Poznaj aplikację
Udostępnij stronę:
Skopiuj link

Żywienie dzieci do 6 roku życia

Zapraszamy do lektury artykułu, który stworzyła dla nas dietetyczka Aleksandra Kucharczyk - gość następnego webinarium Akademii LiveKid.

Okres przedszkolny

Okres przedszkolny, jak określa się wiek 4 – 6 lat, to newralgiczny etap w rozwoju dziecka, zwłaszcza jeżeli chodzi o żywienie. Pamięć dziecka przeżywa intensywny rozwój, co jest niezwykle ważne w kształtowaniu prawidłowych bądź nieprawidłowych nawyków żywieniowych. Wspomnienia i obserwacje, jakie utrwalą się w świadomości młodzieńca będą mu towarzyszyły przez bardzo długi czas. Ponadto, rosnąca aktywność fizyczna wymaga szczególnego uwzględnienia przy ustalaniu diety.

Składniki odżywcze w diecie dziecka

Właściwe odżywianie w wieku przedszkolnym jest warunkiem niezbędnym do prawidłowego rozwoju fizycznego, intelektualnego i emocjonalnego. Wartość energetyczna diety w ciągu dnia powinna wynosić ok. 1400 kcal. W całodziennej puli energetycznej poszczególne składniki odżywcze powinny być dostarczane w następującej proporcji: białko – 12%, tłuszcze 30-35%, węglowodany – 53-58%. Fundamentem zbilansowanej diety dziecka jest dostarczanie energii, składników pokarmowych oraz płynów w odpowiednich proporcjach. Polecane są produkty o dużej wartości odżywczej i wysokiej jakości zdrowotnej, czyli żywność naturalna, świeża, nisko przetworzona. 

Posiłki w diecie dziecka

Dieta dziecka w wieku 4-6 lat powinna być urozmaicona, umiarkowana, a posiłki powinny być przyjmowane w regularnych odstępach czasu. Należy zwracać uwagę na sól i cukier, które powinno się ograniczać. W ciągu dnia zaleca się spożywanie 4-5 posiłków: 3 posiłków głównych (śniadanie, obiad i kolacja) oraz dwóch lżejszych posiłków dodatkowych (drugie śniadanie i podwieczorek). Ze względu na to, że generalna większość dzieci w tym wieku objęta jest w Polsce wychowaniem przedszkolnym (ok. 70%), należy wziąć pod uwagę posiłki spożywane podczas pobytu w przedszkolu i skorelować z nimi posiłki serwowane w domu. 

Jakie popełniamy błędy?

W żywieniu dzieci w wieku przedszkolnym obserwuje się szereg często powtarzanych przez rodziców błędów. Pierwszym z nich jest zbyt mała ilość warzyw, zwłaszcza tych bogatych w karoten i witaminę C, które mają kluczowe znaczenie dla odporności. Kolejnym powszechnym błędem, wynikającym z pobłażania pociechom, jest zbyt duża ilość słodyczy i słonych przekąsek: cukierków, batonów, czipsów, a zwłaszcza słodkich napoi, które zawierają ogromne ilości cukrów, z czego wiele osób nie zdaje sobie sprawy. Nadmiar cukrów, oprócz tego, że prowadzi do nadwagi, niekorzystnie wpływa na wchłanianie niektórych składników mineralnych, zwłaszcza cynku i żelaza. Częstym problemem jest także zbyt małe spożycie wapnia, które jest podstawowym materiałem budulcowym kości i zębów. Mleko, jogurty naturalne, kefiry i sery twarogowe są cennymi źródłami tego składnika.

Zielony kształ