Poznaj aplikację
Udostępnij stronę:
Skopiuj link

Angielskie statki i inne sposoby na naukę języka angielskiego

Język angielski to język, którym porozumiewa się znaczna część światowej populacji. O tym, dlaczego warto uczyć się go jak najwcześniej pisaliśmy tutaj. Dzisiaj podsuwamy pomysły na naukę języka angielskiego przez dobrą zabawę. Ostrzegamy, że nasza ulubiona - Word Battleships - uzależnia!

Word Battleships

To zabawa w parach. Ten sposób na naukę języka angielskiego sprawdzi się u nieco starszych dzieci.

Zanim zaczniecie grać, przygotujcie bazę słówek, których się uczycie. Zapiszcie je osobno na małych kartkach. Sugerowana ilość słów to dwadzieścia. Możecie ją dowolnie zmniejszać lub zmniejszać (najlepiej jeśli będzie parzysta).

Teraz weźcie dwie duże kartki i podzielcie na tyle pól, ile słówek posiada wasza baza. Ponumerujcie pola. Karteczki ze słówkami odwróćcie i wymieszajcie.

Pierwszy etap gry: Gracze na zmianę losują karteczkę ze słówkiem, nie pokazując jej przeciwnikowi. Gracz, który losuje karteczkę wpisuje ją w dowolne miejsce na swojej karcie, podając przeciwnikowi numer pola, jakie zajmuje. Przeciwnik zaznacza ten numer kółeczkiem - nie może już wpisać tam żadnego swojego słowa. W ten sposób gracze znajdują miejsce dla każdego ze słów.

Drugi etap gry: Gdy już wszystkie karteczki są wylosowane, gracze tasują swoje słówka i wykładają je przed sobą (tak by były widoczne dla obojga z nich). Karteczki obojga graczy muszą być wyraźnie rozdzielone.

Trzeci etap gry: Gra polega na zapełnieniu swojej karty słówkami zanim zrobi to przeciwnik. W tym celu gracz w każdej rundzie wybiera dowolny numer pola przeciwnika i zgaduje, jakie słówko jest pod nim wpisane.

Jeśli trafi - zabiera przeciwnikowi karteczkę ze słówkiem i wpisuje je na swojej karcie pod odpowiednim numerem.

Jeśli nie trafi - otrzymuje od przeciwnika jedną literkę z prawidłowego słówka na omawianym polu. Na tym kończy się runda.

Wskazówki:

  • Warto notować sobie w polach jakie słowa na pewno nie są w nich wpisane i jakie literki już podpowiedział nam przeciwnik.
  • Podpowiadając literkę, wybierajmy taką, która w naszych słowach występuje częściej - w ten sposób utrudnimy przeciwnikowi zadanie.
  • Dla młodszych dzieci warto zmniejszyć bazę słów o połowę - gra będzie prostsza.
  • Jeśli chcecie uprościć grę, możecie wprowadzić zasadę podawania konkretnej literki (np. pierwszej lub ostatniej).
  • W ramach utrudnienia możecie wprowadzić zasadę, że aby ostatecznie zdobyć karteczkę przeciwnika, należy przetłumaczyć ją poprawnie na język polski.

Inne inspiracje

Pin me on!

W ciekawy sposób do nauki języka angielskiego można wykorzystać tablicę korkową. Wystarczy przygotować kartki formatu A4 o dowolnej tematyce. Po jednej stronie kartki umieść jedno pod drugim angielskie słówka, które będziecie ćwiczyć, a po drugiej stronie odpowiadające im obrazki, symbole lub polskie odpowiedniki. Kartki połóż na tablicy korkowej. Przy każdym ze słówek i znaków po obu stronach kartki przyczep pinezkę. Przygotuj różnokolorowe gumki recepturki i można zaczynać zabawę! Zadaniem dziecka jest połączenie par za pomocą gumki recepturki zahaczanej o pinezki. To o wiele ciekawszy sposób, niż zwykła karta pracy wypełniana ołówkiem!

Listen and draw

To dobry sposób na powtarzanie słówek z języka angielskiego, które już znamy (np. po grze w angielskie statki). I bardzo prosty! Ty mówisz słówka, a zadaniem dzieci jest narysowanie poprawnych symboli lub obrazków na kartce. Aby utrudnić zadanie, możesz też podawać po angielsku konkretny kolor, którego muszą użyć dzieci przy danym słówku.

Bomb!

To zabawa, która dostarcza wielu emocji grającym w nią dzieciom. Grający siadają w kole i podają sobie piłeczkę - bombę. Gra muzyka. Dziecko, które trzyma bombę, musi szybko powiedzieć coś po angielsku. Podczas jednej rundy bomby słowa nie mogą się powtarzać. Bomba wybucha, gdy umilknie muzyka. Możecie też przygotować wcześniej nagrany dźwięk wybuchającej bomby, aby gra była bardziej realistyczna.

Aby utrudnić zabawę, możecie wprowadzić zasadę, że poprzednia osoba określa kolejnemu grającemu kategorię słowa.

Tic tac toe

To angielska wersja popularnej gry w kółko i krzyżyk. Z małą różnicą...zamiast wybierać symbol kółka lub krzyżyka, dzieci otrzymują słówka, za pomocą których będą wypełniać kratki. Zasady pozostają te same.  

Hangman

Czyli lubiana przez wszystkie dzieci gra w wisielca - którą również możemy wykorzystać do nauki języka angielskiego. W zależności od poziomu zaawansowania grupy możecie wybierać do zabawy pojedyncze słówka, grupy słówek, lub całe zdania. Dzieci mogą grać w parach, lub grupach. Możecie też zorganizować turniej - kto odgadnie najwięcej słówek, zyskuje tytuł Hangman Mastera!

Zielony kształ