Poznaj aplikację
Udostępnij stronę:
Skopiuj link

O karmieniu dzieci piersią i nie tylko

Nikt nigdy nie ustalił czy karmienie piersią jest jedynym słusznym wyborem. Pewnie dlatego, że jest to bardzo indywidualna sprawa. W obecnych czasach mówi się bardzo dużo o zdrowym odżywianiu dzieci, a mleko mamy uznaje się za jedno z najlepszych sposobów na zapewnienie pożywienia w pierwszych miesiącach i latach życia dziecka, ale nie każda mama przecież chce lub może karmić. I co wtedy?

Zgodnie z aktualnymi wytycznymi zachęca się matki do wyłącznego karmienia piersią przez okres pierwszych sześciu miesięcy życia dziecka oraz do utrzymania karmienia piersią tak długo jak jest to pożądane przez matkę i dziecko (więcej informacji: http://www.mz.gov.pl/zdrowie-i-profilaktyka/zdrowie-matki-i-dziecka/karmienie-piersia/). Z naszych rozmów z mamami wynika, że większość z nich wraca w tym czasie do aktywności zawodowej. I niejedna zadaje sobie wówczas pytanie: co dalej z karmieniem piersią?

Regulacje prawne

Aktualnie obowiązujące polskie przepisy prawne przewidziały tę sytuację. Reguluje ją art. 187 Kodeksu pracy:

§ 1. Pracownica karmiąca dziecko piersią ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw w pracy wliczanych do czasu pracy. Pracownica karmiąca więcej niż jedno dziecko ma prawo do dwóch przerw w pracy po 45 minut każda.

§ 2. Pracownicy zatrudnionej przez czas krótszy niż 4 godziny dziennie przerwy na karmienie nie przysługują. Jeżeli czas pracy pracownicy nie przekracza 6 godzin dziennie, przysługuje jej jedna przerwa na karmienie.

Wymienione wyżej przerwy mogą być wykorzystywane w rożny sposób. Na wniosek pracownicy mogą być udzielane łącznie. W wyniku takiego działania uzyskuje się jedną, godzinną przerwę. Tym samym pracownica wcześniej może skończyć pracę lub później ją zacząć. Oczywiście pracodawca powinien wyrazić na to zgodę. 

Pokoje do karmienia

Warto wiedzieć, że w wielu biurach oraz miejscach użyteczności publicznej są już specjalne pokoje do karmienia piersią. Zatem nie ma najmniejszego problemu, aby matka nakarmiła dziecko w trakcie pobytu w pracy w biurze i faktycznie wykorzystała tę przerwę na karmienie w trakcie godzin pracy. Decyzja jednak należy do niej samej. W końcu sama czynność przyprowadzenia malucha na karmienie do pracy mamy może nie należeć do łatwych.

Kogo i o co prosimy, aby  otrzymać zgodę na karmienie piersią w pracy?

Aby otrzymać taką zgodę, należy złożyć pracodawcy pisemny wniosek z prośbą o udzielenie przerw na karmienie. Opisujemy w nim szczegółowo, w jaki sposób te przerwy zamierzamy wykorzystywać. Pracodawca jest związany naszym pismem. Zgodnie z jego treścią powinien zgodzić się na takie wykorzystywanie tego czasu jak zawnioskuje matka.

Czy fakt karmienia piersią należy udowodnić? 

Nie ma takiego obowiązku, ponieważ nie przewidują tego żadne przepisy. Przyjęło się jednak, że pracodawca może zażądać aktualnego zaświadczenia od lekarza potwierdzającego ten fakt i wydaje się to być zrozumiałe. Wówczas taki dokument należy uzyskać od lekarza ginekologa lub pediatry, ale może je także wystawić matce lekarz rodzinny. Jednak nikt już nie wspomina o tym, czy jest to zaświadczenie konieczne do przedłożenia jednorazowo, czy co jakiś czas. Bywają kuriozalne sytuacje, iż pracodawcy żądają takich zaświadczeń np. co miesiąc. Dlatego warto wiedzieć, że wykładnia Państwowej Inspekcji Pracy uważa, że samo oświadczenie karmiącej jest wystarczające, aby móc karmić piersią w pracy. 

Ale dzieci karmi się przecież nie tylko piersią!

Nie da się ukryć, że toczy się otwarta i głośna dyskusja na temat prawa do karmienia piersią w pracy. Zdaniem RPO dr Adama Bodnara powyżej omówione przepisy, które umożliwiają karmienie dzieci w czasie pracy są niedostosowane do dzisiejszych potrzeb, a do potrzeb matek i rodziców nie karmiących dzieci w ten sposób. Uważa wręcz, że dyskryminują tych ostatnich. W związku z tym toczy się dyskusja jak to prawo zmienić tak, aby rodzice (nie tylko matki!) stosujący inne metody karmienia niemowlęcia m.in. sztucznym pokarmem mogli również korzystać z przerw na karmienie.

A przed nami pierwszy prawniczy kurs on-line dla mam w Polsce: “Mama wraca do pracy.”!

Jeśli jesteś mamą i zastanawiasz się jak i kiedy wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim, rodzicielskim lub wychowawczym, to w tym kursie dowiesz się tego wszystkiego za darmo!

Jeśli chcesz jako pierwsza otrzymać informacje o premierze kursu, już teraz zapisz się na listę oczekujących lub pobierz wersję trialową kursu zupełnie za darmo. Znajdziesz ją tutaj: https://prawodlamam.pl/kursy/

Zielony kształ