Poznaj aplikację
Udostępnij stronę:
Skopiuj link

Nowości ze świata edukacji #3

Dzisiejsze #LiveKidEdu zaczynamy poważnie. Nie sposób zignorować informacji o nadchodzącym strajku nauczycieli. Piszemy również o badaniach kontrolnych dotyczących nauczania matematyki. Kończymy pozytywnym akcentem – w końcu wszyscy cieszymy się, że już wiosna. Dzisiaj w nocy przestawiamy nasze zegarki z czasu zimowego na letni – w sam raz, by godzinę więcej w świetle dnia poświęcić na zabawę!

Do strajku, gotowi, strajk

Lista szkół, w których odbędzie się strajk nauczycieli wciąż rośnie. Nic dziwnego – opowiedziało się za nim aż 90% pedagogów głosujących w referendum. Związek Nauczycieli Polskich postuluje o 1000 zł podwyżki dla nauczycieli. Z kolei „Solidarność” domaga się m. in. podniesienia płac w oświacie o nie mniej niż 650 zł od stycznia tego roku i kolejne 15 proc. od stycznia 2020 r. Prezes ZNP Irena Gajdzik w wywiadzie dla portalu RudaSlaska przyznaje: “my już nie walczymy o podwyżki, ale o godność.” Zaznacza, że braki w kadrze nauczycielskiej są ogromne. Za kilka lat może dojść do sytuacji, w której nie będzie miał kto uczyć dzieci. W obliczu tej sytuacji nauczyciele solidarnie szykują się do przystąpienia do strajku, który rozpocznie się 8 kwietnia.

Matematyka, królowa nauk

Wszystkich tych, dla których matematyka latami była największą zmorą, ucieszy pomysł podziału klas na te uzdolnione i nieuzdolnione matematycznie. Jest to efekt badań kontrolnych dotyczących nauczania matematyki w polskich szkołach, przeprowadzonych przez Najwyższą Izbę Kontroli. “Izba sprawdziła 20 szkół. Ponad 42 proc. uczniów skontrolowanych przez NIK szkół ponadgimnazjalnych w latach 2015 – 2017 otrzymało z matematyki na świadectwie tylko ocenę dopuszczającą (tj. dwójkę). W gimnazjum takich uczniów było 23 proc., a w szkołach podstawowych – 10 proc.” donosi portal Prawo.pl. Jako winę wskazuję wady procesu nauczania matematyki. Wśród nich między innymi – brak podziału klasy na grupy zróżnicowane w zależności od umiejętności matematycznych.  

Wiosna, ach to Ty!

21 marca rozpoczęła się oczekiwana długo wiosna! Przedszkola w całej Polsce świętowały ten dzień wraz ze swoimi podopiecznymi. W większości placówek odbyło się tradycyjne topienie Marzanny – mające na celu oficjalne pożegnanie zimy. Wychowawcy wraz z dziećmi wykonywali piękne Marzanny, które następnie popłynęły w dół rzek aż do morza! Był to dzień pełen kolorów i wiosennych zabaw oraz zagadek. O tych już niedługo nieco więcej – w jednym z nowych cykli podsuniemy wiosenne inspiracje na kwietniowe dni. Czekają nas ważne (np. Dzień Ziemi) i bardzo wesołe (m.in. Dzień Pingwina) święta! Przypominamy raz jeszcze – dziś w nocy o godzinie 2:00 przestawiamy zegarki o godzinę do przodu. Dzięki temu już niedługo będziemy mogli cieszyć się o wiele dłuższym dniem.

Źródła:

https://rudaslaska.com.pl/i,strajk-nauczycieli-8-kwietnia-wywiad-z-irena-gajdzik-szefowa-znp-w-rudzie-slaskiej,200274,1371544.html

https://www.edunews.pl/system-edukacji/szkoly/4572-klasy-uzdolnione-i-klasy-nieuzdolnione

https://www.prawo.pl/oswiata/zawieszenie-obowiazkowej-matury-z-matematyki-raport-nik-2019,373383.html

Zielony kształ