Poznaj aplikację
Udostępnij stronę:
Skopiuj link

Walentynkowe gry i zabawy dla dzieci

Walentynki to również dobra okazja, aby zorganizować krótki bal lub przyjęcie dla dzieci. Szczególnie, że łączą się z karnawałem! Oto kilka zabaw, które świetnie sprawdzą się podczas świętowania z okazji 14 lutego, a przy okazji wszystkim sprawią dużo radości! 

Wielkie poszukiwanie serc

Zabawę należy przygotować, zanim dzieci ją rozpoczną - poza zasięgiem ich wzroku. W pomieszczeniu chowamy powycinane wcześniej walentynkowe serduszka (które również warto wykonać razem z dziećmi). Może być ich tyle, ile grających dzieci, lub po dwa, trzy na każde dziecko (wtedy nie ryzykujemy, że ktoś będzie miał trudności z odnalezieniem chociaż jednego serca). Na każdym sercu rysujemy inny kształt - figury geometryczne, serduszka, koniczynki, znaki, uśmieszki itp. Na środku sali umieszczamy natomiast duży karton, na którym są odrysowane kontury serc z takimi samymi symbolami. Dzieci mają za zadanie znaleźć swoje serduszka i przykleić je na kartonie. 

Symbole możecie również zastąpić imionami dzieci. Jeśli chcecie wykorzystać zabawę wśród starszych dzieci, na sercach możecie umieścić działania matematyczne, a na kartonie wyniki tych działań. 

Znajdź swoją drugą połówkę!

Przygotujcie tyle serc z kartonu, aby było ich o połowę mniej niż dzieci. Następnie przetnijcie je na pół (nie wszystkie tak samo, najlepiej, aby każde z serc było przecięte zupełnie inaczej). Pomieszajcie połówki i rozdajcie dzieciom. Na umówiony znak dzieci mają za zadanie znaleźć i dopasować swoją połówkę serca. To idealna zabawa do wykorzystania integracyjnego podczas bali tanecznych. Dopasowane połówki serc mogą potem wykonać wspólny taniec - aby ośmielić dzieci, możesz narzucać styl tańca, np.: obracamy się, podskakujemy, kręcimy bioderkami.  

Oryginalne laurki dla każdego

Przygotujcie czerwone lub kolorowe kartki kartonu i złóżcie je na pół. Każdemu dziecku przyczepiamy teraz jedną taką kartkę na plecach. Wręczamy dzieciom pisaki i dajemy czas. W trakcie zabawy dzieci podchodzą do siebie i rysują lub piszą sobie wzajemnie na karteczkach coś miłego, walentynkowego. Później każde z dzieci ma więc piękną laurkę, która może sprawić wiele radości! Należy jedynie zapamiętać, by nadzorować zabawę i sprawdzać, czy dzieci piszą rzeczywiście tylko po kartkach. I oczywiście - porozmawiajcie wcześniej o tym, że na kartkach mają lądować tylko miłe rzeczy. 

Gorące serce

Gra "Gorący ziemniak" zaadoptowana na potrzeby przyjęcia z okazji Walentynek. Zamiast ziemniaka (piłki) gracze przekazują sobie serce. Może to być balonik, poduszka lub inny przedmiot w kształcie serca (lekki i właściwy do rzucania). Usiądźcie w kółeczku, a prowadzący niech wejdzie w jego środek. Zamyka oczy i rzuca serduszko do jednego z graczy. Cały czas ma zamknięte oczy, gdy dzieci dalej podają sobie serduszko. Jeśli wypadnie ono poza koło, idzie po nie ostatnia osoba, która go dotknęła. Prowadzący wybiera moment, w którym krzyczy “gorące!”. Osoba, która trzyma serduszko, odpada z gry. Gra kończy się, gdy zostanie już tylko jedna osoba, która wygrywa zabawę. Prowadzącego możecie zmieniać w trakcie gry, jeśli chcecie, lub może go potem zastępować zwycięzca. 

Literki do pary 

Walentynki mogą być świetną okazją do nauki literek. W tym celu znów potrzebne nam będą serca z kartonu, które przecinamy na pół (w tym przypadku wszystkie mogą być przecięte tak samo, lub inaczej - by ułatwić zabawę). Na jednej połówce serduszka piszemy wielką literę - np.: A. Na drugiej zaś jej mały odpowiednik, czyli: a. Zadaniem dzieci jest dopasowywanie odpowiednio literek do siebie. Tutaj ułatwieniem mogą być inne rodzaje cięć w serduszkach, które pomogą dzieciom zweryfikować, czy odpowiednio dopasowały do siebie literki. 

Na serduszko wskocz!

Zabawa ruchowa, która sprawi najmłodszym mnóstwo radości, a przy okazji pomoże poćwiczyć koordynację ruchową. Z kartonu lub gazety wycinamy serduszka, które układamy na dywanie. Włączamy wesołą muzykę i dzieci tańczą lub skaczą swobodnie (serduszka możecie czymś przymocować, żeby nie stanowiły dla dzieci niebezpieczeństwa poślizgnięcia się). Gdy muzyka się zatrzyma, a prowadzący zawoła “na serduszko wskocz!”, dzieci mają za zadanie odnaleźć jak najszybciej serduszko blisko siebie i wejść na nie. Macie tutaj dwie opcje zabawy:

  • jeśli dzieci są większe i nie obawiają się odrobiny konkurencji, to niech serduszek będzie o jedno mniej, niż grających. W ten sposób - tak jak w zabawie w gorące krzesła - w każdej rundzie będzie odpadać jedno dziecko. 
  • możecie również urozmaicić zabawę przez różne komunikaty, np. zamiast polecenia “na serduszko wskocz”, powiedzieć: “na serduszko wskocz jedną nogą”, “serduszka dotknij prawą ręką” i tak dalej. Dobra zabawa gwarantowana! 
Zielony kształ