M. Molicka, Media Rodzina, Poznań 2007

Konwencja bajki, konstruująca świat w połowie realny, a w połowie fantastyczny, tworzy najbliższą rozumieniu dziecka rzeczywistość. Pozwala nie tylko zapoznać się i oswoić z sytuacjami budzącymi niepokój (rozstanie z rodzicami, ciemność, kompromitacja, śmierć, hospitalizacja), ale i znaleźć cudowne rozwiązanie nękających problemów, skłaniając dziecko do szukania skutecznych sposobów radzenia sobie z własnymi trudnościami.

Blogowe Bajki, opracowanie wieloautorskie, Dbajki, Warszawa 2011

Tutaj dorośli i dzieci razem wyruszają w wyobrażony, fantastyczny świat, by się czegoś nauczyć o innych, przeżyć i zrozumieć siebie. Bajka - dbajka jest sposobem wspomagania rozwoju psychicznego dziecka, daje mu poczucie bezpieczeństwa, buduje zaufanie do innych i wpływa na poczucie własnej wartości.

Bajkowe sposoby na dziecięce słabostki, oprac. wieloautorskie, Urząd Miasta i Gminy w Skawinie, Centrum Wspierania Rodziny, Biblioteka Pedagogiczna w Skawinie, Skawina 2013

Mimo wszystko. Bajki terapeutyczne, Oficyna MM, Poznań 2014

Każda z bajek mówi o tym, żeby nie przejmować się początkowymi niepowodzeniami. Jeśli czegoś chcemy, trzeba po prostu próbować, szukać sposobów, innego podejścia… Po prostu starać się traktować każde niepowodzenie, jak okazję, wyzwanie które daje nam los. Bajki czyta Jerzy Kryszak.

Bajki Grzegorza Kasdepke: „Tylko bez całowania”, „Kocha lubi szanuje”, „Drużyna Pani Miłki”, wyd. Nasza Księgarnia

Najchętniej czytany polski autor książek dla dzieci. Niemal wszystkie z ponad jego czterdziestu tytułów uzyskały status bestsellera. Kasdepke posiada rzadki i cenny dar pisania niezwykłych historii, które z zapałem czytają najmłodsi. Dzieci najbardziej znają go jako autora serii opowiadań o prześmiesznym detektywie Pozytywce. Grzegorz Kasdepke jest laureatem licznych nagród literackich i dziennikarskich, m.in. Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego.

Bajki terapeutyczne o psim charakterze, czasopismo „Zajęcia z Psem”, nr. 4/2018, 1/2019, 2/2019 i 3/2019.

Autorskie czasopismo naszego Gościa - Moniki Litwinow. Zapraszamy do wyjątkowego świata bajkoterapii z pieskami!

Zielony kształ