Poznaj aplikację
Udostępnij stronę:
Skopiuj link

Pomysły na zabawy karnawałowe w przedszkolu

Kolorowe maski, piękne przebrania, sukienki i muchy - rozpoczął się czas karnawałowych szaleństw! W przedszkolach to również czas organizacji różnych zabaw i gier karnawałowych. Często leżą one po stronie profesjonalnych animatorów, ale pomysłowość wychowawczyń również nie zna granic! My możemy pomóc, podsuwając kilka inspiracji, które przydadzą się w tym wyjątkowym czasie. 

Karnawał 2020

Nazwa karnawał wywodzi się od łacińskich słów "carvus navalis", które oznaczały wielką ukwieconą łódź poruszającą się na kołach. Przejeżdżała ona po ulicach Rzymu, ku czci boga Dionizosa (Bachusa), w ramach hucznych obchodów powitania wiosny. Z tej okazji, zarówno w Rzymie jak i w Grecji odbywały się liczne imprezy. 

Karnawał to zwyczajowo okres pomiędzy świętem Trzech Króli a Środą Popielcową. Początek karnawału ma stałą datę, jednak dzień, w którym kończy się ten okres, jest ruchomy. Środa Popielcowa  wypada w różnych terminach, a ustalenie jej daty jest związane z dniem występowania Wielkanocy. W 2020 roku karnawał skończy się we wtorek, 25 lutego. Ostatni tydzień karnawału rozpocznie się od tłustego czwartku, który wypada 20 lutego, a ostatnia sobota karnawału przypadnie 22 lutego. To daje nam mnóstwo czasu na przepiękne dziecięce bale i zabawy karnawałowe!

Karnawałowe tańce

Nisko, niżej, jeszcze niżej… - do zabawy będzie nam potrzebna długa tyczka lub inny podłużny przedmiot (np. makaron z gąbki, którego używa się na basenie). Uczestnicy w rytmie wybranej muzyki muszę przejść pod tyczką, wyginając się do tyłu. Następnie zwiększamy poziom trudności przez obniżenie tyczki. 

Hula-hooop! - do zabawy będą potrzebne kółka hula-hop - przygotowujemy jedno na każde 10 osób biorących w niej udział. Stają oni w kółku, trzymając się za ręce, a w miejscu złączenia rąk znajduje się hula-hop, czyli ręce powinny się łączyć przez jego środek. Zadaniem uczestników jest przejść przez koło, tak aby przeszło ono do następnej osoby. Uczestnicy zabawy nie mogą puścić ręki kolegi/koleżanki z boku. 

Figury lodowe - dzieci tańczą swobodnie w rytm muzyki. Gdy ta się zatrzymuje, wszystkie dzieci muszą przybrać postać rzeźby lodowej, zastygając w bezruchu. Aby uprzyjemnić i ożywić zabawę, możemy narzucić naszym rzeźbom lodowym tematykę - np. zoo. Wtedy każde dziecko musi przybrać postać stosowną do tematu.

Karnawałowe maski 

Aby dać upust entuzjazmowi dzieci, który będzie narastał przed balem karnawałowym, możecie urządzić sobie zajęcia, podczas których wspólnie wykonacie swoje własne, oryginalne maski karnawałowe! Aby to zrobić, wystarczą Wam szablony masek, które możecie znaleźć w Internecie (lub spróbować własnoręcznie wyciąć z kartonu), akcesoria do ozdoby oraz gumki. Dobrze jest wykonać maski na grubszym kartonie - będą wtedy dużo wytrzymalsze. Zwróćcie również uwagę, jakie akcesoria używacie do ozdoby - jeśli są to tylko kredki, równie dobrze utrzyma się zwykła kartka papieru. Ale jeśli w grę wchodzą cekiny i inne wypukłe elementy, lub farby - to lepiej postawcie na sztywny, gruby karton. Pamiętajcie o zrobieniu dziurek, przez które przewleczecie gumkę, aby maskę można było założyć.

Karnawałowe zabawy 

Gorące krzesła - na środku sali ustawiamy krzesła. Musi być ich tyle, ile grających dzieci, minus jedno krzesło. Puszczamy muzykę, dzieci bawią się i tańczą dookoła krzeseł. Gdy muzyka się zatrzyma - każdy musi znaleźć dla siebie krzesełko (na jednym krzesełku siada jedna osoba). Dziecko, które pozostanie bez krzesełka, odpada z zabawy. 

Worek z przebraniami - dzieci stoją w kole i w rytmie muzyki, tańcząc, podają sobie worek z rąk do rąk. W momencie, kiedy muzyka się zatrzyma, osoba trzymająca worek musi wylosować z niego jedną rzecz i założyć ją na siebie. W worku mogą się zatem znajdować części garderoby (skarpetki, spódniczki), ale najlepsze będą peruki, maski, kapelusze i inne zabawne dodatki. 

Balon w górę! - Każde dziecko otrzymuje balonik. Jego zadaniem jest odbijać go w rytm muzyki tak, aby nie spadł na ziemię. Możecie utrudnić zabawę poprzez wybieranie części ciała, którymi balonik ma być odbijany.

"Znaczek do znaczka" – każde dziecko losuje znaczek (powinna być ich parzysta liczba) i przyczepia go do widocznego miejsca na ubraniu. Zaczyna grać muzyka i zadaniem dzieci jest odnalezienie osób, które mają taki sam symbol, utworzenie kółeczka i wspólny taniec. Podobnie można również zrobić z balonami - wtedy zabawa będzie nawet nieco łatwiejsza. Każde dziecko ma za zadanie znaleźć grupę dzieci posiadających ten sam kolor balonika, co ono samo

Zgaduj – zgadula, w której ręce kula? - Dzieci siadają w kole, trzymając ręce za sobą. Podają sobie z ręki do ręki papierową kulę lub małą piłeczkę. W kole jest dziecko, które próbuje odgadnąć, kto w danej chwili ją trzyma. Dużo śmiechu i radości, kula czasem wypada, zdradzamy się miną, ruchem, śmiejemy się.Kto pierwszy? - Zabawa, która bawi nawet dorosłych na wielu imprezach na całym świecie! Do konkursu potrzebne są piłeczki pingpongowe i łyżki. Dzieci można podzielić na drużyny lub pary. Każdy uczestnik przenosi piłkę na łyżce do wyznaczonego miejsca w jak najkrótszym czasie. Wygrywa to dziecko, które pierwsze do niego dotrze, nie gubiąc przy tym piłeczki. Dla utrudnienia można zastąpić stołową łyżkę małą łyżeczką. Czasem zastępuje się również piłeczki jajkami, ale zdecydowanie bezpieczniejszą (i czystszą) opcją są piłeczki ping-pongowe.

Zielony kształ