Dla Wychowawcy, Gry i Zabawy

Wakacje w przedszkolu – czyli pomysły na zajęcia w okresie letnim

Lato sprzyja dobrej energii, zabawie na powietrzu oraz dowiadywaniu się ciekawostek dotyczących otaczającej nas przyrody. Jak urozmaicić wakacyjne zajęcia w przedszkolu? Podrzucamy kilka ciekawych pomysłów do wykorzystania. A może podejmiecie się wraz z LiveKid oraz Przedszkolankowo.pl wakacyjnego wyzwania? Informacje o nim znajdziecie na samym końcu! 

Ruszamy w teren

Wakacje to idealna pora na zajęcia w terenie. A te wykorzystać można na naprawdę wiele sposobów! Lub połączyć kilka, które pomogą nie tylko świetnie się bawić, ale również nauczyć czegoś ciekawego i pożytecznego. Gra terenowa będzie zatem dobrą okazją, by obrać jeden, konkretny temat – np. rośliny lub zwierzęta. Możecie nawet podzielić się na dwie grupy i zaplanować ją razem. Jako dzieci, w większości uwielbialiśmy grę w podchody, prawda? A przecież można świetnie wykorzystać ją w celach edukacyjnych, a przy okazji podszkolić np. zdolności matematyczne (poprzez zadania poboczne – zebranie określonej ilości szyszek, czy kamyków). Na miejscu docelowym może ukrywać się drobny skarb i ciekawostki dotyczące danego tematu. Możecie również pobawić się w odkrywców. Zanim ruszycie w drogę, zbierzcie pulę kilku pytań lub zagadnień do obserwacji. A na miejscu porozmawiacie o tym, czego udało Wam się dowiedzieć po drodze. 

Podróże palcem po mapie

Lato nieodłącznie większości z nas kojarzy się z podróżami i przygodami. Ale podróżować można również wyobraźnią, a przy okazji jest to świetny sposób na to, by poznać bliżej kulturę danego państwa, czy regionu. A pole do popisu jest ogromne – możemy poznawać Polskę, Europę, kulturę wsi, albo poszczególnych miast. Prócz przedstawienia maluchom tych miejsc i opowieści o ich specyfice, warto również dołączyć do takich zajęć tematyczne prace plastyczne (np. wykonanie krajobrazu dowolną techniką i przy użyciu dowolnych akcesoriów), piosenki związane z danym regionem (i koniecznie zabawy ruchowe do tych piosenek, lub swobodny taniec – na pewno sprawdzi się zabawa w “gorące krzesła”, o której pisaliśmy TUTAJ). A do każdej z tych destynacji warto wybrać się wybranym środkiem lokomocji – np. jadąc pociągiem w rytm ulubionej wakacyjnej piosenki, udając samoloty lub wykonując pracę plastyczną związana z pojazdami, które dzieci lubią najbardziej. 

Przedszkolne biwakowanie

A co powiecie na małą szkołę radzenia sobie na biwaku? Oczywiście w bezpiecznym, przedszkolnym środowisku. Jeśli dysponujecie ogrodem, to możecie rozbić w nim namiot (lub kilka) i porozmawiać o zasadach bezpieczeństwa, czynnościach sprzyjających biwakowaniu i o tym, co można zaobserwować na łonie natury. W namiocie możecie zostawić pyszne przekąski, a przed namiotem pograć w piłkę, grę planszową lub swobodnie się pobawić. 

Letnie owoce i warzywa 

Lato to pora, która zaskakuje nas pysznymi smakami owoców i warzyw, dających ogromne możliwości na kreatywne zajęcia! Wiedzę o zdrowym odżywianiu i właściwościach danych owoców lub warzyw połączcie z warsztatami kulinarnymi – najprostsze będą sałatki owocowe lub warzywne, kanapki czy lemoniada, ale możecie również pokusić się o babeczki lub inne nieco bardziej wymagające smakołyki. Ciekawym doświadczeniem będzie również rozpoznawanie owoców lub warzyw po smaku. Pokrójcie je na małe kawałeczki. Dzieci po kolei zakrywają sobie oczy i próbują rozpoznać smak tego, co próbują. Duża ilość śmiechu w pakiecie!

Turniej sportowy 

Ruch to zdrowie! Szczególnie latem, przy pięknej pogodzie. Warto zatem zastanowić się na organizacją turnieju drużynowego, w którym uwzględnicie różne dyscypliny sportowe – mogą to być zarówno biegi, skoki w dal jak i tory przeszkód, które dają Wam szerokie pole do ich kreatywnego tworzenia. To również świetna okazja, by nauczyć się gry w badmingtona, wykorzystać kreatywnie piłkę do zabaw integracyjnych, albo… urządzić wodną bitwę! Ta sprawdzi się wspaniale podczas upalnych dni, kiedy nie tylko dostarczy dzieciom rozrywki, ale również pozwoli się nieco ochłodzić. A medale do poszczególnych dyscyplin koniecznie wykonajcie sami! 

Wakacyjny zielnik

Tworzenie pamiątkowych książeczek i zielników może być dużą przyjemnością, ale również kreatywnym wyzwaniem. Jest tyle sposobów, dzięki którym możemy wykorzystać zebrane latem kwiaty, liście i rośliny! Tradycyjny zielnik, pojedyncze strony, duży plakat grupowy lub mniejsze indywidualne, a może rozkładane kartki do postawienia w formie laurki? Świetnym pomysłem będzie również zachęcenie dzieci do własnoręcznego wykonania ramek fotograficznych. W tym celu możecie kupić gotowe drewniane rameczki, lub po prostu wyciąć je z brystolu i ozdobić po swojemu. Zdjęcie można wtedy podkleić od tyłu do ramki i powiesić.

Dzienniczek wakacyjnych wyzwań

Wraz z Magdaleną Tokarczyk, czyli autorką bloga przedszkolankowo.pl, przygotowaliśmy dla Ciebie jeszcze jedną propozycję – Dzienniczek Wakacyjnych Wyzwań! O co dokładnie w nim chodzi? Tego dowiecie się z serii odcinków nagranych z Magdą, które znajdziecie na https://vod.akademialivekid.pl/. Zapraszamy na pierwszy odcinek, w którym poznasz Dzienniczek i zadania w jego podstawowej wersji. Kolejne odcinki będą go poszerzać o nowe pomysły, zadania i przygody, zatem warto być na bieżąco i zapisać LiveKid VOD do listy ulubionych stron! 

Cart Overview