Poznaj aplikację
Udostępnij stronę:
Skopiuj link

6 sposobów na czas wolny z dziadkami

Zbliża się długi weekend. Być może macie w planach spędzić trochę czasu w gronie rodzinnym? Jeśli tak, to doskonale się składa. Skorzystajcie z naszych inspiracji i zaproście dziadków do wspólnej zabawy!

1. Trochę chłodniej? W sam raz na ciasteczka!

Pogoda nawet w wakacje potrafi płatać nam figle. Czasem planujemy sobie dzień, a potem okazuje się, że niestety warunki pogodowe nie sprzyjają aktywnościom na zewnątrz. To na szczęście w niczym nie szkodzi - wykorzystując wolną chwilę, zamieńcie swoją kuchnię w królestwo słodkości. Nasze pomysły?

  • “Fartucha” oddajemy babci. To ona jest tego dnia głównodowodzącą, a jej dzieci i wnuki pomocnikami, spod których rąk wyjdą przepyszne słodkości! Podwójna radość - wnuki mogą nauczyć się ciekawych rzeczy i podjeść nieco słodkości, a rodzice zrelaksują się podczas pieczenia, cofną myślami do lat swojego dzieciństwa i...podjedzą nieco słodkości. :) 
  • Wolicie nutę rodzinnej rywalizacji? Podzielcie się na dwie grupy, które zmierzą się ze sobą w turnieju wypiekania najlepszych ciastek. Babcia w tym wypadku może zostać jurorem. Jeśli chcecie, aby zabawa była jeszcze lepsza, niech każdy z was weźmie udział w konkursie indywidualnie. Oczywiście - wnukom przysługuje możliwość skorzystania z porad i pomocy babci-jurora! 

2. Wycieczka za miasto

Jeśli jednak pogoda sprzyja raczej okolicznościom przyrody, koniecznie z niej skorzystajcie. Najlepiej, jeśli macie własny samochód - zapakujcie wszystko, co potrzebne i w drogę! Obowiązkowo po drodze zorganizujcie wspólne karaoke. Niech każdy wybierze własne utwory. Destynacja zależy tylko od Was - spędźcie dzień na plaży, w lesie, lub parku. 

W ramach pamiątki możecie wykonać pamiątkowy album. Zabierzcie ze sobą zwykły zeszyt, klej i nożyczki. Podczas wycieczki zbierajcie pamiątki i drobne przedmioty, które można bezpiecznie do niego wkleić. Uzupełniajcie album od razu, lub po powrocie z wycieczki (to może być dodatkowa atrakcja dnia dla waszych dzieci, które na pewno chętnie się tym zajmą.)

3. Rodzinne czytanie

To możecie zrealizować w każdych warunkach pogodowych, niezależnie od tego, czy jesteście w domu, czy za miastem. Wspólnie wybierzcie lekturę i poświęćcie trochę czasu, by poczytać ją głośno na zmianę. Być może powstanie z tego fajna tradycja na przyszłość? 

UWAGA! Pamiętaj, że twoje dzieci powielają twoje zachowania. Jeśli chcesz zachęcić je do czytania, ale sama nie przepadasz za czytaniem - postaraj się, by nie dać im okazji “zarazić się” zniechęceniem do książek. Wybierajcie takie lektury, by nikogo nie nudziły, otwierały pole do późniejszej rozmowy i uczyły czegoś wartościowego. 

4. Teatrzyk kukiełkowy

To dobry pomysł, jeśli dziadkowie obchodzą jakieś święto (urodziny, imieniny, dzień babci czy dziadka). Pomóż dzieciom przygotować dla nich krótkie przedstawienie. Nie potrzebujecie do tego żadnych specjalistycznych lalek ani rekwizytów (chyba, że macie życzenie je wykorzystać). Wystarczą krzesła przykryte kocem, by stworzyć scenę (pod którą dodatkowo można wygodnie ułożyć wszystkich “aktorów, a nawet scenariusz), oraz lalki i zabawki, które posiada Twoje dziecko. Pozwól mu popuścić wodze wyobraźni! 

5. Dixit fotograficzny

To doskonały sposób na oglądanie fotografii tak, by dzieci się nie znudziły. Czy jest Ci znana gra Dixit? Jeśli nie, wytłumaczymy Ci zasady jej funkcjonowania od razu w przypadku rozgrywki ze zdjęciami. 

  • Każdy gracz otrzymuje z ogólnej puli zdjęć po sześć zdjęć do ręki. Nie pokazuje ich pozostałym graczom. 
  • Gracze po kolei stają się narratorami gry. W jednej kolejce jeden z nich wypowiada na głos jedno dowolne skojarzenie (np. “dobra zabawa”) i wykłada zdjęcie odpowiadające temu skojarzeniu, fotografią do dołu. 
  • Wszyscy pozostali gracze w kolejce również wybierają jedno zdjęcie ich zdaniem najlepiej pasujące do skojarzenia i układają je fotografią do dołu.
  • Narrator miesza zdjęcia i rozkłada je jedno obok drugiego. 
  • Czas na zgadywanie! Każdy gracz obstawia, które zdjęcie wybrał narrator. 
  • Gracz, który obstawił poprawnie, otrzymuje dwa punkty.. 
  • Właściciele innych obstawianych kart otrzymują tyle punktów, ile osób obstawiło ich zdjęcie. 
  • Narrator otrzymuje tyle punktów, ile osób głosowało na jego zdjęcie. 

A potem czas na krótką opowieść o tym, co jest widoczne na fotografii. To doskonała okazja, by poznać lepiej swoje korzenie i przybliżyć historię rodziny. 

6. Wieczór planszówek

A może pójdziecie o krok dalej i zorganizujecie rodzinny wieczór gier planszowych? Możecie przeobrazić go w rodzinne zawody. Jeśli nie posiadacie własnych gier planszowych, w większości większych miast możecie skorzystać z wypożyczalni, które oferują możliwość pożyczenia planszówek na jakiś czas. Jeśli w waszym mieście nie macie takiej możliwości, to skorzystajcie z zasobów rodziny i przyjaciół. Wybierzcie zróżnicowane gry, które rozwiną różne umiejętności (np. scrabble - słownictwo, rummikub - matematyka, monopoly -umiejętność podejmowania decyzji i myślenia “do przodu”). Może do tego upichcicie dobre przekąski? To na pewno będzie wyjątkowy wieczór!

Zielony kształ