Poznaj aplikację
Udostępnij stronę:
Skopiuj link

Zabawy wspierające rozwój sensoryczny dziecka

Profesjonalne podejście do fizjoterapii i sensoryki to domena pierwszej w tej edycji prelegentki Akademii LiveKid - Joanny Chomicz-Wlazły, która prowadzi stronę Fizjosensorycznie. Spotkanie z nią już w ten czwartek zainauguruje trzecią edycję cyklu. Podczas niego dowiemy się więcej o wspieraniu rozwoju dziecka i zaburzaniach przetwarzania sensorycznego. Dziś natomiast proponujemy kilka ćwiczeń, którymi w warunkach domowych można wesprzeć integrację sensoryczną dziecka.

Czym jest integracja sensoryczna? 

To pojęcie wytłumaczy nam szczegółowo podczas spotkania Akademii Joanna Chomicz-Wlazły, tymczasem jednak warto wstępnie wiedzieć, na czym ono polega. Jest to proces, którego celem jest dostarczenie informacji do mózgu za pośrednictwem zmysłów. Mózg ma za zadanie rozpoznanie tych informacji, przekształcenie i zintegrowanie ze sobą i wcześniejszymi doświadczeniami dziecka. Powstają wtedy reakcje adaptacyjne, które są podstawą całego rozwoju dziecka. 

Zajęcia sensoryczne - dla kogo?

Jeśli Twoje dziecko ma problemy z nauką, niechętnie uprawia aktywność fizyczną, jest nadpobudliwe, niechętnie podchodzi do niektórych zapachów - to może być znak, że czas na rozwiązanie w postaci zajęć sensorycznych. Ich głównym celem jest pomoc w poznawaniu świata za pomocą zmysłów. Takie zajęcia zazwyczaj przeprowadzane są w formie zabawy - dzieci dużo tańczą, śpiewają, słuchają różnych dźwięków. Często towarzyszą temu również przydatne narzędzia, takie jak np. pudła sensoryczne.

Zajęcia sensoryczne dla dzieci pobudzają nerwy odpowiedzialne za przekazywanie bodźców do mózgu, umożliwiając tym samym prawidłowe funkcjonowanie w społeczeństwie.

Przesypywanie materiałów sypkich

Niektóre maluchy potrafią zajmować się taką zabawą bardzo długo! Zafascynowane fakturami i niekończącym się procesem będą dobrze się bawić, rozwijając integrację sensoryczną. Dodatkowo takie ćwiczenie da się wykonywać praktycznie zawsze. Podobnie sprawdzi się… zwykła ziemia. Szczególnie ta służąca do upraw doniczkowych. W domu może być nieco problematyczna, ale jeśli masz możliwość zabawy na zewnątrz, to bierzcie doniczki i zasypujcie ziemią do woli! Jeśli wolisz zaiwestować porządniej w sensoryczne narzędzie dla dziecka, dobrze sprawdzi się piasek kinetyczny.

Zabawy z różnego rodzaju mas plastycznych 

Czyli uwielbiane przez dzieci masy solne, plasteliny itp. My polecamy szczególnie masę porcelanową (tutaj pokazujemy, jak ją zrobić), która jest niezwykle przyjemna w dotyku, a dodatkowo da się z niej stworzyć przepiękne upominki na różne okazje. Można również malować ją farbami, ozdabiać cekinami i innymi akcesoriami, co stanowi dodatkowe ćwiczenie dla dzieck - przynoszące mnóstwo satysfakcji! Zaangażuj też dziecko do pomocy, jeśli pieczesz ciasto. Nawet jeśli nie jest w stanie Ci pomóc ugniatać, zostaw odrobinę do zabawy. 

Skakanka, bieganie, huśtawki 

Prawda jest taka, że dzieci do prawdziwego rozwoju sensorycznego potrzebują ruchu. A rodzicom i wychowawcom też on przecież nie zaszkodzi! Dlatego warto sprawić sobie i dziecku po skakance - wyskaczecie się, poćwiczycie, wyzwolicie endorfiny! Same korzyści. Pozwalaj też dziecku biegać - oczywiście wtedy, gdy nie stwarza to niebezpieczeństwa. A może dasz się skusić na wspólną zabawę w “nie można nadepnąć na linię na chodniku”?

Zabawa w ludzkie burrito 

Ileż przy tym śmiechu, a równie dużo korzyści rozwojowych. Zawijamy dziecko w pościel, koc, długi materiał i rozwijamy! Bitwa na poduszki również nikomu nie zaszkodzi. Możecie również, siedząc koło siebie, delikatnie się przepychać - to zaspokaja tak zwaną potrzebę “czucia głębokiego”. 

Trafianie do celu 

Nasza ulubiona jesienna zabawa dla dzieci? Rzucanie kasztanami do plastikowych, dużych kubeczków. Albo pudełek. Albo uderzanie jednym kasztanem w drugi i przesuwanie go w ten sposób do celu. Najpierw możecie uzbierać odpowiednią ilość - spacer również dobrze zrobi dziecku, a potem wykorzystać do takich ćwiczeń! W inne pory roku kasztany możesz zastąpić dowolnego rodzaju innymi kuleczkami.

Pływanie 

Kontakt z chłodną wodą nie tylko pobudza krążenie, ale również doskonale wspiera rozwój dziecka. Warto wziąć pod uwagę zimą opcję korzystania z basenu, a latem szukać takich możliwości gdziekolwiek się da - nad morzem, jeziorem itp. Oczywiście - pod odpowiednim nadzorem! 

Malowanie palcami 

Tak, od malowania mamy pędzle, ale korzystanie z nich zabiera nam możliwość ćwiczeń sensorycznych, które sprawdzają się idealnie! Jeśli jest ciepło, takie zajęcie również można zorganizować na zewnątrz. Wtedy ucierpieć może jedynie buzia i ubranie - ale przecież, jak mówią: brudne dziecko, to szczęśliwe dziecko! I w tym wypadku - lepiej zintegrowane sensorycznie. 

Źródła:
h
ttps://mamadu.pl/134533,zajecia-sensoryczne-skuteczny-sposob-by-wspierac-rozwoj-dziecka
https://dziecisawazne.pl/18-zabaw-wspierajacych-integracje-sensoryczna-ktore-mozemy-wykonac-w-domu/

Zielony kształ