Poznaj aplikację
Udostępnij stronę:
Skopiuj link

Sposoby na wsparcie dziecka w radzeniu sobie z emocjami

Skupienie się na odpowiednim zrozumieniu emocji to pierwszy krok do nauki radzenia sobie z nimi - szczególnie w trudnych sytuacjach, gdy takich emocji jest więcej. Na szczęście istnieje wiele sposobów na to, by pomóc dziecku w regulacji emocji. My wybraliśmy dla Was pięć metod, które wydają nam się bardzo ciekawe i przyjemne w wykorzystaniu na co dzień. 

Nazwijcie tę emocję!

Jednym z większych wyzwań związanych z emocjami dziecka jest to, że aby umieć nad nimi panować, należy najpierw nauczyć się je rozumieć. W tym wypadku dobre będą pytania pomocnicze, które pozwolą w jakiś sposób zdefiniować i wyobrazić sobie dane uczucie - np: jaki kolor ma dana emocja? Jaki kształt? Jaką wielkość? Zawsze warto również spróbować odwzorować ją na rysunku, dzięki czemu nabierze ona “realnych” kształtów. Innym sposobem jest porównywanie emocji do pogody - słoneczna radość, deszczowy smutek, burzowa wściekłość. W przypadku dwóch ostatnich możemy poprosić dziecko, by wyobraziło sobie, jak powoli przestaje padać i grzmieć, chmury stają się coraz jaśniejsze, wreszcie widzimy pierwsze przebłyski słońca, a chmury rozwiewają się coraz szybciej i szybciej... 

Metoda kropek

Dobrą metodą do zrozumienia siły negatywnych emocji i powolnego ich wyciszenia, będzie metoda kropek. Aby ją zastosować, wystarczy przygotować plakat lub zwykłą kartkę, na której narysowanych jest sześć kropek - od małej, po bardzo dużą. Kropki mają się stopniowo zwiększać. Za pomocą takiego akcesorium, dziecko może zaprezentować Ci, jak bardzo natężona jest jego złość w danym momencie. Zapytaj dziecko, która kropka najlepiej pokazuje, jak bardzo jest złe, lub smutne. Następnie przede wszystkim poleca się przytulić dziecko i upewnić je w tym, że jesteś w tej sytuacji wsparciem i chcesz mu pomóc. Następnie poproś dziecko, by wiodąc paluszkiej od największej kropki do najmniejszej, oddychało spokojnie i równomiernie. Może również zamknąć oczy i wyobrazić sobie, że kropeczki stają się coraz mniejsze i mniejsze.

Bitwa na poduszki!

Kto choć raz nie przeżył bitwy na poduszki, ten koniecznie powinien to nadrobić. Oczywiście - rozsądnie. Tego typu zabawa pomoże rozładować emocje, zanim ją jednak rozpoczniecie, ustalcie pewne zasady. Co wolno, a czego nie? Jakie jest hasło “stopu”? Możecie też zastąpić tę zabawę zwykłym turlaniem się po podłodze, lub wspólnymi wygłupami - które będą również pretekstem do przytulenia się. 

Metoda “trzech R”

Zanim nauczymy dziecko, jak obserwować, oceniać, modyfikować emocje, potrzebujemy się skupić na "trzech R" regulacji emocji - w pierwszej kolejności naszych własnych, ponieważ to właśnie z nas dzieci biorą najczęściej przykład. Jakie elementy wchodzą w zakres naszych trzech elementów? Po pierwsze jest to rozpoznanie - skąd bierze się stres? Co wywołuje negatywne emocje? Dlaczego czujemy wściekłość lub smutek? Następnie następuje redukcja - staramy się zminimalizować te czynniki, które rozpoznaliśmy, do minimum lub podejść do nich w inny sposób. Ostatecznie należy się skupić na regeneracji - czyli znaleźć czynności lub sposoby na to, aby odpocząć i zebrać energię. 

Kalambury z emocjami

Przy nauce rozpoznawania i nazywanie emocji warto również wykorzystać niektóre znane gry. Wystarczy skupić się w nich na uczuciach. Idealne będą ku temu kalambury, podczas których możecie nawzajem zgadywać, jaką emocję pokazuje druga osoba. Jeśli chcecie nieco rozszerzyć możliwości i popracować z nieco starszym dzieckiem, to napiszcie na małych karteczkach różne uczucia - strach, zaniepokojenie, irytacja, smutek, złość itp. Potem na zmianę losujcie karteczki i starajcie się jak najlepiej ukazać daną emocję. 

Źródła:
https://www.babyboom.pl/przedszkolak/rozwoj/metoda-kropek-naucz-dziecko-radzic-sobie-z-emocjami
https://www.babyboom.pl/przedszkolak/zabawy/zabawy-ktore-ucza-dzieci-panowania-nad-gniewem
https://zdrowie.radiozet.pl/Psychologia/Psychoterapia/Regulacja-emocji-u-dzieci-metoda-3-razy-R-podstawowy-krok-w-przywroceniu-stanu-spokoju

Zielony kształ